Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Światowego Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu ZDJĘCIA

Redakcja
Obchody Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu
Obchody Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu Marcin Stadnicki
Mieszkańcy Wielunia uczcili w czwartek 17 września Światowy Dzień Sybiraka. Obchody uroczystości tradycyjnie odbyły się w kościele Ojców Franciszkanów przy ul. Reformackiej.

Obchody Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka w Wieluniu rozpoczęły się w czwartek 17 września o godz. 12:45 od zbiórki pocztów sztandarowych przed kościołem Ojców Franciszkanów.

O godz. 13 rozpoczęła się msza święta w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu oraz tych, którzy przeżyli. Uroczystości uświetnił chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego.

Po mszy świętej przyszedł czas na okoliczne przemówienia, które rozpoczęła przewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego Iwona Koperska.

Następnie głos zabrała Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia, która odczytała list burmistrza Pawła Okrasy:

Stajemy dzisiaj w 81. rocznicę agresji ZSRR na Rzeczpospolitą Polską, aby uczcić pamięć Zesłanych i po raz kolejny dać świadectwo prawdzie historycznej.
Celebrowanie Dnia Sybiraka jest naszym obowiązkiem. Hołd i nasza pamięć o tych, którzy utracili swoje życie w nieludzkich warunkach na odległych ziemiach Sybiru ma wymiar realny i stanowi żywą lekcję historii dla młodzieży oraz naszych potomnych.
Wszystkim zacnym członkom Związku Sybiraków w Wieluniu pragnę podziękować za wytrwałość w dawaniu świadectwa o bolesnej historii naszej Ojczyzny. Dziękuję także wieluńskim harcerzom za przyczynianie się do rozbudzania ducha patriotycznego, szczególnie wśród swoich rówieśników oraz pielęgnowanie pamięci historycznej.

ZOBACZ TEŻ:

Obchody Światowego Dnia Sybiraka w Wieluniu[FOTO, WIDEO]

W imieniu starosty wieluńskiego Marka Kielera z kolei list odczytał członek zarządu powiatu Łukasz Dybka:

Dzisiaj w całej Polsce wspominamy losy tysięcy Polaków zesłanych na Syberię. Ten szczególny dzień, 17 września 1939 r., kiedy Związek Radziecki zaatakował od wschodu Polskę, był rezultatem ustaleń dokonanych między Rosjanami i Niemcami. W dniu 23 sierpnia 1939 r. Ribbentrop i Mołotow podpisali układ, w którym podzielili Polskę między dwa sąsiadujące z naszą Ojczyzną kraje. Atak sowietów i masowa deportacja Polaków na Syberię były więc skutkiem politycznych ustaleń.
Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. osób. Nie możemy jednak zapomnieć, że za liczbami, które robią wrażenie, stoją historie rodzin i poszczególnych ludzi, ich cierpienie, pozostawiony dobytek, utracone marzenia, niejasny los na Syberii i jednocześnie nadzieja na powrót do Ojczyzny.
Napawa mnie dumą fakt, że każdego roku, w tym szczególnym dniu wspólnie czcimy pamięć wywiezionych na Syberię i tą drogą uczymy młode pokolenie miłości do Ojczyzny. Dziękuję Sybirakom za Waszą obecność wśród nas dzisiaj oraz podczas obchodów świąt państwowych organizowanych na terenie Powiatu Wieluńskiego. Przyjmijcie od mnie życzenia zdrowia, pogody ducha i długich lat życia spędzonych wśród najbliższych.

Po przemówieniach uczestnicy uroczystości wspólnie odmówili modlitwę, po czym złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Sybiraków.

Obchody Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu

Obchody Światowego Dnia Sybiraka 2020 w Wieluniu ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto