18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 45-lecia Koła Pszczelarzy w Lututowie

Daniel Sibiak
Jubileusz 45-lecia istnienia świętowało w niedzielę w Koło Pszczelarzy w Lututowie. Imprezę podczas, której wyróżniono najbardziej aktywnych działaczy zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie.

W dniu 13 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie
miała miejsce uroczystość 45 lecia Koła Pszczelarskiego. Początek to zbiórka przed budynkiem i i uformowanie pochodu z pocztami sztandarowymi.

Następnie przemarsz do kościoła gdzie mszę świętą którą odprawił ks. Jacek Bąk a koncelebrowali ks. Piotr Szkudlarek i ks. Wojciech Deresiński.

W trakcie mszy z okazji 45 lecia był też chrzest, na którym nadane imię dziecku a brzmiało ono Maja.
Po wyjściu z kościoła zrobiono pamiątkowe wspólne zdjęcie a następnie na schodach Gminnego Ośrodka Kultury zdjęcie wszystkich pszczelarzy w otoczeniu pocztów sztandarowych.Następnie przy dźwiękach marsza Kozietulskiego wprowadzono sztandary pszczelarskie i odśpiewano hymn polski. Po uroczystym otwarciu obchodów przez Wieloletniego Prezesa Koła kol. Bronisława Bąka wszyscy obecni zasiedli do obiadu. Po posiłku nastąpiły dekoracja i wyróżnienia dla sponsorów i współpracujących wolontariuszy.

Pierwszym odznaczeniem była statuetka dla Prezesa Bronisława Bąka wręczona przez Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sieradzu Jana Pietrzaka, Wójta Gminy Lututów Józefa Suwarę i Radną Sejmiku Wojewódzkiego Elżbietę Nawrocką.

Podkreślono że jest to 305 odznaczenie tej rangi w kraju
a 4 w Regionalnym Koła Pszczelarzy w Sieradzu.

Medalem ks. Jana Dzierżonia za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa został odznaczony kol. Zenon Stężała.

Złote odznaki w uznaniu zasług dla Polskiego Związku Pszczelarskiego
otrzymali Koledzy: Zenon Sowa, Jarosław Sułkowski i Zenon Szlawski:
o wręczenie poproszono; Wójta Gminy Lututów Józefa Suwarę, Prezesa RBS
Mariana Fitę, Dyrektora Szkoły Podstawowej Dorotę Bartoszek.

Srebrną odznakę w uznaniu zasług dla Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał; kol. Adam Jastrząbek:

Brązowe odznaki w uznaniu zasług dla Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali kol. Władysław Bącela, Dariusz Perdek, Andrzej Fita, Zbigniew Olszowiak: o wręczenie poproszono; Prezesa Regionalnego Związku Pszczelarzy w Sieradzu Jana Pietrzaka, Wójta Gminy Lututów Józefa Suwarę, Sekretarza Gminy Magdalenę Kaźmierską.
Od braci pszczelarskiej upominki w postaci statuetek św. Ambrożego, miodów pitnych i miodów naturalnych otrzymali liczni sponsorzy i przyjaciele koła pszczelarskiego.
Niejako w podsumowaniu Prezes Bąk Bronisław przedstawił bardzo krótkie przypomnienie dokonań i początków działalności. A z porównania pszczół ze ślubną żoną wychodziło, że bardziej związany jest z pszczołami.
Występujący mówcy jednogłośnie podkreślali zasługi Prezesa i apelowali żeby jeszcze do 50 lecia przynajmniej pełnił swoją funkcję i w tym czasie wychował godnego siebie następcę.
W części artystycznej występowali uczniowie Szkołą Podstawowej
w Lututowie którzy w programie, starannie wyreżyserowanym, przez panie wychowawczynie zaprezentowali tematykę pszczelarsko ekologiczną.
Następnie swoim występem popisała się Paka Klonowiaka. Program składający się z piosenek biesiadnych i patriotycznych został przedstawiony na tyle z sercem, że żaden słuchacz nie mógł zostać na niego obojętny. Występowała też kapela Lututowianie z w składzie eksperymentalnym
a to z powodu na nieobecność braci Szczepańskich.
Mimo tak okrojonego składu zasłużyli na oklaski publiczności.
Były też tańce. W których królowali pszczelarze i zaproszeni goście.
Jednak klasą dla wszystkich był kol Bąk Bronisław który nie opuścił żadnego kawałka.
I jeszcze jedno. W wystąpieniach, przemówieniach dominowała tematyka ekologiczna. Mówiono o tym, że tak długo przetrwa ludzkość jak długo będą na świecie pszczoły. O konieczności nasadzania drzew, krzewów i roślin miododajnych. Że praca z pszczołami jest coraz trudniejsza
z powodu narastającej chemizacji środowiska i jego zanieczyszczenia.
Mówiono o malejących plonach owoców w Chinach i Stanach Zjednoczonych z powodu wymierania pszczół. Że są już kraje w których brak pszczół doprowadził do tego, że zatrudnia się ludzi zapylających sady. Dominowała troska o przyszłość Ziemi i ludzkości.

Tekst i foto: Wacław Zabłocki

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto