Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mikołajki to rośliny, które nie lubią żyznej ziemi. Kochają słońce i znoszą suszę. Radzimy, jak uprawiać te oryginalne rośliny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Mikołajki to bardzo oryginalne rośliny. Zobacz, jakie wybrać do ogrodu.
Mikołajki to bardzo oryginalne rośliny. Zobacz, jakie wybrać do ogrodu. pixabay.com
Mikołajki to rośliny o dość wyjątkowej urodzie. Często kojarzą się z ostami, ponieważ są kolczaste. Mikołajki mają sporo gatunków, a niektóre uprawia się w ogrodach jako ozdobne. Warto na nie postawić, szczególnie jeśli mamy słoneczny ogród z niezbyt żyzną ziemią.

Spis treści

Mikołajki to wyjątkowo oryginalne rośliny. Liczą kilkaset gatunków, a rosną przede wszystkim na niegościnnych, suchych i słonecznych obszarach. W Polsce występuje dziko m.in. mikołajek nadmorski, porastający nadbałtyckie wydmy – uwaga: jest on pod ścisłą ochroną. W pozostałej części kraju można czasem napotkać mikołajki polne.

Jak wyglądają mikołajki?

Jest też sporo gatunków i odmian, które uprawia się w ogrodach jako rośliny ozdobne. A wyróżniają się one ciekawym wyglądem. Mikołajki najczęściej mają rozgałęzione, sztywne pędy o srebrzystym kolorze. Ich liście są płaskie, szerokie lub wąskie, klapowane lub nie (zależy to od odmiany), a także kolczaste. Podobne jak pędy są zabarwione srebrzyście, ale są także mikołajki o niebieskich liściach (np. mikołajek ametystowy).
Pojedyncze kwiaty mikołajków są niebieskie, białe, zielonkawe i dość niepozorne, ale tworzą ładne kwiatostany – są osadzone na półkulistych lub wydłużonych główkach. Ich dodatkową ozdobą jest „kryza” (to tzw. pokrywa), utworzona z rodzaju listków, które wyrastają u podstawy kwiatostanów. U niektórych gatunków, np. u mikołajków alpejskich i olbrzymich jest ona wyjątkowo dekoracyjna, ale u wszystkich jest niewątpliwą ozdobą roślin. Dodatkową zaletą jest to, że kwiaty są miododajne i chętnie odwiedzają je pszczoły.

Kiedy kwitną mikołajki?

Mikołajki kwitną latem – najczęściej od czerwca do sierpnia. Jednak ich kwiatostany utrzymują się bardzo długo, często również zimą. Świetnie nadają się też na suche bukiety.

Mikołajki do ogrodu

Nasz ogród może ozdobić m.in.:

  • mikołajek nadmorski (pamiętajmy, że nie wolno go „pozyskiwać” z natury!),
  • mikołajek płaskolistny,
  • mikołajek ametystowy,
  • mikołajek alpejski,
  • mikołajek olbrzymi.

Jak uprawiać mikołajki?

Te rośliny lubią bardzo specyficzne warunki. Nie są to kwiaty na żyzne, wilgotne rabaty. Mikołajki uwielbiają słońce oraz niezbyt zasobną ziemię. Jednak koniecznie musi być przepuszczalna, może być nawet piaszczysta. Nie wymagają nawożenia (docenią dodatek wapnia), a podlewania tylko w skrajnych przypadkach (nieco więcej wilgoci latem mogą wymagać tylko młode rośliny).

Czy mikołajek jest wieloletni?

Mikołajki to wieloletnie rośliny wieloletnie, które z czasem nabierają urody (niektóre zakwitają dopiero w drugim roku uprawy).

Zimowanie mikołajków

Jednak, żeby mikołajki były na lata, musimy zapewnić im odpowiednie warunki zimowania. Są wprawdzie odporne na mróz, ale zimą bardzo źle znoszą wilgotną ziemię. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Podłoże musi być przepuszczalne, warto też zadbać o drenaż, szczególnie jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest nieco cięższa. Nie sadźmy też tych roślin w zagłębieniach terenu. Zdecydowanie lepszym wyborem są wszelkie pochyłości, z których woda będzie spływać.

Zastanów się, gdzie sadzisz mikołajki

Wytrzymałość mikołajków na suszę bierze się stąd, że tworzą one bardzo długie palowe korzenie, dzięki którym mogą czerpać wilgoć z głębszych warstw podłoża. Ale ta cecha sprawia też, że nie znoszą przesadzania. Kiedy już się zakorzenią, bardzo trudno je wykopać tak, żeby nie uszkodzić korzeni i skłonić do przyjęcia się w nowym miejscu. Dlatego przed ich sadzeniem zastanówmy się dobrze nad lokalizacją.

Z czym posadzić mikołajki?

Mikołajki stanowią ciekawe urozmaicenie rabat kwiatowych. Sadźmy je z roślinami, które podobnie jak one lubią słońce i nie potrzebują dużo wody. To między innymi:

Można je sadzić także w towarzystwie traw ozdobnych odpornych na suszę, takich jak:

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mikołajki to rośliny, które nie lubią żyznej ziemi. Kochają słońce i znoszą suszę. Radzimy, jak uprawiać te oryginalne rośliny - RegioDom.pl

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto