Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja przestrzega: zapinaj pasy, bo mogą uratować życie

ryb
O tym, że obowiązek zapinania pasów jest lekceważony, świadczą policyjne kontrole.
O tym, że obowiązek zapinania pasów jest lekceważony, świadczą policyjne kontrole.
Zapięty pas bezpieczeństwa może uratować życie uczestnikowi wypadku drogowego. Wieluńska policja wspólnie z RZW przypominają o tym w spocie radiowym

Statystyki mówią, że w Polsce średnio tylko 71 proc. osób jadących na przednich siedzeniach decyduje się na zapięcie pasów i ledwie 40 proc. siedzących z tyłu. Zarazem śmiertelność w wypadkach na naszych drogach na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków ginie u nas prawie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach Unii 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa.

O tym, że obowiązek zapinania pasów jest lekceważony, świadczą policyjne kontrole. W ostatnim czasie policjanci z wieluńskiej drogówki przeprowadzili akcję pod hasłem “Pasy”, podczas której sprawdzili 46 samochodów. Co się okazało? - Aż 20 kierowców nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa - informuje asp. sztab. Waldemar Kozera, oficer prasowy KPP w Wieluniu. Dodaje, że mundurowi nie stwierdzili przewożenia dzieci bez wymaganych urządzeń specjalnie do tego przystosowanych.

O tym,jak ważne jest zapinanie pasów, przypomina spot radiowy, który komenda policji w Wieluniu przygotowała we współpracy z Radiem Ziemi Wieluńskiej. “Szelki” nie ocalą życia w razie uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Jednak już przy dwukrotnie mniejszej prędkości na ludzi wewnątrz auta w momencie wypadku działa ogromna siła przeciążenia. Bez zapiętego pasa człowiek leci na deskę rozdzielczą albo wypada przez okno.

Policjanci podkreślają, że poduszka powietrzna zabezpiecza przed urazami głowę, właściwie ustawiony zagłówek chroni szyję, natomiast zapięte “szelki” zabezpieczają całe ciało. Poza tym pas “wiąże” kierowcę z autem, przez co umożliwia lepsze wyczucie ruchów pojazdu i precyzję kierowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto