Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ok. 70 rodziców uczestniczyło w projekcie "Tutoring rodzicielski Montessori"

OPRAC.: ryb
arch. Fundacji "Bursztynek"
Fundacja Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodzin „Bursztynek” zakończyła realizację cyklu warsztatów, forów dyskusyjnych, lekccji dla rodziców dzieci w wieku 0-10 lat. Zadanie publiczne pod nazwą „Tutoring rodzicielski Montessori” zostało sfinansowane z budżetu woj. łódzkiego

Ok. 70 rodziców dzieci w wieku 0-10 lat uczestniczyło w warsztatach i forach dyskusyjnych zorganizowanych w ramach projektu „Tutoring rodzicielski Montessori”. Była to oddolna inicjatywa Fundacji Wspierania Rozwoju Dzieci i Rodzin „Bursztynek”, służąca zwiększeniu kompetencji wychowawczych i sfinansowana przez województwo łódzkie z programu „Moce nadŁódzkie”. Uczestnicy poszerzyli wiedzę na temat alternatywnych form wspierania rozwoju dziecka oraz poznali w praktyce zasady tutoringu rodzicielskiego i możliwości wdrożenia go w życie. Zadanie było realizowane w okresie od lipca do grudnia 2023 r.

Na forach dyskusyjnych: „Daj mi czas” dla rodziców dzieci w wieku 0-3 lat oraz „Naucz mnie robić to samodzielnie” dla rodziców dzieci w wieku 4-10 lat rodzice wzbogacili swoją wiedzę wychowawczą o założenia filozofii Marii Montessori. Chodzi w niej o to, że dziecko poprzez własną aktywność zdobywa wiedzę o świecie, rozwija koncentrację, motywację, samodyscyplinę, zamiłowanie do poszukiwań, co wpływa na proces przyswajania wiedzy. Wartością dodaną Forum była wspólna dyskusja przy okrągłym stole oraz grupowa praca rodziców z nauczycielem dyplomowanym Montessori oraz doradcą metodycznym mgr Małgorzatą Kalembą, a także z psychologiem mgr Aleksandrą Caban. Empatyczne spojrzenie na dziecko przez pryzmat filozofii Marii Montessori pomogło wspólnie uczestnikom wypracować zasady wychowawcze, wprowadzane w domu.

Kolejnym ciekawym działaniem były autorskie warsztaty „Złość dziecka i złość rodzica – jak sobie z nią poradzić?” oraz „Akceptacja i samoakceptacja. Dziecko, a „wewnętrzne dziecko rodzica” prowadzone przez mgr Małgorzatę Żółtaszek, praktyka terapii IFS, certyfikowaną trenerkę komunikacji empatycznej (NVC), coacha i autorkę książek dla dzieci. Polegały na aktywnych formach pracy, innowacyjna była medytacja, która przeniosła uczestników w świat dzieciństwa.

- To było cudowne, ciekawe i wyjątkowe doświadczenie, które dało możliwość lepszego zrozumienia i akceptacji własnego dziecka oraz radzenia sobie ze złością - podkreśla Małgorzata Kalemba, prezes Fundacji "Bursztynek".

Przeprowadzono również Lekcje Ciszy Montessori dla rodziców dzieci w dwóch grupach wiekowych 0-3 oraz 4-10 lat, Pokazowe Lekcje Ciszy Montessori dla dzieci w wieku 4-10 lat oraz Warsztaty w Kręgu Montessori dla rodziców dzieci w dwóch grupach wiekowych 0-3 oraz 4-10 lat. Dzieci i rodzice aktywnie uczestniczyli w warsztatach i lekcjach.

- Rodzice byli oczarowani wpływem Lekcji Ciszy na dzieci, ich wyciszeniem, koncentracją, uważnością podczas nich. Stwierdzili, że sami odczuli te wartości w trakcie swojej lekcji. Rodzice docenili również wprowadzenie w domu założeń filozofii Marii Montessori w trakcie Warsztatów w Kręgu Montessori. Poznali unikatowe pomoce rozwojowe oraz ich naturalne zamienniki. Nauczyli się pracy z nimi. Jak ocenili rodzice - był to dobry, empatyczny, komunikatywny, innowacyjny projekt - podsumowuje Małgorzata Kalemba.

Fundacja „Bursztynek” składa podziękowania dyrektor Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Toporowie, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, kierownikom poszczególnych Filii Bibliotecznych w Masłowicach, Dąbrowie i Rudzie oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie za możliwość przeprowadzenia praktycznych działań Tutoringu rodzicielskiego Montessori.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto