Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj Radiostację Gliwicką na nowo! Plenerowa wystawa fotografii „False flag” Jadwigi Janowskiej w Muzeum Śląskim w Katowicach

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
Odkryj historię gliwickiej radiostacji i jej wpływ na współczesną kulturę w projekcie fotograficznym "False Flag" Jadwigi Janowskiej. Od 4 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach na terenie zewnętrznym, plac Fajrant. Wernisaż odbędzie się w czwartek 4 kwietnia o godzinie: 17:00.

„False flag” Jadwigi Janowskiej na plac Fajrant w Katowicach

Czy znasz historię gliwickiej radiostacji? To miejsce, gdzie narodziła się prowokacja gliwicka, która wywołała falę propagandy. Teraz możesz poznać projekt fotograficzny "False Flag" Jadwigi Janowskiej, który ukazuje współczesne oblicze wieży. Kurator wystawy, Dominika Szczech, zaprasza na ekspozycję od 4 kwietnia do 30 czerwca 2024 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Ukazuje wszechobecność wieży, górującej nad miastem, wyłaniającej się zza budynków i drzew, obecnej w przestrzeni publicznej i prywatnej, a nawet na ciele mieszkańców. Znak jest eksploatowany na różne sposoby, zarówno w obiegu komercyjnym, jak i publicznym. Wieża może być wszystkim – Pomnikiem Historii, gliwicką wieżą Eiffla, tatuażem, nadrukiem czy kawałkiem pizzy zjadanym przez artystkę. Fotografka w przewrotny sposób podkreśla, że symbol miasta wymyka się sztywnym ramom, staje się sposobem identyfikacji z miejscem. „False flag” Jadwigi Janowskiej wskazuje, że symbol danej przestrzeni jest z jednej strony czymś stałym, a z drugiej jest to także najbardziej subiektywna rzecz w mieście - przekazują organizatorzy

„Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach…”

Gliwicka radiostacja to nie tylko zwykły obiekt, ale również ważny symbol miasta, będący świadkiem dramatycznych wydarzeń historycznych. 31 sierpnia 1939 roku to miejsce, gdzie doszło do prowokacji gliwickiej która miała zyskać pretekst do wypowiedzenia Polsce wojny przez III Rzeszę. Niemieccy napastnicy udający Polaków zaatakowali radiostację, co stało się preludium do II wojny światowej. Pomimo że akcja nie powiodła się zgodnie z planem, pozostawiła trwałe ślady w historii ogólnoświatowej i pamięci mieszkańców miasta.

Jadwiga Janowska (ur. 1994) polska artystka fotografka, żyjąca i tworząca na Śląsku. Swoje pierwsze kroki w fotografii stawiała w gliwickiej grupie fotograficznej Aczkolwiek. Jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska). Obecnie wykłada na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Członkini kolektywu Hydroza.

Brała udział w programie mentorskim Nikon-NOOR Academy (2022). W 2018 roku zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż w kategorii Young Poland na konkursie Grand Press Photo. Laureatka nagrody imienia Jana Sawki na festiwalu Fama (2021), a także drugiej nagrody w konkursie na Talent Roku organizowanego przez Pix House (2021). Jej prace były prezentowane w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej Esta, na Rybnickim Festiwalu Fotografii, w K Mag Art Spot, Picture Doc, Pracowni Wschodniej, Domie, Granze Arsenali Fotogafie w Weronie, podczas Fotofestivalen Oslo Negativ, Rotterdam Photo, Merlinka Festival w Serbii, Noorderlicht Photo Festival oraz na wystawach i w publikacjach: Debuts, Eastreet, Fresh Eyes. Jest laureatką programu „Start-up kulturalny” CK Viktoria.

Głównym medium, którym się posługuje, jest fotografia, ale sięga także po kolaż czy video. Najczęściej zajmuje się portretem oraz współczesnym dokumentem. Porusza zagadnienia dotyczące tożsamości, upływu czasu oraz kontekstów przestrzeni.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto