Wakacje w Wieluniu. Uczestnicy półkolonii PMDKIS podziwiali uroki Załęczańskiego Parku Krajobrazowego ZDJĘCIA

Redakcja
Wakacje w Wieluniu. W drugim dniu półkolonii organizowanych przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu zorganizowana została wycieczka do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

Uroki Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Uczestnicy wycieczki brali udział w zajęciach ekologicznych w Ośrodku „Nadwarciański Gród”, gdzie również mogli na sportowo spędzić czas z nauczycielami PMDKiS – panami Rafałem Dudzińskim i Tomaszem Stępniem.

- Mogliśmy się przeprawić promem przez rzekę Wartę i dotrzeć do źródełka „Objawienie”. W imieniu uczestników wycieczki dziękuję za pomoc pani Joannie Męcfel i panu Zbigniewowi Szpikowskiemu – nauczycielom PMDKiS - mówi Jerzy Nowakowski, dyrektor PMDKIS w Wieluniu.

Bogactwo przyrodnicze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego na zdjęciach

Załęczański Park Krajobrazowy cechuje bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe. Poznajcie historię nadwarciańskiej krainy i zobaczcie wspaniałe zdjęcia, wykonane na terenie ZPK przez pasjonatów z Towarzystwa Przyjaciół Wielkiego Łuku Warty.

Załęczański Park Krajobrazowy w obiektywie miłośników przyro...

Jurajski krajobraz Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Utworzony w 1978 r. Załęczański Park Krajobrazowy to jeden z pierwszych tego rodzaju obszarów chronionych, które powstały w Polsce. Rozpościera się w woj. łódzkim (gminy Pątnów, Wierzchlas, Działoszyn) i śląskim (gmina Lipie). Są tu znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej i konnej. Typowo nizinna przyroda spotyka się w obrębie ZPK z krajobrazem specyficznym dla Jury Polskiej. Wyróżniają się wapienne ostańce i zjawiska krasowe: jaskinie, leje, kotły, studnie i źródła. „Szachownica”, zanim została częściowo zniszczona na skutek eksploatacji wapienia, była najdłuższą jaskinią Jury Polskiej. Długość krzyżujących się korytarzy wynosiła ponad 1,5 km.

Najwięcej jaskiń znajduje się w rezerwacie geologicznym Węże na górze Zelce, największym jurajskim ostańcu załęczańskiego parku. Spośród 10 odkrytych tu jaskiń dwie już nie istnieją, a pozostałe, niestety, od lat są niedostępne dla turystów. Jednak badania falami radiowymi dowiodły, że kilkadziesiąt metrów niżej wzgórze skrywa kolejny, jeszcze większy system jaskiniowy. Kto wie, może kiedyś stanie tam stopa człowieka?

Obszar cennych znalezisk

Łuk rzeki widoczny z kosmosu

Wielki Łuk Warty w obrębie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego uchodzi za najpiękniejszy i najwartościowszy przyrodniczo odcinek całego biegu rzeki. Dzikie, nieuregulowane koryto wcina się tutaj w polodowcowe utwory oraz wapienne jurajskie skały i rzeźbi w nich głębokie, malownicze przełomy.

- Kiedyś kosmonauta Mirosław Hermaszewski powiedział mi, że ten piękny łuk Warty widać nawet z kosmosu. To niezwykle osobliwe, że na odcinku 6 km rzeka płynie najpierw w jedną stronę, a potem równolegle w drugą - mówi Jerzy Kowalski, który pełnił funkcję komendanta Hufca ZHP w Sieradzu, kiedy budowano ośrodek harcerski w Załęczu Wielkim i powoływano do życia ZPK.

Na terenie ZPK znajduje się pięć rezerwatów

  • Węże

  • Dąbrowa

  • Bukowa Góra

  • Szachownica

  • Stawiska

  • użytki ekologiczne (m.in. starorzecze Wronia Woda)

  • pomniki przyrody, takie jak Żabi Staw, Góra św. Genowefy, Źródło św. Floriana.

Charakterystycznymi elementami krajobrazu są kamieniołomy, w których można znaleźć skamieniałe jurajskie organizmy. Niedawno badacze w jednym z kamieniołomów odkryli amonita nieznanego do tej pory gatunku, któremu z racji miejsca odkrycia nadano nazwę Vielunia.

W wielu miejscach zachowały się wapienniki, czyli prymitywne piece do wypału wapna budowlanego. W latach 60. XX w. w promieniu 20 km znajdowało się ok. 30 wapienników. Dziś działa jeden, w miejscowości Węże. Spośród pozostałych kilkunastu zachowanych wapienników, dwa znajdujące się we wsi Lisowice zostały wpisane do ewidencji dóbr kultury jako zabytki techniki.

Atrakcje turystyczne Wielunia i okolic

Cudze chwalicie, swego nie znacie. To popularne powiedzenie można również odnieść do miejsc wartych odwiedzenia na ziemi wieluńskiej. W galerii prezentujemy budowle (tudzież zespoły powiązanych ze sobą zabytkowych obiektów) i atrakcje przyrodnicze, na które szczególnie warto zwrócić uwagę w Wieluniu i okolicy. Opisy znajdują się pod zdjęciami. Jest to nasz subiektywny wybór, a kolejność prezentacji jest przypadkowa. Liczymy, że nasz mini-przewodnik zachęci Państwa do odwiedzenia polecanych miejsc.

To jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w regionie. Urokliwe krasowe wywierzysko z znajduje się w granicach  Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Jako pomnik przyrody źródło św. Floriana jest objęte szczególną ochroną. Charakteryzuje się dużą wydajnością, a przede wszystkim niezwykłym urokiem. Na dnie znajdują się stale pulsujące piaski. Choć to unikat w skali kraju, o istnieniu wywierzyska wielu mieszkańców regionu nawet nie wie.

Atrakcje turystyczne Wielunia i okolic. Te miejsca warto zob...

Fotorelacja z wyjazdu została wykonana przez Julkę i Igora – uczestników koła fotograficznego działającego w PMDKiS w Wieluniu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie