Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w mieszkaniu? Zachowaj spokój i nie poddaj się panice. Tylko w ten sposób masz szansę wyjść cało z opresji

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Gdy wybuchnie pożar w mieszkaniu, ważne jest, aby zachować spokój i podjąć odpowiednie działania, aby zminimalizować ryzyko i zagrożenie dla życia. Panika może tylko pogorszyć sytuację i utrudnić racjonalne myślenie. Dowiedz się, co robić, gdy w twoim domu pojawi się zagrożenie pożarowe.

Spis treści

Pożar w mieszkaniu – co robić?

Jeśli tylko zauważysz ogień w mieszkaniu, którego nie jesteś w stanie sam bezpiecznie ugasić, jak najszybciej powiadom straż pożarną. Istotne jest, aby dyspozytorowi w odpowiedniej kolejności podać wszystkie najważniejsze informacje, czyli:

  • swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonimy,
  • adres zamieszkania,
  • co się pali i na którym piętrze,
  • czy jest zagrożenie dla życia ludzkiego.
gaszenie pożaru w mieszkaniu
Domowa gaśnica to skuteczny i bezpieczny sposób na poradzenie sobie z małym pożarem. Ważne jednak, abyś wcześniej wiedział, jak ją prawidłowo używać. 123RF/andreypopov

Jeśli to możliwe, należy wyprowadzić z mieszkania dzieci i osoby niepełnosprawne, a następnie spróbować odciąć dopływ gazu i energii elektrycznej. Jeżeli samodzielne ugaszenie pożaru nie jest możliwe, należy opuścić mieszkanie, zamykając za sobą drzwi jedynie na klamkę. Pod żadnym pozorem nie wolno otwierać okien – nagły dopływ powietrza sprzyja gwałtownemu rozprzestrzenianiu się ognia. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do odcięcia przez ogień dróg wyjścia z mieszkania. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, trzeba jak najszybciej udać się do pomieszczenia nieobjętego pożarem, w którym są drzwi oraz okno lub balkon. Jeżeli czas nam na to pozwoli, dobrze jest wziąć ze sobą mokry ręcznik, którym osłonimy drogi oddechowe. Po zamknięciu drzwi, należy otworzyć okno lub drzwi balkonowe i wezwać pomoc.

Urządzenia elektryczne – czym je gasić?

Pożar to ogromny stres dla wszystkich domowników. Jeśli dojdzie do paniki, łatwo popełnić błąd, który może kosztować życie. Jednym z nich jest gaszenie za pomocą wody urządzeń podłączonych do zasilania. Woda znakomicie przewodzi prąd, co grozi śmiertelnym porażeniem. Urządzenia elektryczne należy gasić za pomocą gaśnicy śniegowej. Wypełniona jest ona ciekłym dwutlenkiem węgla, który osiadając na powierzchni płonącego przedmiotu, powoduje wytworzenie suchego lodu. W ten sposób odcina dopływ tlenu i gasi ogień. Fatalne w skutkach są próby gaszenia pożarów tłuszczów wodą – jeżeli tak zrobimy, powstanie chmura ognia, od której mogą zapalić się kolejne elementy w pomieszczeniu. Palący się tłuszcz na patelni najlepiej ugasić za pomocą pokrywki, która odetnie dopływ tlenu niezbędny w procesie spalania.

Dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w czujkę dymu i czadu, która w porę ostrzeże przed pożarem i obudzi śpiących, zanim pożar odetnie drogę ucieczki. Przy zakupie czujki warto zwrócić uwagę, czy posiada świadectwo dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie k. Otwocka.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożar w mieszkaniu? Zachowaj spokój i nie poddaj się panice. Tylko w ten sposób masz szansę wyjść cało z opresji - RegioDom.pl

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto