Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie zbierają podpisy przeciw budowie drogi zbiorczej w sąsiedztwie ich domów

Daniel Sibiak
Na wykup gruntów pod budowę tak zwanej drogi zbiorczej od ul. Częstochowskiej do Opolskiej, która w przyszłości ma się stać fragmentem wschodniej obwodnicy Wielunia, zabezpieczono w budżecie gminy Wieluń 1,4 miliona złotych. Tymczasem grupa mieszkańców Gaszyna i Kadłuba zbiera podpisy przeciw budowie drogi w tym miejscu. Dlaczego?

- Bo tereny te były przewidziane pod budownictwo mieszkaniowe, a nie na drogę. Mieszkamy tu od lat i dotąd władze nic tu nie zrobiły. Nie ma ścieżki rowerowej ani chodnika, którymi spokojnie można by było dojść lub dojechać rowerem z Gaszyna do Wielunia. A przez to na przestrzeni ostatnich lat zginęło tu 14 osób. A nagle znalazły się tak duże pieniądze na wykup gruntów? Mamy wrażenie, że próbuje się nas na siłę uszczęśliwić. Naszym zdaniem droga krajowa nr 45 nie jest przystosowana do wzmożonego ruchu ciężkich aut. To może spowodować, że będzie tu jeszcze bardziej niebezpiecznie - obawiają się mieszkańcy Gaszyna.
Z kolei w Kadłubie już teraz mieszkańcy narzekają na jeżdżące z dużą częstotliwością samochody ciężarowe. Przez to pękają ściany budynków. - Nasze domy trzęsą się od tego. Co będzie, jak zacznie tędy przejeżdżać jeszcze więcej tirów? Aż strach pomyśleć - martwią się ludzie.

Pod protestem podpisało się na razie 100 mieszkańców Gaszyna i Kadłuba. Ludzie zaznaczają, że nie są przeciwni samej budowie wschodniej obwodnicy, która jest potrzebna. Jednak chcą, by powstała w innym miejscu. Ich zdaniem, droga zbiorcza powinna zostać wybudowana pomiędzy Popowica-mi a Kadłubem. - Najlepiej byłoby, gdyby biegła polami od Kadłuba aż do Dąbrowy, gdzie łączyłaby się z północną obwodnicą miasta. Odszedłby problem transportu węgla i drzewa, który odbywa się przez naszą wieś i jest bardzo uciążliwy - dodają mieszkańcy, którzy protest skierowali do wojewody. Czekają na odpowiedź.

Ponieważ do wieluńskiego magistratu nie wpłynął protest w sprawie drogi zbiorczej, burmistrz nie chce komentować sprawy. - Przypomnę tylko, że przebieg tej drogi został określony w planie zagospodarowania przestrzennego przyjętego przez Radę Miejską w 1992 roku. Potwierdzony został uchwałą z roku 2011 w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miasta Wielunia. Uwagi mieszkańców są uwzględniane na etapie procedowania dokumentów planistycznych, a więc przed ich przyjęciem - wyjaśnia burmistrz Janusz Antczak.

Wschodnia obwodnica Wie-lunia jest jedną z najważniejszych inwestycji , które mają zostać zrealizowane w najbliższych latach. To droga zbiorcza, która ma połączyć ulicę Sieradzką w Wieluniu z Gaszynem i znacząco odciążyć Wieluń z ruchu samochodowego. Na realizację inwestycji potrzeba jednak 14 milionów złotych, dlatego budowa obwodnicy ma być filarem projektu "Jura", który przygotowywany jest pod kątem pozyskania unijnego dofinansowania z puli przyznanej Polsce na lata 2014-2020.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto