Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wieluniu czytali Trylogię Sienkiewicza [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dwa lata temu czytali „Pana Tadeusza”, w ubiegłym roku przypominali dzieła Aleksandra Fredry, teraz przyszedł czas na Trylogię Henryka Sienkiewicza. Wieluńska biblioteka miejska po raz kolejny przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego

Przy słonecznej pogodzie i dla dość licznej publiczności, czytanie fragmentów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego” rozpoczął burmistrz Janusz Antczak. Następnie w podróż do czasów Sienkiewiczowskich bohaterów zabrali słuchaczy członkowie działającego przy książnicy koła teatralnego oraz uczniowie wieluńskich szkół. Wszyscy występowali w strojach z epoki.

- Publiczne czytanie wybitnych dzieł jest świetną lekcją historii i wzmacnia naszą narodową świadomość. Dla mnie ta akcja to strzał w dziesiątkę – mówi Bartosz Włodarczyk z I LO, który czytał kwestie Skrzetuskiego i Kmicica. – Wcześniej mieliśmy kilka prób, zaczęliśmy się spotykać już dwa tygodnie przed zakończeniem wakacji. Dzięki tej inicjatywie przybliżyłem się do twórczości Sienkiewicza. Do tej pory miałem okazję przeczytać jedynie „Quo vadis”, ale myślę, że w najbliższej przyszłości poznam również całą Trylogię.

- Cieszymy się, że mogliśmy przybliżyć innym twórczość tak ważnego pisarza – dodaje Agnieszka Pinkosz, uczennica II LO.

Spotkanie z twórczością Sienkiewicza poprowadziła Ewa Głogowska, członkini koła teatralnego przy bibliotece miejskiej. Choć bliżej jej do innych autorów, jak choćby Żeromskiego, to nie ma wątpliwości, że Sienkiewicz to wielka postać.

- Nie wszyscy wiedzą, że dokładnie znał on dzieje naszego kraju w czasach, którym poświęcił Trylogię. Ma ona szczególne znaczenie, bo przecież była pisana „ku pokrzepieniu serc”. Sienkiewicz nie tylko przestudiował historię XVII wieku, ale też literaturę z tego okresu, dokumenty, pamiętniki - mówi Ewa Głogowska. - Nie możemy też zapominać, że jest to pierwszy polski noblista. Nasza literatura jest piękna i bogata, dlatego jest przykre, że młodzież często sięga po streszczenia, a na lekcjach są analizowane tylko niewielkie fragmenty. To za mało. My staraliśmy się dzisiaj nie czytać fragmentów od-do, ale stworzyć pewną całość, żeby przypomnieć, że to jest trylogia, a losy bohaterów są nierozerwalnie związane z dziejami Rzeczpospolitej. Mam nadzieję, że kiedy przyjdzie jesień i zima, to zamiast siadać przed komputerem czy telewizorem, sięgniemy po dzieła Sienkiewicza i dokładniej poznamy te losy.

Wieluńskiej odsłonie Narodowego Czytania towarzyszył konkurs wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, a także zabawy literacko-plastyczne dla najmłodszych. Na zakończenie publiczności zaprezentował się zespół Tadeusza Nic Nie Rusza, który zadbał o to, aby repertuar komponował się z tematyką spotkania. Przy bibliotece zabrzmiał m.in. utwór „Dumka na dwa serca”, który w 1998 roku promował ekranizację „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto