Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów


Kto dostarczy przesyłki z kapsuły czasu za 26 lat?

Marek Mikulski
archiwum
Poczta Polska ma nadzieję, że to ona dostarczy mieszkańcom przesyłki, które wysłali do potomnych w kapsule czasu


Wieluńska "Kapsuła czasu" miała swoją skrzynkę pocztową. Stoi na ul. Narutowicza 4 na skwerku pomiędzy biblioteką a kinem. Listy do potomnych można było do niej wrzucać już od maja. Zostaną wyjęte z kapsuły 1 września 2039 w setną rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.


- Mamy nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w 2039 roku w momencie otwarcia kapsuły i będziemy mogli te przesyłki, jako Poczta Polska, doręczyć adresatom - mówiła podczas uroczystego przekazania skrzynki pocztowej Stowarzyszeniu Jadwiga Łabędzka - Kaftan, naczelnik Urzędu Pocztowego w Wieluniu.


Taką nadzieję ma też Stowarzyszenie EWI 2039. 
- Poczta Polska odpowiedziała na nasze zaproszenie i na czas zbierania listów udostępniła nam skrzynkę pocztową, która staneła przed biblioteką - mówi Karol Tomczyk, koordynator projektu "Kapsuła Czasu - przesłanie do potomnych"
.

Pomysł urzekł sekretarz gminy Wieluń Magdalenę Majkowską, która uczestniczyła w przekazaniu skrzynki pocztowej.
- Lubimy po latach otwierać listy, znajdować podczas badań archeologicznych jakieś wykopaliska i uczymy się na przykładzie historii. Moim zdaniem to bardzo ciekawy pomysł - mówi Majkowska.


Pomysł spodobał się też nauczycielom, dlatego bardzo dużo szkół skorzystało z możliwości napisania listu lub przygotowania specjkalnych przesyłek do Kapsuły Czasu.
- Tradycja pisania listów została wyparta przez internet, e-mail, sms-y, a tymczasem list to rozmowa z drugim człowiekiem, przelana napapier. Ta akcja jednoczy nasze społeczeństwo bez względu na wiek - uważa Jolanta Duszyńska, nauczyciel Zespołu Szkół Samorządowych im. Króla W. Jagiełły w Dzietrznikach. 


Wieluń oczywiście nie będzie pierwszym miastem z kapsułą czasu. Niedawno głośno było o Strzegomiu, gdzie odkryto monety z lat 1779-1783, miejskie dokumenty i zdjęcia, a także egzemplarze lokalnych gazet z XIX wieku i listy. Przez lata skrywał ją kamienny sarkofag. Miedziana urna została odnaleziona w granitowym zagłębieniu w ścianie budynku Zespołu Szkół w Strzegomiu.


Wszystkie dokumenty były pięknie zapakowane i zachowały się w idealnym stanie Po sfotografowaniu wróciły do urny a współcześni strzegomianie ,,dołożyli cegiełkę" i również zostawili ślad swojego pokolenia. Kolejne otwarcie ,,kapsuły czasu" za 100 lat.


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto