Podsumowanie kadencji – Gmina Biała

Materiał informacyjny - Gmina Biała

Działania inwestycyjno-finansowe

W mijającej kadencji gmina prężnie się rozwijała.

Gminna oczyszczalnia ścieków

Dzięki głównie środkom pozyskanym z RPO WŁ na lata 2014-2020 i z PROW na lata 2014-2020, przy wsparciu z Rządowego Programu Polski Ład oraz Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych - wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków i uzbrojono w infrastrukturę kanalizacyjną tereny ścisłego centrum gminy, tj. części m. Biała Rządowa, Biała-Parcela, Biała-Kopiec i Biała Druga. Obecnej Gmina jest w trakcie przetargów na realizację kolejnych odcinków kanalizacji w miejscowościach Biała-Parcela i Biała-Kopiec oraz Biała Pierwsza i Łyskornia. Zadania te obejmują łącznie ok. 22 km sieci kanalizacyjnej. Łączny koszt w/w zadań to kwota ok. 45 mln zł.

W latach 2020-2021 dokonano (przy udziale środków RPO WŁ na lata 2014-2020) termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, tj. budynku UG Biała, GOKiS w Białej oraz budynku OSP w Białej Rządowej. Przeprowadzono modernizację energetyczną tych budynków, tj. m.in. wymianę źródeł ciepła wraz z wymianą instalacji CWU, wymianę systemu oświetlenia na energooszczędne oraz montaż instalacji fotowoltaicznych. (2,7 mln zł)

Istotnym zadaniem związanym z efektywnością energetyczną budynków była "Przebudowa obiektów użyteczności publicznej w miejscowości Kopydłów" współfinansowana ze środków RFIL oraz WFOŚiGW w Łodzi. Budynki Domu Ludowego oraz Świetlicy Wiejskiej w Kopydłowie poddane zostały termomodernizacji, zamontowane zostały ekologiczne systemy ogrzewania oraz instalacje fotowoltaiczne. (1,4 mln zł)

W ramach dofinansowania pozyskanego ze środków PROW na lata 2014-2020 dokonano przebudowy Stacji Uzdatniania Wody w Naramicach. Przedsięwzięcie polegało m.in. na całkowitej wymianie technologii uzdatniania wody w SUW Naramice, modernizacji systemu ciągłości jej dostaw oraz wykonaniu robót termomodernizacyjnych budynku SUW. (3 mln zł)

Wdrożono projekt polegający na montażu na 183. nieruchomościach prywatnych oraz 3. budynkach użyteczności publicznej instalacji odnawialnych źródeł energii, tj. instalacji kotłów na pellet, instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Zadanie zrealizowane zostało dzięki pozyskaniu środków z RPO WŁ na lata 2014-2020. (3,5 mln zł)

Podjęto działania mające na celu kontynuowanie realizacji zadań związanych z montażem instalacji OZE. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 - w październiku 2023 r. złożono wniosek o dofinansowanie montażu instalacji w 370 lokalizacjach. (30 mln zł)

Największą drogową inwestycją w historii gminy jest realizowana obecnie "Przebudowa dróg wewnętrznych dojazdowych na terenie Gminy Biała". Zadanie dofinansowane jest z Rządowego Programu Polski Ład i polega na przebudowie 27 odcinków dróg o łącznej długości ok. 15,5 km. (10,5 mln zł)

W roku minionym wybudowano przy PSP w Białej wielofunkcyjne boisko zewnętrzne. (2 mln zł)

Poprzez fundusze sołeckie realizowano projekty społeczności sołeckich. (1,5 mln zł)
W mijającej kadencji Gmina finansowała i wspierała jednostki OSP, Kluby Sportowe, Koła Gospodyń.

Budżet Gminy Biała na obecny rok zawiera inwestycje, których wartość stanowi ok. 47,5% wydatków budżetu, a ich kontynuacja będzie miała miejsce w roku 2025 i 2026.

Ocena Gminy wynikająca z ogólnopolskich rankingów

Praca samorządu, gospodarka finansowa, działania organu wykonawczego przy akceptacji organu stanowiącego zostały wyeksponowane w rankingach prowadzonych przez niezależne podmioty. Gmina Biała w Rankingu Finansowym Gmin Wiejskich w klasyfikacji za rok 2021 zajęła 374 miejsce na 1533 gminy wiejskie w Polsce. Oznacza to awans w porównaniu do roku 2018 o blisko tysiąc miejsc – Gmina Biała zajmowała wtedy 1348 pozycję w rankingu. W powiecie wieluńskim wyżej uplasowała się tylko Gmina Osjaków. (https://gminabiala.pl/112-artyku%C5%82/1171-awans-gminy-biala-w-rankingu-finansowym-gmin-wiejskich.html)

Natomiast w rankingu z 2023 WSPÓLNOTY - Pisma Samorządu Terytorialnego - Gmina Biała zajęła 264 pozycję na 1533 gminy wiejskie z kwotą ponad 1500,81 zł/mieszkańca. To efekt wieloletniej pracy organu wykonawczego. Widoczny jest awans z 1182 miejsca o 918 miejsc w stosunku do pomiaru z okresu 2017-2019. W powiecie wieluńskim wyżej uplasowała się tylko Gmina Ostrówek. (https://gminabiala.pl/112-artyku%C5%82/1407-gmina-biala-wysoko-w-rankingu-wspolnoty-pisma-samorzadu-terytorialnego.html)

Oświetlenie uliczne

Od 2018 roku Gmina dokonywała zmiany źródeł światła w oświetleniu ulicznym na energooszczędne. Drogi w gminie są oświetlane już tylko żarówkami ledowymi na prawie 1000-u słupach. Są to żarówki polskich producentów. Liczone przez odpowiedni arkusz kalkulacyjny oszczędności roczne w oparciu o dane z faktur wynoszą ok. 215 tyś. kWh w stosunku do roku 2017, kiedy to świeciły na co drugim słupie wyłącznie żarówki sodowe. Po zmianie żarówek zmniejszone zostały moce zamówione dla oświetlenia ulicznego na poszczególnych licznikach - łącznie o 250 kW. Te działania pozwalają oszczędzać gminie kwotę ok.270 tyś. zł rocznie wg dzisiejszych cen. Gmina Biała jest prawdopodobnie jedyną gminą w Polsce, która wymieniła wszystkie źródła światła ulicznego na ledowe i uczyniła to ze środków własnych.

Bezpieczeństwo na DK 74

Odcinkowy pomiar prędkości

Bardzo ważnym działaniem były starania o zapewnienie bezpieczeństwa na drodze krajowej przebiegającej przez teren gminy. Po siedmioletnich zabiegach (także protestach) w roku ubiegłym zainstalowany został przez GITD odcinkowy pomiar prędkości. Natomiast GDDKiA zainstalowała lampy ledowe zakupione przez Gminę, poprawiające oświetlenie przejść dla pieszych.

Realizacja projektu „OCALMY OD ZAPOMNIENIA – ŚWIADECTWO PATRIOTYZMU PRZODKÓW”

Tablica upamiętniająca bohaterów

11 listopada ub. r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Mieszkańców Gminy Biała walczących o niepodległość i granice odradzającej się Rzeczypospolitej w latach 1914-1921, którzy oddali największy dar - własne życie. Nastąpiło to w 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W poprzednich latach (2018 i 2020) tablice poświęcone przodkom walczącym o niepodległość posadowione były na cmentarzach w Białej, w Łyskorni, w Naramicach i na Domu Ludowym w Kopydłowie. W sumie uhonorowano w ten sposób 94. przodków – bohaterów, których nie doceniło komunistyczne państwo polskie.

Pełne podsumowanie działalności samorządu w mijającej kadencji obrazują coroczne raporty o stanie gminy zamieszczane na stronie http://www.biala.finn.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto