Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oferta liceów, techników i szkół branżowych w Wieluniu na rok szkolny 2020/2021. Rekrutacja rozpocznie się 15 czerwca

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
15 czerwca rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W galerii zdjęć prezentujemy pełną ofertę edukacyjną liceów, techników i szkół branżowych w Wieluniu na rok szkolny 2020/2021.

Nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021

Ogłoszony został nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Ustalone przez ministra edukacji narodowej terminy naboru dostosowane zostały do zmienionego grafiku egzaminów ósmoklasisty (16-18 czerwca) oraz terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne (do 31 lipca). Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

  • od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły.
  • od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r. Tydzień znane będą wykazy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do poszczególnych szkół średnich.

Szkoły ponadpodstawowe w Wieluniu. Bogata oferta placówek

W szkołach prowadzonych przez Powiat Wieluński na rok szkolny 2020/2021 zaplanowano łącznie 40 oddziałów, w tym: 12 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 16 oddziałów w technikach, 8 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia, 1 oddział w branżowej szkole II stopnia, 1 oddział w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, 1 oddział w branżowej szkole specjalnej I stopnia oraz 1 oddział w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy. Pełną ofertę wieluńskich szkół średnich prezentujemy w galerii zdjęć (kliknij na tabelę, aby powiększyć).

Ostateczna liczba uruchomionych oddziałów będzie zależeć od ilości uczniów, którzy zechcą w nich podjąć naukę. W samym powiecie wieluńskim naukę w szkołach podstawowych kończy naukę 700 uczniów. Oferta wieluńskich szkół średnich przyciąga również młodzież z ościennych powiatów. Z przeprowadzanych analiz wynika, iż średnio ponad 30 proc. pierwszoklasistów stanowią uczniowie spoza powiatu wieluńskiego.

Tutejsze placówki od lat kształcą na wysokim poziomie. Potwierdzeniem tego może być chociażby ogłaszany co roku prestiżowy ranking Perspektywy, w którym szkoły prowadzone przez Powiat Wieluński zajmują dobre lub bardzo dobre lokaty. ZOBACZ NAJNOWSZY RANKING:

Ranking Perspektywy 2020. Jak wypadły szkoły z Wielunia, Wie...

Nowe kierunki w wieluńskich szkołach

Wieluńskie szkoły starają się na bieżąco reagować na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w ofercie edukacyjnej. Oprócz kierunków, które od lat mają ugruntowaną pozycję, proponuje się młodzieży nowe możliwości kształcenia. Niektóre profile są też korygowane tak, aby lepiej odpowiadały wyzwaniom XXI w.

W roku szkolnym 2020/21 ZS nr 1 poszerza swoją ofertę o technika rachunkowości, jak również liczy na uruchomienie kształcenie w zawodzie dekarza, który jest fachem deficytowym na rynku pracy. ZS nr 3 im. M. Kopernika do swojej oferty wprowadza nowy zawód technik programista. Ponadto I LO m. T. Kościuszki klasę politechniczną zmienia na biotechnologiczną, w której będzie realizowany rozszerzony program nauczania z matematyki i chemii, natomiast klasa humanistyczna w II LO im. J. Korczaka przekształci się w europejską.

Przy uruchamianiu nowych kierunków kierujemy się przede wszystkim lokalnymi potrzebami. Każda taka inicjatywa musi najpierw uzyskać pozytywne opinie Powiatowej i Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, potem Rady Pedagogicznej i na końcu do Zarządu Powiatu trafia wniosek o wyrażenie zgody na uruchomienie nowego oddziału. Decydują o tym dwa czynniki: baza dydaktyczna oraz kadra. W kształceniu zawodowym barierą jest zbyt mała liczba specjalistów w wąskich dziedzinach, którzy chcieliby uczyć w szkołach - wyjaśnia Zenon Kołodziej, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Wieluniu.

Targi Edukacyjne 2020 w Wieluniu[FOTO, WIDEO]

Technika dorównały popularnością liceom

Okres hegemonii ogólniaków to już przeszłość. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają kierunki, które już po szkole średniej dają im konkretny fach w ręku.

Wyraźna przewaga liceów nad pozostałymi typami szkół pod kątem liczby uczniów została zniwelowana. W ostatnich latach szczególnie dla techników nastała dobra koniunktura - dodaje Zenon Kołodziej.

Ubiegłoroczny nabór był szczególny, bo rekrutowano jednocześnie uczniów z dwóch roczników - absolwentów likwidowanych gimnazjów i uczniów kończących 8-letnią szkołę podstawową. Ogółem do pięciu szkół prowadzonych przez Powiat Wieluński zrekrutowano 1904 uczniów (po gimnazjum 959 uczniów i po szkole podstawowej 945). Otwarto 65 klas pierwszych. Licea wybrało 776 uczniów (40,76 proc.), technika 722 uczniów (37,92 proc.), branżowe szkoły I stopnia - 406 uczniów (21,32 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto