Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na silny wiatr. Strażacy interweniują w powiatach wieluńskim i wieruszowskim[FOTO]

Redakcja
Silny wiatr daje się we znaki mieszkańcom naszego regionu. Wieluńska straż pożarna interweniowała dziś już 19 razy. Podobnie sytuacja wygląda w powiecie wieruszowskim. W galerii zdjęć znajdziecie przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa instrukcję jak zabezpieczyć się przed wichurą.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem wydane przez IMGW dotyczą dziś całego województwa łódzkiego, w tym powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego. Wieluńscy strażacy mają dziś sporo pracy.
- Na godzinę 15:10 mieliśmy już 19 interwencji. Są to głównie zerwane linie energetyczne, połamane drzewa. W Dąbrowie była poważniejsza sytuacja, gdzie drzewo przewróciło się na samochód. Na szczęście nikt nie ucierpiał - mówi kpt. Grzegorz Kasprzyczak, rzecznik prasowy KP PSP w Wieluniu.
Lepiej nie jest w powiecie wieruszowskim, gdzie strażacy także interweniują dziś od godzin popołudniowych.
- Od godziny 13 pięciokrotnie nasze zastępy dysponowane były do usuwania skutków silnego wiatru na terenie powiatu wieruszowskiego.W Wieruszowie interweniowaliśmy trzy razy: na drodze wojewódzkiej nr 482 i ulicy Kordeckiego, gdzie powalone drzewa uniemożliwiały poruszanie się pojazdów oraz przy jednym z bloków na osiedlu Waryńskiego - tam złamane drzewo przewróciło się na budynek odcinając drogę ewakuacyjną mieszkańcom. Działania polegały na udrożnieniu dróg przy użyciu pilarek.Równocześnie zastępem SD 30 pracowaliśmy na obszarze gmin Sokolniki (Borki Pichelskie) i Lututów (Popielina), gdzie konieczne było użycie drabiny mechanicznej do usunięcia złamanych na dużej wysokości konarów stwarzających zagrożenie dla ludzi na dole i linii energetycznej. Współdziałaliśmy m.in. z JRG Wieruszów i KSRG Ochotnicza Straż Pożarna Lututów- podsumowują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie.
W gminie Sokolniki, podobnie jak w Dąbrowie powalone drzewo także upadło na samochód.Nie obyło się niestety bez zerwanych dachów. Do jednej z takich interwencji wyjechały jednostki OSP z Raczyna, Opojowic i Czarnożył, a także JRG z Wielunia.
- W dniu dzisiejszym to już drugi wyjazd alarmowy naszej jednostki. Tym razem do zerwanego dachu na budynku gospodarczym i uszkodzonym dachu na domu mieszkalnym w miejscowości Łagiewniki. Zerwany dach budynku gospodarczego przeleciał przez budynek mieszkalny i zalegał na sąsiedniej posesji. Prace polegały na zabezpieczeniu budynku gospodarczego i wezwaniu podnośnika z KP PSP w Wieluniu do zabezpieczenia dachu domu mieszkalnego. Usunęliśmy również uszkodzony dach z sąsiedniej posesji. Działania zakończyliśmy o 20.20- podsumowują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczynie.
Jak zabezpieczyć się przed wichurą radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

- usuń z parapetów, balkonu, obejścia wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie;
- zamknij okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpiecz;
przygotuj oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii;
- zapewnij bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- znajdź bezpieczne miejsce dla swojego pojazdu – nie parkuj w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej.

Podczas wichury:

- nie wychodź na zewnątrz, jeżeli nie jest to niezbędne;
jeżeli jesteś poza domem, poszukaj bezpiecznego schronienia;
- nie zatrzymuj się pod drzewami, wyłącz gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwo powstania pożaru;
- nie korzystaj z windy, ponieważ w przypadku zaniku zasilania istnieje ryzyko uwięzienia;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Po wichurze:

- poinformuj odpowiednie służby (straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne, gazowe oraz inne właściwe służby) o zdarzeniach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi;
- pomóż osobom rannym i poszkodowanym – udziel im pierwszej pomocy;
- uważaj na leżące lub zwisające przewody elektryczne, pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i nie próbuj ich samodzielnie usuwać;
- zrób zdjęcia zniszczeń w Twoim domu (budynku i wyposażenia), gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej;
- wezwij służby techniczne, uprzednio wyłączając gaz i elektryczność w przypadku gdy zobaczysz iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub też poczujesz swąd spalonej instalacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto