18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd Rowerowy Konopnica-Bobrowniki-Konopnica

Daniel Sibiak
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Konopnicy w ramach koła turystyczno-rowerowego byli uczestnikami rajdu rowerowego szlakami terenu powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego.

Dwudniowy wyjazd zorganizowali Joanna Janik i Michał Janik nauczyciele Gimnazjum
w Konopnicy. Dodatkową opiekę sprawowali Kacper Adamski i Dariusz Niemira.

- W piątek grupa 18 uczniów z opiekunami wyruszyła na trasę rajdu pokonując ok. 40 kilometrów. Trasa rajdu przebiegała przez Osjaków, Krzeczów, Kamion aż do Bobrownik. Trasa przebiegała zarówno drogami asfaltowymi jaki i ścieżkami leśnymi. Mijaliśmy przepiękną porośniętą lasem skarpę „Przełomu Krzeczowskiego”, leśny wąwóz koło Krzeczowa, kapliczkę w Kamionie z 1750 roku i kamieniołom w Bobrownikach - relacjonuje Michał Janik.

- Wieczorem kontynuowaliśmy zwiedzanie okolicy od podróży do ukrytego za pasem sosnowego lasu „Żabiego Stawu” zbiornika wodnego zawieszonego ok. 50 metrów nad dnem koryta rzeki Warty, co sprawia, iż jest on ciekawostką geologiczną.
Kolejnym etapem był najdalej wysunięty ostaniec Jury Wieluńskiej - Góra Świętej Genowefy stanowisko występowania cennych wapieniolubnych i kserotermicznych gatunków roślin.W tym miejscu uczniowie zostali zapoznani ze sprzętem wspinaczkowym oraz samodzielnie wspinali się na skałę - dodaje Joanna Janik.

Na miejsce noclegu wybrano pole biwakowe nad Wartą w Bobrownikach.

- Młodzież samodzielnie organizowała biwak: rozstawiała namioty, przygotowywała gulasz na ognisku w dużym żeliwnym garnku.Ciągle obserwowaliśmy podnoszący się stan wody w rzece Warcie, również Pani Dyrektor Gimnazjum Małgorzata Sieniawska zaniepokojona sytuacją powodziową odwiedziła nas na biwaku - dodaje Michał Janik.

Następnego dnia grupa udała się na górę Zelce, na szczycie której znajduje się rezerwat „Węże”.Leży on na wysokości około 220 m n.p.m.

- Występują tu liczne zjawiska krasowe, m.in. jaskinie (w tym: Jaskinia Niespodzianka, Zanokcica, Stalagmitowa, Za Kratą, Draba, Mała, Profesora Samsonowicza).Zwiedziliśmy pierwszą część jaskini Za Kratą. Wejście znajduje się w szczelinie między skałami, z której opada wąska studnia. Główną częścią jaskini jest kręty korytarz zakończony kolejną studnią i salką z bocznymi korytarzykami. Występują tu formy naciekowe (częściowo zniszczone – stalagmity, kolumny, niewielkie stalaktyty, draperie i pola ryżowe), kotły eworsyjne, żyły kalcytu (dawniej eksploatowane) i namuliska, oraz mniejsze jaskinie - mówi Joanna Janik.

Droga powrotna zaplanowana była przez miejscowość Ogroble, ale rzeka Warta zalewając miejscowy most uniemożliwiła przejazd.

- Żółtym szlakiem dostaliśmy się do miejscowości Kamion i stąd spokojnie dojechaliśmy do Konopnicy. Łącznie pokonaliśmy ok. 90 kilometrów.
Była to kolejna forma spędzania wolnego czasu zaproponowana uczniom naszego gimnazjum. W poprzednich latach organizowaliśmy biwak w Borkach gdzie przez trzy dni pływaliśmy żaglówkami po Zalewie Sulejowskim.
Następny etap to wycieczka rowerowa w przyszłym roku szkolnym na trasie Ogrodzieniec – Olsztyn (koło Częstochowy) - zapowiadają organizatorzy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto