Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu wręczono stypendia uzdolnionym uczniom i studentom I roku na kwotę 54 tys. złotych. Program Równe Szanse po raz 25.

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
24 stypendia na kwotę 54 tys. złotych przyznano w tym roku w programach prowadzonych przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Jeden z nich doczekał się już 25 edycji. Uroczyste wręczenie stypendiów miało tym razem miejsce w II LO im. J. Korczaka

Po raz 25. wręczono w Wieluniu stypendia najzdolniejszym uczniom szkół średnich w ramach programu Równe Szanse. W tym roku zarząd Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego przyznał ich 22 na łączną kwotę 40 tys. zł (wniosków złożono 76). Ponadto dwoje studentów I roku otrzymało po 7 tys. zł w ramach programu Stypendiów Pomostowych.

- Zatem w tegorocznych edycjach przyznano łącznie 24 stypendia na kwotę 54 tys. zł. Udało nam się z koleżankami i kolegami z zarządu utrzymać, a nawet podnieść zawieszoną w ubiegłym roku dość wysoko poprzeczkę, mianowicie w Równych Szansach mamy o jednego laureata więcej, a suma stypendiów zwiększyła się aż o 7,5 tys. zł – nie kryje satysfakcji Tomasz Dawidziak, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego.

Stypendia są kierowane do najzdolniejszej młodzieży z wieluńskich i pajęczańskich szkół. Od początku działalności Fundacja wsparła ponad 700 młodych ludzi stypendiami na kwotę przeszło 1,5 mln zł. Środki pozyskuje z odpisów podatku PIT w rozliczeniu rocznym (który wzrósł w tym roku z 1 do 1,5 proc.) oraz od darczyńców instytucjonalnych.

W tym roku udało się nawiązać współpracę z firmą ZUGIL, która stała się kolejnym mocnym filarem programu stypendialnego – obok Cementowni Warta, Wieltonu, Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.

W uroczystości wręczenia stypendiów, zorganizowanej 24 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Korczaka w Wieluniu, uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, firm wspierających programy stypendialne, dyrektorzy szkół, członkowie zarządu i rady fundacji. Spotkanie ubarwili występami wokalnymi uczniowie II LO.

Wydarzenie było również okazją do omówienia innych działań podejmowanych przez Fundację w trakcie mijającego roku. Ze środków zgromadzonych na specjalnym subkoncie na pomoc Ukrainie udało się kupić kolejne agregaty prądotwórcze. Sprzęt został wysłany specjalnym transportem za wschodnią granicę, gdzie trafił bezpośrednio do rąk osób potrzebujących i walczących w obronie swojej ojczyzny.

FnRRPW pozyskała w 2023 roku trzy granty w konkursach starostwa i ratusza dedykowanych inicjatywom organizacji pozarządowych. - Dzięki temu mogliśmy pierwszy raz w dziejach Fundacji zaoferować całkowicie bezpłatnie wszystkim mieszkańcom atrakcyjne działania edukacyjne, szkoleniowe i rekreacyjne – przypomina Tomasz Dawidziak.

Fundacja prowadzi od lat w centrum Wielunia wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Urządzenia dobrej jakości są dostępne cały rok, oferta jest szeroka, a że działalność zyskała charakter non-profit, cennik jest bardzo atrakcyjny.

Status Organizacji Pożytku Publicznego pozwala Fundacji nie tylko gromadzić środki (m.in. z odpisów podatkowych) na własną działalność, ale też służyć w tym zakresie pomocą osobom indywidualnym i organizacjom poprzez subkonta.

- Zachęcamy wszystkie osoby potrzebujące i organizacje z naszego terenu i nie tylko, do założenia lub przeniesienia takiego subkonta do naszej Fundacji. Oferujemy
sprawną i fachową obsługę, tu u nas na miejscu i bez zbędnych formalności – dodaje Tomasz Dawidziak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto