Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja prac domowych kolejny skrytykowana. To odebranie nauczycielom ważnego narzędzia edukacyjnego. STO o projekcie rozporządzenia

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Społeczne Towarzystwo Oświatowe skrytykowało pomysł ministerstwa dotyczący likwidacji prac domowych.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe skrytykowało pomysł ministerstwa dotyczący likwidacji prac domowych. freepik.com
Odejście od zadawania prac domowych w szkołach podstawowych to jedna z najszybciej przeprowadzanych ostatnio reform. Spotyka się jednak z dużą krytyką społeczeństwa i różnymi głosami o tym, że nie jest to właściwa ścieżka. „Nasze wątpliwości budzi także zamiar ograniczenia autonomii nauczycieli w przedmiocie prac domowych” - Społeczne Towarzystwo Oświatowe opublikowało swoje stanowisko w tej sprawie.

Spis treści

Autonomia nauczycieli zostanie ograniczona?

Społeczne Towarzystwo Oświatowe w poniedziałek, 26 lutego, przedstawiło swoje stanowisko na temat zakazu zadawania prac domowych. Zwrócono uwagę na to, że ustalanie metod nauczania za pomocą rozporządzeń nie jest dobrym rozwiązaniem, a jedynie narusza autonomię nauczycieli.

Przede wszystkim, regulowanie wspomnianej materii w drodze powszechnie obowiązującego aktu prawnego godzi w autonomię szkół i pracujących w nich nauczycieli. Zakazy przewidziane w opiniowanym projekcie mogą być przez nich odbierane jako nadmiernie ingerujące w ich praktykę zawodową, a przez to skłonić do stosowania różnych strategii omijania prawa - czytamy w piśmie STO.

Zwrócono uwagę na fakt, iż tworzenie takiego rozporządzenia i odgórny zakaz zadawania prac domowych może wiązać się z różnymi pomysłami na omijanie tego prawa. Innym ważnym aspektem tego zakazu jest zmniejszenie decyzyjności nauczycieli, a co za tym idzie - obniżenie ich satysfakcji z pracy, a w dalszej mierze rezygnację z zawodu nauczyciela.

Nasze wątpliwości budzi także zamiar ograniczenia autonomii nauczycieli w przedmiocie prac domowych w drodze aktu wykonawczego – wspomniana autonomia została bowiem zagwarantowana ustawowo.

Wspomniano również o tym, że zakaz zadawania prac domowych jest odebraniem nauczycielom ważnego narzędzia edukacyjnego, które sprawdzało się w pracy z uczniami zdolnymi.

Trwa głosowanie...

Czy prace domowe powinny być zlikwidowane?

Zamiast rozporządzeń zalecenia ministra?

Społeczne Towarzystwo Oświatowe zwraca uwagę, że dobra praca domowa ma sens, a takowa powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb ucznia i nie być przedmiotem rozporządzeń ministra, ale raczej jego zaleceń.

Naszym zdaniem, priorytetem w przypadku prac domowych powinna być ich indywidualizacja, a normy w tym zakresie powinny raczej przyjmować formę zaleceń ministra edukacji niż być przedmiotem ustaw czy rozporządzeń - czytamy w dokumencie.

Projekt rozporządzenia został zatem negatywnie zaopiniowany przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.
Przypomnijmy, że już wcześniej Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki skrytykowało likwidację prac domowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Likwidacja prac domowych kolejny skrytykowana. To odebranie nauczycielom ważnego narzędzia edukacyjnego. STO o projekcie rozporządzenia - Strefa Edukacji

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto