Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rychłowicach odsłonięto tablicę pamięci ofiar okupanta [ZDJĘCIA]

Redakcja
Od odsłonięcia tablicy pamięci w Rychłowicach rozpoczęły się wieluńskie obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Tablica pamięci, umieszczona na kamiennym obelisku, jest poświęcona czterem wychowankom nieistniejącej już Szkoły Powszechnej w Rychłowicach, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta. Sylwetki i losy Tadeusza Grabowskiego (zginął w wieku 21 lat), Feliksa Grajka (24 l.), Tadeusza Napieraja (21 l.) oraz Józefa Wlazłego (29 l.) przybliżył uczestnikom uroczystości historyk Krzysztof Adam Latocha, wnuk organizatora i długoletniego kierownika miejscowej szkoły Bolesława Latochy.

- Miejscowa społeczność po raz pierwszy oddała uroczysty hołd wspomnianym osobom pół wieku temu, gdy na gmachu nieistniejącej już szkoły podstawowej, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Bolesława Latochy, odsłonięto symboliczną tablicę pamięci. Po likwidacji placówki w 1977 roku oraz późniejszych zmianach własnościowych i pracach remontowych, prowadzonych w 2003 roku, tablica została zdemontowana - mówił Krzysztof Adam Latocha. - Jej stan techniczny i merytoryczny nie pozwalał wówczas na ponowny montaż. W dniu dzisiejszym, w oparciu o nowo odkryte fakty historyczne, w uzgodnieniu z Wojewódzkim Komitetem Ochrony Miejsc Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi oraz z bezcenną pomocą burmistrza Wielunia, przywracamy należytą pamięć o wychowankach Szkoły Powszechnej w Rychłowicach, ofiar niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy, delegacje złożyły kwiaty oraz znicze. Burmistrz Wielunia przekazał obelisk pod opiekę miejscowym strażakom. Stosowny akt odebrał z rąk Janusz Antczaka prezes OSP w Rychłowicach Janusz Latocha. O miejsce pamięci ma również dbać Szkoła Podstawowa w Rudzie, do której uczęszczają dzieci z Rychłowic. Należy podkreślić, że w zorganizowanie uroczystości zaangażowała się cała lokalna społeczność.

- Mamy nadzieję, że dzięki tej tablicy ich testament został wypełniony, a pamięć o nich żyć będzie wiecznie w sercach przyszłych pokoleń – powiedział Maciej Zgondek, sołtys Rychłowic.

Uczestnicy uroczystości, którzy wpisali się do pamiątkowej księgi, otrzymali publikację poświęconą historii szkoły w Rychłowicach, autorstwa Krzysztofa Adama Latochy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto