MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na zakupach chętniej płacimy kartą czy gotówką? Jak wypada Łódzkie? Badanie na podstawie sklepowych paragonów INFOGRAFIKI

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Odpowiedź dało badanie ekspertów aplikacji Pan Paragon
Odpowiedź dało badanie ekspertów aplikacji Pan Paragon pixabay
Czy podczas codziennych zakupów stawiamy na transakcje bezgotówkowe czy wolimy tradycyjne rozliczenia? W jakich województwach częściej korzystamy z płatności kartą, a gdzie wciąż popularna jest gotówka? Odpowiedzi na te kluczowe dała analiza sklepowych paragonów. Oto cała prawda o płatnościach w Polsce z podziałem na regiony w badaniu ekspertów aplikacji PanParagon.

– PanParagon to popularna aplikacja zakupowa, dzięki której można wyszukiwać promocje czy przechowywać paragony. W oparciu o anonimowe dane z dowodów zakupu, jakie trafiają do naszego systemu publikujemy raporty dotyczące cen, realnej inflacji czy aktualnych trendów zakupowych. Tym razem pod naszą lupę trafiły paragony z adnotacją o sposobach płatności. Uzyskane wyniki przedstawiamy w ujęciu wojewódzkim. Co ważne, pod tym względem nasz kraj niekoniecznie dzieli się na Polskę A i Polskę B – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Karta czy gotówka? Z czego częściej korzystają Polacy podczas codziennych zakupów?

Płatności bezgotówkowe z ogromną przewagą

Jak pokazuje badanie, płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów. Znacznie rzadziej korzystamy natomiast z gotówki, która znalazła na 30 proc. dowodów zakupu.

– W badaniu nie uwzględnialiśmy BLIKA, gdyż znaczna część tego typu transakcji oznaczana jest na paragonach jako płatność kartą – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Eksperci poszli o krok dalej i sprawdzili, jak poszczególne płatności rozkładają się w ujęciu wojewódzkim.

Tutaj najczęściej płaci się kartą

Jak informują organizatorzy badania, ogólne wyniki pokazały, że płacenie kartą w Polsce jest bardzo popularne. Są jednak regiony na mapie naszego kraju, w których transakcje bezgotówkowe są bardziej rozpowszechnione, a w innych mniej.

Niekwestionowanym liderem płatności z użyciem karty jest Wielkopolska. Tutaj, ten rodzaj transakcji był widoczny na niemal 75 proc. paragonów pochodzących z tego województwa. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (73 proc. paragonów), następnie dolnośląskie oraz śląskie (ok. 71 proc.).

Szczegóły w grafice w galerii artykułu.

Płacenie gotówką jest już passe? Nie w tych województwach!

Autorzy badania sprawdzili także, w jakich częściach Polski nadal często korzysta w się z gotówki. Okazuje się, że taką formę płatności najbardziej upodobali sobie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Adnotacja o płatności gotówką pojawiła się tutaj na ok. 41 proc. ujętych w analizie paragonach. Kolejnym województwem, w którym mieszkańcy chętnie posługują się gotówką jest warmińsko - mazurskie. Potwierdza to aż 39,4 proc. dowodów zakupu z tego regionu. Trzecią pozycję na “gotówkowym” podium zajęło natomiast województwo podlaskie, gdzie na 38,2 proc. paragonach widniała informacja o tradycyjnej formie płatności.

– Co ciekawe, transakcje gotówką preferowane są zarówno na wschodzie, jak i zachodzie naszego kraju. Poza ścisłą czołówką do grona województw, w których konwencjonalny rodzaj płatności jest częstą praktyką wlicza się chociażby zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubuskie czy lubelskie - dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Płatność gotówką a stopa bezrobocia w Polsce

  • Czy popularność poszczególnych metod płatności w obrębie województw jest powiązana ze stopą bezrobocia? Zestawiając statystyki z aplikacji PanParagon oraz oficjalne dane z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2023 roku widać pewne zależności. Tam, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka, zazwyczaj chętniej korzysta się z gotówki. Tak jest w przypadku województwa świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego czy podlaskiego. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, w którym pomimo najwyższej w kraju stopy bezrobocia, sporym zainteresowaniem cieszą się płatności kartą. W województwach łódzkim i lubelskim jest natomiast odwrotna sytuacja. Tam bezrobocie jest stosunkowo niskie, a korzystanie z gotówki podczas zakupów częste.
  • Warto także dodać, że w województwie wielkopolskim, mazowieckim i śląskim jest najniższa stopa bezrobocia w Polsce, a zarazem najwyższa częstotliwość zakupów z użyciem karty.
  • Szczegóły w grafice, którą można znaleźć w galerii artykułu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto