Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, Wieluń. Koniec czerwonej strefy w powiecie wieluńskim w tym tygodniu? Wszystko na to wskazuje

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Przyrost nowych zakażeń koronawirusem w powiecie wieluńskim wyhamował. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach zmienimy status epidemiczny z tzw. strefy czerwonej na żółtą, gdzie obowiązują łagodniejsze obostrzenia sanitarne.

Koronawirus w powiecie wieluńskim. Kiedy koniec czerwonej strefy?

Przez ostatni tydzień, od 26 sierpnia do 2 września, zdiagnozowano w liczącym 76 tysięcy mieszkańców powiecie wieluńskim jedynie 21 nowych zakażeń potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi. Dla porównania przypomnijmy, że przez pierwsze trzy tygodnie sierpnia dodatni wynik na obecność koronawirusa uzyskało w powiecie 187 osób. Zniesienie tzw. czerwonej strefy w tym tygodniu jest bardzo realne. Można spodziewać się, że aktualizację list powiatów „czerwonych” i „żółtych” minister zdrowia ogłosi przed weekendem i powiat wieluński nie będzie widniał na tej pierwszej.

Wszystkie dane statystyczne wskazują, że tak być powinno. Nie odnotowujemy już dużych skoków przyrostu zakażeń, większe ogniska są w fazie wygaszania. Musimy jednak poczekać do oficjalnego komunikatu ministerstwa, na co też z niecierpliwością czekamy – mówi Barbara Sułkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieluniu.

O tym, jakim kolorem jest oznaczony dany powiat, decyduje wskaźnik przyrostu zakażeń w dwóch tygodniach poprzedzających aktualizację stref. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Spodziewana zmiana statusu z czerwonego na żółty będzie oznaczać złagodzenie obostrzeń sanitarnych w powiecie wieluńskim.

Trzeba jednak dodać, że w powiecie wieluńskim, oprócz wyhamowania przyrostów nowych infekcji, zanotowano w ostatnim czasie także bardzo dużą liczbę tzw. ozdrowieńców. Od środy 26 sierpnia ujemne wyniki uzyskało kolejnych prawie 90 osób.

Ogółem od początku epidemii w powiecie wieluńskim koronawirusem zakaziło się 599 osób. Odnotowano 12 zgonów powiązanych z Covid-19. Wyzdrowiało dotąd 484 mieszkańców powiatu. Aktualnie zakażone są 103 osoby, spośród których dziewięć hospitalizowano, a pozostałe przebywają w izolacji domowej.

- Aktualnie jesteśmy w trakcie wdrażania nowych zasad izolacji i kwarantanny. Dla osób nimi objętych ten niewątpliwie trudny czas zostanie skrócony, co wynika z rozporządzeń ministra zdrowia, które dzisiaj wchodzą w życie – dodaje szefowa wieluńskiego sanepidu.

Mieszkańcy czują się stygmatyzowani

Powiat wieluński funkcjonuje jako czerwona strefa nieprzerwanie od 8 sierpnia. Przywrócenie daleko idących rygorów sanitarnych zaskoczyło mieszkańców, władze samorządowe, a także przedsiębiorców z niektórych branż. Skutki ministerialnych zaleceń szczególnie mocno odczuli organizatorzy wesel. Z dnia na dzień limit uczestników przyjęcia został zmniejszony ze 150 do 50. Lista nakazów, zakazów i obowiązków jest długa. Wprowadzono m.in. powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych i zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych.

Życie jednak nie zamarło, jak to miało miejsce w okresie narodowego lockdownu. Mieszkańcy Wielunia normalnie spacerują, robią zakupy, chodzą do restauracji, wypoczywają. Choć codzienność nie odbiega dalece od tego, co dzieje się w powiatach „zielonych, wielu mieszkańców poczuło się napiętnowanych. Niejedna osoba obawiała się jechać na wczasy autem z rejestracją EWI. Przykładem „stygmatyzowania” naszego powiatu było zachowanie państwowego przewoźnika Polonusa, który nie chciał zabierać podróżnych z Wielunia i Osjakowa, tłumacząc to ostrożnością. Po nagłośnieniu przez nas sprawy i interwencji władz powiatu spółka zaniechała swoich praktyk, uznawanych przez podróżnych za jawną dyskryminację.

ZOBACZ: Państwowy przewoźnik Polonus nie zabiera podróżnych z Wielunia, bo jest tu czerwona strefa. - To dyskryminacja! - zarzuca pasażerka

W powiecie wieluńskim przez długi czas nie odnotowywano żadnych zakażeń koronawirusem. W końcu stał się jedynym powiatem w woj. łódzkim z zerową ilością potwierdzonych infekcji. Wiadomo był jednak, że jest tylko kwestią czasu, aż pierwsze testy wykonane u mieszkańców powiatu pokażą wynik dodatni. Licznik epidemiczny wieluńskiego sanepidu zaczął bić pod koniec kwietnia. Z czasem ilość nowych przypadków zaczęła rosnąć lawinowo i pow. wieluński znalazł się na drugim biegunie, czyli wśród powiatów z największą liczbą zdiagnozowanych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w regionie łódzkim.

Koronawirus. Czerwona strefa w Wieluniu. Jak funkcjonuje mia...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto