Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto nowy skład Rady Miejskiej w Wieluniu. Mandaty otrzymało tylko 5 z 21 radnych poprzedniej kadencji ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
W naszej galerii znajdziecie zdjęcia wszystkich radnych
W naszej galerii znajdziecie zdjęcia wszystkich radnych
Znamy już skład nowej Rady Miejskiej Wielunia. Tylko 5 z 21 radnych poprzedniej kadencji uzyskało mandaty. Kto jest największym wygranym, a kto przegranym? Są też zaskoczenia i niespodzianki

Kto zdobył mandat w Radzie Miejskiej w Wieluniu

  • Paweł Okrasa, Łączy Nas Wieluń(358 głosów)

  • Marcin Topór, Trzecia Droga(357 głosów)

  • Tomasz Kulicki, Koalicja Wieluńska(296 głosów)

  • Jacek Kaźmierczak, Prawo i Sprawiedliwość(292 głosy)

  • Robert Kaja, Przyjazna Gmina(262 głosy)

  • Katarzyna Hurylska, Prawo i Sprawiedliwość(237 głosów)

  • Rafał Dudziński, Prawo i Sprawiedliwość(236 głosów)

  • Zbigniew Rybczyński, Obywatelski Wieluń(228 głosów)

  • Andrzej Gęsiak, Łączy Nas Wieluń(227 głosów)

  • Radosław Wojtuniak, Przyjazna Gmina(215 głosów)

  • Bronisław Mituła, Łączy Nas Wieluń(202 głosy)

  • Justyna Godszling-Graczyk, Prawo i Sprawiedliwość(197 głosów)

  • Tomasz Akulicz, Prawo i Sprawiedliwość(194 głosy)

  • Ryszard Radziwołek, Wspólnota Ziemi Wieluńskiej(189 głosów)

  • Joanna Skotnicka-Fiuk, Łączy Nas Wieluń(174 głosy)

  • Krzysztof Gagatek, Obywatelski Wieluń(159 głosów)

  • Ryszard Budzyna, Przyjazna Gmina(156 głosów)

  • Bartłomiej Panek, Trzecia Droga(156 głosów)

  • Wojciech Krzemiński, Koalicja Wieluńska(144 głosy)

  • Bogna Kanicka-Parnowska, Łączy Nas Wieluń(122 głosy)

  • Jarosław Stępień, Obywatelski Wieluń(109 głosów)

Kto zdobył, ile mandatów

  • Łączy Nas Wieluń - 5 mandatów

  • Prawo i Sprawiedliwość - 5 mandatów

  • Obywatelski Wieluń - 3 mandaty

  • Przyjazna Gmina - 3 mandaty

  • Koalicja Wieluńska - 2 mandaty

  • Trzecia Droga - 2 mandaty

  • Wspólnota Ziemi Wieluńskiej - 1 mandat

Najwięcej, bo aż 358 głosów uzyskał Paweł Okrasa, który w II turze powalczy o fotel burmistrza z Elżbietą Urbańską-Golec. Gdyby wygrał i przez kolejną kadencję był burmistrzem mandat objęłaby po nim kolejna osoba z najlepszym wynikiem w okręgu, którym startował. Ponieważ mandat zdobyła już Bogna Kanicka-Parnowska, która miała drugi najlepszy wynik, ten po Okrasie przysługiwałby Pawłowi Walczybok. O sukcesie może mówić wspomniana już Bogna Kanicka-Parnowska, która wywalczyła mandat z piątego miejsca na liście. Zagłosowały na nią 122 osoby. Paweł Walczybok, który był drugi na liście zdobył 120 głosów. Mandatu nie udało się utrzymać Krzystofowi Poznerowiczowi. Był czwarty na liście i zdobył 46 głosów.

Gdyby Okrasa został burmistrzem w Radzie Miejskiej nastąpiłaby z pewnością jeszcze jedna zmiana. Mandat w okręgu nr 2 zdobyła jego zastępczyni Joanna Skotnicka-Fiuk, na którą głosowały 174 osoby. W przypadku pozostania na stanowisko, jej miejsce w radzie przypadłoby Grzegorzowi Żabickiemu, dotychczasowi wiceprzewodniczącemu rady, który pomimo 132 głosów nie zdobył mandatu.

Dodajmy, że spośród dotychczasowej Rady Miejskiej do tej w obecnej kadencji dostało się tylko 5 z 21 radnych. Są to:

  • Tomasz Akulicz, PiS

  • Andrzej Gęsiak, Łączy Nas Wieluń

  • Robert Kaja, Przyjazna Gmina

  • Bronisław Mituła, Łączy Nas Wieluń

  • Radosław Wojtuniak, Przyjazna Gmina

Największym zaskoczeniem może być fakt, że do rady nie wszedł jej wieloletni przewodniczący Piotr Radowski, który ubiegał się zarówno o mandat radnego, jak i burmistrza. W wyborach do rady startował z jedynki, ale więcej głosów zdobył od niego startujący z czwartego miejsca na liście Ryszard Budzyna. I to on zdobył mandat. Zagłosowało na niego 156 osób. Tymczasem Piotr Radowski uzyskał 142 głosy. W wyścigu o fotel burmistrza zajął szóste miejsce z wynikiem 545 głosów. Mandatu w tym okręgu nie objął także dotychczasowy radny Sławomir Kaftan, który był szósty na liście. Zagłosowało na niego 135 osób.

Mimo dobrych wyników do Rady Miejskiej nie dostali się niektórzy z dotychczasowych radnych. Sporo, bo aż 201 głosów zdobył Wojciech Psuja, startujący z drugiego miejsca na liście Przyjaznej Gminy w okręgu nr 1 w Wieluniu. W tym okręgu PG uzyskała jednak tylko jeden mandat i objął go startujący z "jedynki" Radosław Wojtuniak, na którego zagłosowało 215 osób.

W Radzie Miejskiej zabraknie także Tomasza Grajnerta, który był dwójką na liście PiS w okręgu nr 1. Zdobył 160 głosów, co dało mu czwarty wynik na liście PiS, która wprowadziła dwóch radnych z tego okręgu. Są to startujący z "jedynki Jacek Kaźmierczak, na którego oddano 292 głosy oraz szósty na liście Rafał Dudziński, który w pierwszej turze walczył także o fotel burmistrza. Do Rady Miejskiej dostał się z 236 głosami. Miał też wysoki wynik w wyścigu o fotel burmistrza. Znalazł się na trzecim miejscu z 2.037 głosami. Do rady nie weszła Anna Dziuba-Marzec. Startowała z 9.miejsca na liście, zdobywając 230 głosów. Był to trzeci wynik na liście PiS w okręgu nr 1.

W w okręgu nr 1 Wspólnota Ziemi Wieluńskiej nie zdobyła ani jednego mandatu, choć startował tu dotychczasowy radny. Radosław Buda, który dotąd był radnym Przyjaznej Gminy zmienił barwy i został "jedynką" na liście WZW. Zdobył 177 głosów. To nie pozwoliło jednak na utrzymanie mandatu.

W okręgu nr 2 mandatu nie udało się utrzymać Romanowi Drosińskiemu, który startował z 9.miejsca na liście PiS. Zdobył 121 głosów. Był to czwarty wynik. PiS ma jednak nową radną z tego okręgu. Startująca z "jedynki" Justyna Godszling-Graczyk zdobyła 197 głosów. Mandat utrzymał Tomasz Akulicz, który był drugi na liście. Głos oddało na niego 194 mieszkańców.

W okręgu nr 2 mandatu nie udało się utrzymać dotychczasowej wiceprzewodniczącej rady Marii Zarębskiej. Startowała z drugiego miejsca na liście. Zagłosowało na nią 156 osób. Przyjazna Gmina wywalczyła w tym okręgu jednak tylko jeden mandat i objął go startujący z 9.miejsca na liście Robert Kaja. Zagłosowało na niego 262 mieszkańców. Do rady nie wszedł też były radny i burmistrz Mieczysław Majcher, który był "jedynką" na liście w tym okręgu. Zdobył 94 głosy.

W okręgu nr 3 mandatu nie wywalczył dotychczasowy radny PSL Franciszek Dydyna. Był trzeci na liście i uzyskał 69 głosów. Trzecia Droga zdobyła tu tylko jeden mandat i obejmie go Marcin Topór, który startował także na burmistrza. W wyborach do rady zdobył 357 głosów i był to drugi najlepszy wynik. Więcej głosów, o jeden dostał tylko Paweł Okrasa, ale Topór może pochwalić się najlepszym wynikiem procentowym w wyborach do rady. Zdobył 9,05 % głosów w swoim okręgu, podczas, gdy Okrasa uzyskał poparcie na poziomie 7,76 %. W wyścigu o fotel burmistrza
świeżo upieczony radny z Gaszyna znalazł się na piątym miejscu z 1.481 głosami.

Kilku z dotychczasowych radnych miejskich w tegorocznych wyborach wystartowało do Rady Powiatu Wieluńskiego. O sukcesie może mówić Maciej Bryś, który był "jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu nr 1 i zdobył 938 głosów. Dobry wynik uzyskał także Jarosław Rozmarynowski, który był "jedynką" na liście Łączy Nas Wieluń, także w okręgu nr 1 i uzyskał aż 910 głosów. Obaj uzyskali mandaty. Do Rady Powiatu z Trzeciej Drogi startował także Mariusz Owczarek, ale nie udało mu się wywalczyć mandatu.

W tegorocznych wyborach nie startował Robert Duda. Pod koniec kadencji zmarł radny miejski Jerzy Paluszek. Ze względu na bliskość terminu wyborów samorządowych mandat po śp. radnym nie został już obsadzony.

Po raz pierwszy do wyborów swoich przedstawicieli wystawił Obywatelski Wieluń. Jego kandydatka na burmistrza Elżbieta Urbańska-Golec weszła do II tury, w której zmierzy się z Pawłem Okrasą. W pierwszej turze zagłosowało na nią 3.236 mieszkańców, a na Pawła Okrasę 3.725 mieszkańców. Do Rady Miejskiej Obywatelski Wieluń wprowadził trzech kandydatów: Zbigniewa Rybczyńskiego, który był "jedynką" na liście w okręgu nr 1 i zdobył 228 głosów, Krzysztofa Gagatka, startującego z 2 miejsca w okręgu nr 2(159 głosów) i Jarosława Stępnia, "jedynki" na liście w okręgu nr 3(109 głosów).

Nowością na mapie Wielunia jest też Koalicja Wieluńska, czyli połączenie sił Koalicji Obywatelskiej z Lewicą. Udało jej się wprowadzić do Rady Miejskiej Dwóch kandydatów. Pierwszym jest Tomasz Kulicki, który był także kandydatem na burmistrza Wielunia. Do Rady Miejskiej dostał się z trzecim najlepszym wynikiem(296 głosów). W wyścigu o fotel burmistrza zajął zaś czwarte miejsce, zdobywają 1.585 głosów. Na Wojciecha Krzemińskiego, który był "jedynką" w okręgu nr 2 zagłosowało 144 mieszkańców.

O sukcesie może mówić Rysszard Radziwołek, sołtys Rudy, który wywalczył jeden mandat dla Wspólnoty Ziemi Wieluńskiej w okręgu nr 3. Startował dopiero z piątego miejsca na liście, ale to właśnie on otrzymał najwięcej, bo 189 głosów.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia wszystkich radnych

Oto nowy skład Rady Miejskiej w Wieluniu. Mandaty otrzymało ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto