Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś 79. rocznica śmierci poety. Oto 15 faktów z życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Dziś 79. rocznica jego śmierci.
Dziś 79. rocznica jego śmierci. wikimedia commons/ public domain
Krzysztof Kamil Baczyński to poeta zaliczany do Pokolenia Kolumbów. Jego wiersze przedstawiają przede wszystkim czasy wojny, ale mają też charakter uniwersalny, poruszone zostały w nich tematy dorastania czy systemu wartości. Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku, trzy dni po wybuchu powstania warszawskiego. Dziś obchodzimy 79. rocznicę jego śmierci.

Spis treści

Krzysztof Kamil Baczyński. 15 faktów o jego życiu i twórczości

O Krzysztofie Kamilu Baczyńskim można by napisać wiele. W swoim krótkim, bo zaledwie 23-letnim życiu, stworzył ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i mniej więcej 20 opowiadań. Z okazji rocznicy śmierci znanego poety przytaczamy 15 faktów związanych z życiem i twórczością Baczyńskiego.

1. Chodził do jednej klasy z bohaterami lektury „Kamienie na szaniec” Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka, ale też Krzyś uczęszczali do Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie).
2. Baczyński nie uczył się najlepiej. Miał problemy szczególnie z matematyką.

3. Interesował się jednak literaturą. Kiedy był nastolatkiem, fascynowała go szczególnie twórczość Witolda Gombrowicza. Stworzył nawet utwór („Gimnazjum imienia Boobalka I”), który nawiązywał do „Ferdydurke”.
4. A skoro już jesteśmy przy Gombrowiczu, to warto zaznaczyć, że Baczyński zmarł dokładnie 40 lat od momentu narodzin autora „Ferdydurke”. Był to ten sam dzień, czyli 4 sierpnia.

5. Rodzice Krzysztofa Baczyńskiego byli nauczycielami.
6. Jego pierwszy znany wiersz nosił tytuł „Wypadek przy pracy”. Powstał w 1936 roku. Baczyński miał wówczas zaledwie 15 lat.

7. Znał francuski i kilka wierszy napisał właśnie w tym języku.
8. Był harcerzem i należał do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”.

9. W 1942 roku w wieku 21 lat wziął ślub z Barbarą Drapczyńską.
10. Powstały filmy mówiące o życiu i twórczości Krzysztofa Baczyńskiego. Jeden z nich to „Dzień czwarty” (reż. Ludmiła Niedbalska) z 1984 roku, gdzie w główną rolę wcielił się Krzysztof Pieczka, a drugi: „Baczyński” (reż. Kordian Piwowarski) z 2013 roku. Poetę zagrał w nim Mateusz Kościukiewicz.

11. W nowszym filmie pojawiła się interpretacja muzyczna „Pieśni o szczęściu”, czyli fragment poematu Baczyńskiego „Szczęśliwe drogi”. Wykonali ją Czesław Mozil i Mela Koteluk.
12. Muzycznych interpretacji wierszy Krzysztofa Baczyńskiego było jednak więcej. Utwory Baczyńskiego śpiewali m.in. Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Michał Bajor czy Lao Che. Jeden z wierszy poety („Bajka”) znalazł się także na płycie Sanah z 2022 roku (album „Sanah śpiewa poezyje”).

13. Krzysztof Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku zastrzelony przez niemieckiego snajpera, który znajdował się najprawdopodobniej na budynku Teatru Wielkiego.
14. Sam Baczyński był wówczas przy Pałacu Blanka (ul. Senatorska 14). Obecnie znajduje się tam tablica upamiętniająca jego osobę.

15. Ostatni wiersz poeta miał napisać 13 lipca. Zakończył go słowami: „śnili, że dziecko poczęli całe czerwone od krwi”. Był to jednocześnie wyraz tragizmu wojny, ale też odniesienie do rzeczywistości Baczyńskich. Barbara w trakcie powstania warszawskiego była w ciąży. Żona Baczyńskiego zginęła 1 września, niespełna miesiąc po śmierci poety.

Najbardziej znane wiersze Baczyńskiego

Do najbardziej znanych (nierzadko omawianych także na lekcjach języka polskiego) wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego należą: „Pokolenie [Wiatr drzewa spienia]”, „Historia”, „Elegia o... [chłopcu polskim]” czy „Biała magia”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś 79. rocznica śmierci poety. Oto 15 faktów z życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Strefa Edukacji

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto