Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Szkoły kuszą nowymi kierunkami

Daniel Sibiak
Szkoły ponadgimnazjalne prześcigają się w pomysłach, by przyciągnąć w swoje mury jak najwięcej uczniów. Z pewnością mogą zagwarantować to nowe kierunki nauczania.

W II LO od września będzie można uczyć się w klasie o profilu humanistyczno-dziennikarskim.

- To kierunek dla osób, które marzą o dziennikarskiej przygodzie z dyktafonem, aparatem fotograficznym i kamerą, są ciekawi świata i lubią dzielić się swoimi opiniami - mówi Ilona Kuźnik, która będzie uczyć teorii. Praktyczną częścią nauki, która będzie obfitować w warsztaty w telewizji, radiu i lokalnych gazetach zajmą się profesjonalni dziennikarze.

II LO to jedyna szkoła w regionie, w której uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania ucząc się w klasie aktywności twórczej.

- Czekają na nich zajęcia teatralne, wokalne, filmowe i taneczne - mówi Renata Tatara, dyrektor II LO w Wieluniu.
Warunkiem podjęcia nauki w klasie aktywności twórczej jest przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej(22 marca, godz.10) i zaprezentowanie swoich zdolności artystycznych. Szkoła może pochwalić się znaną absolwentką. Klasę o profilu aktywności twórczej ukończyła aktorka Joanna Osyda. W jej ślady wkrótce mogą pójść inni, bo placówka stara się o dofinansowanie na warsztaty filmowe, które poprowadzą wykładowcy z łódzkiej filmówki.

Już teraz szkole udało się pozyskać 400 tys. zł na realizację projektu "Naukowy ekspres. Przystanek Korczak". Dzięki temu 200 uczniów będzie mogło uczestniczyć w dodatkowych zajęciach. Poza tradycyjnymi przedmiotami, będą uczyć się języka włoskiego i hiszpańskiego. Dużą zaletą projektu są płatne staże w wakacje dla 40 uczniów. Zarobią 1,6 tys.zł brutto.

Nowy kierunek od września uruchamia też ZS nr 1. To technik ekonomista, finanse i bankowość. Poza nim do wyboru jest szereg innych specjalizacji: technik architektury krajobrazu, budownictwa, logistyk, geodeta, żywienia i usług gastronomicznych. W ZS nr 1 można zdobyć też zawód kelnera, cukiernika, kucharza, murarza-tynkarza, montera sieci instalacji sanitarnych i robót wykończeniowych w budownictwie.

- Dlaczego warto przyjść do nas? Bo mamy wysoką pozycję na rynku edukacyjnym woj. łódzkiego, nowoczesną bazę kształcenia teoretycznego i praktycznego, dodatkową ofertę zajęć pozalekcyjnych, kursów i certyfikatów zawodowych i świetną atmosferę sprzyjającą rozwojowi nauczania - mówi Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektor ZS nr 1.

W ofercie ZS nr 2 są dwie nowości: klasa pod patronatem Wieltonu o profilu mechanik monter maszyn i urządzeń i kierunek technik elektronik. Klasa patronacka to prekursorskie przedsięwzięcie w pow. wieluńskim. Przedstawiciele władz powiatu i giganta branży naczep podpisali list intencyjny w tej sprawie. Program nauczania będzie zorganizowany w taki sposób, aby absolwenci mogli niemal z marszu zasilić załogę Wieltonu. Służyć będą temu m.in. rozbudowane praktyki. Docelowo firma chce wyposażyć szkołę m.in. w nowoczesnego robota spawalniczego.

- Klasa patronacka to jeden ze sposobów na prowadzenie szkoły społecznie-użytecznej. Uczeń, wykazując się zaangażowaniem i umiejętnościami, tak naprawdę buduje sobie przyszłe miejsce pracy. Po ukończeniu szkoły zna całą linię technologiczną, specyfikę zakładu i po krótkim doszkoleniu może podjąć stałą pracę. Wielton to światowa firma, zatem będzie to również zachęta dla uczniów do nauki języków obcych. Liczę, że również nasi nauczyciele będą mogli skorzystać na tej współpracy, uczestnicząc w szkoleniach firmowych - mówi Dariusz Kowalczyk, dyrektor ZS nr 2.

Również ZS nr 3 wzbogaca swoją ofertę. Od nowego roku szkolnego szkoła chce uruchomić klasę o profilu technik spedytor. Osoby pracujące w tym zawodzie zajmują się organizowaniem przewozu towarów w kraju i za granicą. W obszarze działania spedytora znajduje się transport samochodowy, kolejowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy i intermodalny. Uczniowie mogą zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności na zajęciach z takich przedmiotów jak: podstawy organizacji przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjnego. "Stare" kierunki w technikum to teleinformatyka, hotelarstwo i handel. Oprócz tego szkoła oferuje naukę w szkole zawodowej.
- Ściśle współpracujemy z lokalnymi zakładami pracy. Przedsiębiorcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników - niezależnie od tego, czy jest to odlewnia, tartak czy cukiernia - mówi Justyna Drobnikowska, dyrektor ZS nr 3.

I LO gwarantuje kształcenie, które daje możliwość kontynuowania nauki w renomowanych uczelniach. W ciągu 15 lat szkoła miała aż 52 finalistów i laureatów szczebla centralnego na przedmiotowych olimpiadach. Szkoła organizuje międzynarodowe wymiany. Działa tu wiele kół zainteresowań i zespół "Tadeusza Nic Nie Rusza".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto