Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjną maturę zastąpi elektroniczna?

Daniel Sibiak
Szkoły nie mające wymaganej  liczby komputerów mogą zdawać maturę w  PŁ
Szkoły nie mające wymaganej liczby komputerów mogą zdawać maturę w PŁ
Politechnika Łódzka chce zrewolucjonizować sposób zdawania matury. W jaki sposób? Naukowcy chcą, by już za kilka lat papierową maturę zastąpiła elektroniczna. Przedsmakiem jest innowacyjny projekt e-matura, do którego zaledwie w ciągu 2 lat przystąpiło już blisko 4,5 tysiąca maturzystów z ponad 100 szkół na terenie województwa. Do jego zalet twórcy programu przekonują podczas konferencji, które organizują w szkołach ponadgimnazjalnych. Kilka dni temu plusy elektronicznej matury wymieniali w Zespole Szkół nr 2 w Wieluniu, którego uczniowie w grudniu będę testować komputerową maturę.

- E-matura pozwala m.in. umieszczać elementy multimedialne: animacje, wykresy. To sprawia, że test jest o wiele bardziej atrakcyjny i przejrzysty dla zdających. Co najważniejsze dla zdających, natychmiast po ukończeniu egzaminu system podaje wynik testu, co jest chyba największą zaletą, bo nie trzeba w stresie oczekiwać miesiąc na wynik egzaminu - mówi Konrad Szumigaj, koordynator projektu e-matura z PŁ.
Nauczycieli najbardziej cieszy to, że dane z e-matury pokazują, w jakim obszarze uczeń ma największe braki, co pozwala przed przystąpieniem do matury, skorygować błędy.
O tym, że papierową maturę powinna zstąpić elektroniczna są przekonani, ci, którzy przystąpili już do projektu. Dlaczego?
- Bo tu nie ma znaczenia, jak piszesz, czytelnie czy brzydko. Komputer widzi i ocenia tylko to, co wystukasz na klawiaturze. A na zwykłym egzaminie nauczyciele często nie oceniają obliczeń, których nie mogą odczytać - mówią absolwenci ZS nr 3 w Wieluniu, którzy pisali e-maturę w kwietniu. - Poza tym siedząc przed komputerem nie odczuwamy stresu, który wywołuje położony na ławce arkusz. To bardziej przyjazna forma.
Uczniowie wymieniają też jeden minus e-matury. Znacząco umożliwia ściąganie. Warto dodać, że uczniowie tych szkół, które nie mają wystarczającej liczby komputerów, mogą zdawać maturę w pracowni multimedialnej Politechniki Łódzkiej.
Projekt wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na jego realizację PŁ pozyskała 4 mln zł z Unii. Jego zakończenie przewidziano na wrzesień 2013 r. Także wtedy zapadnie decyzja o tym, czy e-matura zastąpi tradycyjną. Są na to duże szanse, bo to oznacza spore oszczędności rzędu miliona złotych. Nie trzeba będzie m.in. płacić egzaminatorom za sprawdzanie egzaminów. Zrobi to za nich,darmo, komputer.

Rekrutacja do udziału w projekcie e-matura trwała do końca października.Które szkoły wezmą udział w projekcie?
powiat wieluński
- ZS nr 1 w Wieluniu
- ZS nr 2 w Wieluniu
- ZS nr 3 w Wieluniu
- KLO w Wieluniu

powiat pajęczański
- ZS im. M. Skłodowskiej Curie w Działoszynie

powiat wieruszowski
- ZSP im. St. Staszica w Wieruszowie
- ZSO im. M. Kopernika w Wieruszowie

powiat zduńskowolski
- II LO im. Jana Pawła II w Zduńskiej Woli
- CKU w Wojsławicach

powiat łaski
- ZSP nr 1 w Łasku
- ZSR w Sędziejowicach

powiat poddębicki
- ZS im. J. Pawła II w Poddębicach
- LO im. M. Konopnickiej w Poddębicach

powiat sieradzki
- ZSP w Sieradzu
- I LO im. K. Jagielończyka w Sieradzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto