Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Wieluńskie szkoły wyróżniają się wysokim odsetkiem zdanych egzaminów. Sprawdź, jaki były wyniki w liceach i technikach

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Szkolnictwo ponadpodstawowe w Wieluniu trzyma wysoki poziom, a potwierdzeniem tego jest m.in. procent zdanych matur - od lat jeden z najwyższych w województwie łódzkim. Zobaczcie w galerii zdjęć, jaka była zdawalność oraz średnie wyniki z egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym w poszczególnych liceach i technikach

W tym tygodniu odbyła się matura poprawkowa, przeznaczona dla tych, którzy w maju oblali jeden z egzaminów na poziomie podstawowym. Przy braku zaliczenia dwóch lub więcej sprawdzianów można podejść ponownie do matury dopiero za rok. W Wieluniu skala „poprawek” od lat jest jedną z mniejszych w regionie. W 2023 roku w wieluńskich liceach maturę pozytywnie zaliczyło w pierwszym podejściu aż 97 proc. zdających, co jest najlepszym wynikiem w całym województwie łódzkim. Z kolei w technikach zdawalność wyniosła 81 proc., co również plasuje powiat wieluński w regionalnej czołówce.

Egzamin w tym roku przeprowadzony był w dwóch formułach - nowej dla pierwszych absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego po reformie systemu edukacji, i starej - dla absolwentów techników.

- Niepewność związana ze zmianą formuły matury była z tyłu głowy uczniów i nauczycieli – przyznaje Zbigniew Wiśniewski, dyrektor I LO w Wieluniu. - Po egzaminie dominowało stwierdzenie, ze poziom podstawowy był w miarę przyjazny, natomiast poziom rozszerzony bardzo trudny. Ten ostatni jest jednak egzaminem wstępnym na uczelnię i ja powtarzam, że czym jest trudniejszy, to tym lepiej dla naszych absolwentów. Dlaczego? Ponieważ wtedy te różnice w osiągnięciach uczniów dobrych i tych słabszych potęgują się i łatwiej dostać się na te studia wymarzone – przekonuje dyrektor „Odry”.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: wyniki matur w wieluńskich liceach i technikach

od 16 lat

Do egzaminu maturalnego w województwie łódzkim w terminie głównym przystąpiło niespełna 16 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół II stopnia. Maturę zdało 13,3 tys. osób, co stanowi 83,5 proc. Prawo do poprawki w sierpniu przysługiwało 1855 osobom, czyli 11,6 proc., a więcej niż jeden egzamin oblały 783 osoby, czyli 4,9 proc.

Każdy musiał obowiązkowo podejść do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, a także egzaminów ustnych z języków. Sukces maturalny gwarantuje zdobycie przynajmniej 30 procent punktów z każdego sprawdzianu na „podstawie”.

Tegoroczni maturzyści byli zobowiązani przystąpić także do egzaminu z przynajmniej jednego wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a mogli wybrać jeszcze pięć kolejnych. Nie obowiązuje tu żaden próg punktowy, ale wyniki z „rozszerzeń” mają kluczowe znaczenie przy rekrutacji na studia wyższe.

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w terminie poprawkowym, będą udostępnione 8 września 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto