Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od Jelenia do Wielunia. Warsztaty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nawiązujące do legendy o powstaniu miasta

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zajęcia manualne nawiązujące tematycznie do legendy o powstaniu Wielunia zorganizowało Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wakacyjne warsztaty będą odbywać się w każdy kolejny czwartek.

Od Jelenia do Wielunia - to hasło przewodnie pierwszych wakacyjnych zajęć zorganizowanych w wieluńskim muzeum. Uczestnicy zostali wtajemniczeni w legendę o powstaniu Wielunia i pozostałych po niej śladach na terenie miasta, a następnie spróbowali wyszyć głowę jelenia na kawałku płótna za pomocą muliny.

- Legendę warto przypominać, żeby zaznajamiać dzieci z historią Wielunia i budować taką naszą lokalną tożsamość - wyjaśnia Magdalena Kopańska z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, prowadząca warsztaty.

W dzień święta maryjnego książę Władysław Odonic miał wybrać się na polowanie i zobaczyć jelenia, między rogami którego ukazał się Baranek Boży. Uznał to za znak i w miejscu tego zdarzenia ufundował klasztor, wokół którego rozrosło się miasto – początkowo nazywane Jeleń, w późniejszym czasie zaś Wieluń.

- To właśnie w księgach klasztornych w XVII w. ojcowie augustianie zapisali legendę o powstaniu Wielunia i to z ich źródeł czerpiemy. Magiczne miejsce, gdzie jeleń miał się ukazać księciu, to obecnie kościół Bożego Ciała. Zwróćmy uwagę, że w prezbiterium świątyni wiszą rogi jelenia. Kiedyś w Wieluniu była kamienica „Pod Jeleniem”. To są takie ślady legendy i dobrze, że miasto taką ma – mówi Magdalena Kopańska.

od 16 lat

Wakacyjne warsztaty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej będą odbywać się w każdy kolejny czwartek o godz. 10. Najbliższe (20 lipca) będą okazją do kreatywnej zabawy z gliną. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy przyjść o wyznaczonej porze i miło spędzić czas z muzealnikami. Cykl jest realizowany pod nazwą „Czwartki w Muzeum”.

- Nawiązujemy tym do spotkań czwartkowych króla Stanisława Augusta, zapraszamy dzieci do muzeum i wspólnie spędzamy ten dzień kulturalnie. Chodzi o to, żeby się po prostu dobrze bawić i gdzieś pomiędzy tą zabawą przemycać trochę historii, co jest główną misją muzeum – dodaje Magdalena Kopańska.

Wakacyjne zajęcia organizuje również oddział MZW w Ożarowie. 6 lipca odbyło się zwiedzanie parku podworskiego. Uczestnicy uczyli się nawigować za pomocą mapy i kompasu i starali się rozpoznać gatunki drzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto