18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal imienia Stanisława Poznerowicza ujrzał światło dzienne [GRAFIKA]

Redakcja
Osoby zasłużone dla rozwoju Wielunia będą honorowane medalem im. Stanisława Poznerowicza, długoletniego dyrektora ZUGiL-u. Komisja Heraldyczna zaakceptowała wzór odznaczenia

Za swoją działalność Stanisław Poznerowicz (1935-1987) został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Teraz medalem jego imienia będą honorowani inni wielunianie, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji miasta. Projekt odznaczenia zyskał akceptację Komisji Heraldycznej. Gotowy jest już także regulamin przyznawania medalu.

Wnioskami o przyznanie wyróżnienia zajmie się 7-osobowa komisja, na czele której stanie burmistrz Wielunia. W jej składzie znajdą się przedstawiciele Rady Miejskiej, burmistrza, rodziny Stanisława Poznerowicza oraz społecznego komitetu, który wystąpił z inicjatywą uhonorowania zasług długoletniego dyrektora Zakładu Urządzeń Galwanicznych i Lakierniczych.

Przypomnijmy, że komitet zawiązali emerytowani pracownicy największego kiedyś wieluńskiego zakładu pracy. Za jedyny cel postawili sobie przywrócenie pamięci o zasłużonym dyrektorze. W 2012 roku zainteresowali inicjatywą władze miasta. Po konsultacjach zdecydowano o ustanowieniu medalu. Projekt przygotowała działająca w branży reklamowej firma Octopus z Wrocławia.

- Musieliśmy wszyscy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Komisja Heraldyczna, która opiniowała wzór medalu, zbiera się raz na trzy miesiące. Nie obyło się bez konieczności wprowadzenia poprawek, które dotyczyły m.in. nazewnictwa. Należało też uzupełnić życiorys Stanisława Poznerowicza - wyjaśnia Magdalena Kopańska, doradca burmistrza ds. promocji.

Za rządów Stanisława Poznerowicza wieluński zakład był prężnie działającą firmą. W najlepszym okresie Przedsię-biorstwo Wielozakładowe TECHMA-ZUGIL zatrudniało 3,9 tys. osób.

- W tym czasie ZUGiL cieszył się renomą nie tylko w kraju. Produkcja szła niemal na cały świat, w tym do takich krajów, jak Irak czy Syria - wspomina Czesław Korpal, członek komitetu i przewodniczący osiedla nr 3.

Wiesław Mulas dodaje: - Takich menedżerów, jak świętej pamięci dyrektor Poznerowicz, już dzisiaj nie ma. Zawsze trzymał się blisko załogi. Z każdym potrafił porozmawiać, a jak trzeba było, to chwytał za szpadel, czy taczkę i ciężko pracował razem z podwładnymi.

Dokonania Poznerowicza to jednak nie tylko sukcesy samej firmy. Z jego inicjatywy zrodziło się wiele przedsięwzięć, które przyczyniły się do społeczno-gospodarczego rozwoju Wielunia. Należy tu wymienić takie inicjatywy jak budowa ciepłowni, kąpieliska miejskiego, ośrodka wczasowo-wypoczynkowego w Kamionie, pierwszej sygnalizacji świetlnej w mieście (Sieradzka, Traugutta, Głowackiego), amfiteatru. Na wsparcie ZUGiL-u mógł liczyć szpital, czy Wieluński Klub Sportowy.

Wzór medalu, dyplomu oraz regulamin musi zostać przyjęty uchwałą Rady Miejskiej. Formalności stanie się zadość na wtorkowej sesji. Nie planuje się organizowania okolicznościowej gali w celu wręczania odznaczenia, jak to kiedyś miało miejsce w przypadku Promotora Gminy Wieluń. Honorowanie zasłużonych osób odbywać się będzie przy różnych okazjach o uroczystym charakterze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto