Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Trwa tydzień transplantologii

Daniel Sibiak
W ramach kampanii "Drugie życie" 16 uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu zorganizowało akcję "Przez transplantologię do życia", której głównym celem jest uświadomienie, jak ważne jest wypełnienie deklaracji woli o przeszczepie naszych organów po śmierci. Dzisiaj zgromadzeni w auli I LO zobaczyli przejmujący film o tym, jak wiele znaczy dla ludzi oczekujących na przeszczep - szansa na drugie życie. Nie zabrakło tez ciekawych wykładów.

Jak bardzo oczekują na to biorcy mówił pan Sławomir z Bardzewa, któremu 3 lata temu przeszczepiono nerkę.

- Wcześniej byłem dializowany, więc po przeszczepie, na który czekałem dwa lata zacząłem nowe życie. Tego nie da się porównać, dlatego chciałem dzisiaj zachęcić mieszkańców do świadomego wypełniania oświadczenia woli. Dzięki temu możemy pomóc ludziom, którzy naprawdę mają szansę na to, by znów zacząć żyć - apelował pan Sławomir.

Publiczność wzruszył też przejmujący film obrazujący życie jednej z rodzin, która nie zgodziła się na przeszczep organów od zmarłego syna. Swój błąd uświadomiła sobie dopiero w momencie nagłej potrzeby, kiedy ojciec zmarłego syna dowiaduje się, że ma chore serce i może go uratować tylko przeszczep.

16 uczennic I LO, które zorganizowały akcję w poniedziałek zorganizowały sesję poświęconą problematyce transplantologii, a we wtorek na przerwach prowadziły akcję promującą kampanię "Drugie życie". W środę przeprowadziły działania prozdrowotne pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowe narządy". Z kolei jutro o godz. 15 młodzież z I LO organizuje happening na placu Legionów, podczas którego będzie rozdawać baloniki i oświadczenia woli.

- Wiedząc, że dar życia jest bezcenny i może stać się udziałem każdego z nas, jako dawcy czy biorcy, warto poznać rzetelne informacje na ten temat, by oswoić tego demona, jakim jest społeczne tabu transplantologii. Dawca narządów może ocalić życie 4 osobom a kolejnym 3 przedłużyć życie z grona ponad 1500 osób oczekujących na przeszczepienie narządu. W Polsce co 5 dni umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep. Najważniejsze jest, aby każdy miał możliwość wyrażenia świadomości deklaracji na temat oddania swoich narządów i tkanek po śmierci - mówią uczennice I LO, które zorganizowały "Tydzień Transplantologii"

Pod wrażeniem tego co zrobiły jest dyrekcja szkoły.

- Dzięki zaangażowaniu uczennic klasy II b (biologiczno-chemiczne)j coraz więcej osób przekonało się do zostania dawcą. Możemy się tylko cieszyć z tego, że młodzież z naszej szkoły angażuje się w tak ważne akcje, ale przede wszystkim z tego, z jakim przekonaniem
podeszły do tematu i potrafią zainteresować transplantologią zarówno dorosłych, jak i młodzież - mówią Elżbieta Wieloch-Kostrzewa, wicedyrektor I LO i Aleksandra Karasek, koordynator projektu "Tydzień transplantologii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto