Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace nad budową dachu w kościele w Lututowie ruszą na wiosnę

Daniel Sibiak
- To było coś koszmarnego. Tak mieszkańcy Lututowa wspominają katastrofę budowlaną w swojej parafii, do której doszło niemal rok temu. Na skutek silnego podmuchu wiatru runął fronton kościoła. Spadający gruz zniszczył zadaszenie nad wejściem do świątyni. W odgruzowaniu wejścia do kościoła brało udział kilka zastępów straży pożarnej, a ponieważ do tragedii doszło tuż po porannej mszy, kamerą termowizyjną sprawdzano czy pod gruzem nie ma ludzi. Istniała bowiem taka obawa. Na szczęście nikt z parafian nie ucierpiał, ale powiatowy inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję o zamknięciu kościoła do odwołania.

W tym czasie msze poza poranną przez kilka tygodni odprawiano w GOK. Zarówno proboszcz parafii, jak i mieszkańcy nie mieli wątpliwości co do tego, że powrót do świątyni będzie możliwy tylko, jeśli odbudowany zostanie fronton kościoła. Mieszkańcy szybko zorganizowali więc zbiórkę pieniędzy, a ksiądz dzięki wsparciu samorządowców wystąpił o środki na remont do wszystkich możliwych instytucji. Dzięki rozpoczęciu prac remontowych inspektor nadzoru budowlanego już po dwóch tygodniach zezwolił na dopuszczenie kościoła do użytku, ale do czasu remontu części frontowej do świątyni można było wchodzić tylko poprzez boczne wejście. Po blisko roku od tragedii wierni doczekali się zakończenia pierwszego etapu remontu.
- Ze względu na zimę musieliśmy przerwać prace remontowe, ale zrobiliśmy tymczasowe zadaszenie na zimę. Dach pokryto papą, a już na wiosnę ruszą kolejne roboty budowlane. Wtedy dach zostanie zbudowany z miedzianych blach - mówi ksiądz Piotr Szkudlarek.
Ksiądz Piotr Szkudlarek jest pod wrażeniem solidarności nie tylko mieszkańców, ale i miejscowych przedsiębiorców oraz ludzi dobrej woli z terenu powiatu. Wszyscy wsparli finansowo odbudowę frontu kościoła.
- Myślę, że dzięki ich ofiarności pieniędzy wystarczy na dalszy etap prac - dodaje ksiądz Piotr Szkudlarek.

Kościół Apostołów św. Piotra i Pawła został wzniesiony w latach 1910-1917 w stylu neoromańskim. Jest w nim cenny obraz Matki Boskiej z 1639 r. i tablica epitafijna upamiętniająca gen. Józefa Biernackiego. Na cmentarzu są zachowane groby okolicznych ziemian.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto