MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

I Festiwal Geologiczny w Wieluniu. Jakie atrakcje przygotowano? [PROGRAM]

Redakcja
Piaski żelaziste w Olewinie nie tylko ciekawie wyglądają, ale są też obiektem badań
Piaski żelaziste w Olewinie nie tylko ciekawie wyglądają, ale są też obiektem badań
Wyżyna Wieluńska zawsze była w cieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższy czas, aby zacząć wykorzystywać naturalne walory naszych "jurajskich" terenów. I Festiwal Geologiczny w Wieluniu, który odbędzie się w dniach 27-28 września, jest doskonałą okazją do tego, aby przekonać się, że nie trzeba pokonywać wielu kilometrów, by zorganizować ciekawą wycieczkę edukacyjną czy też uprawiać geoturystykę

Młodsi mieszkańcy ziemi wieluńskiej być może nawet nie zdają sobie sprawy, że ich domy zostały zbudowane z kamienia jurajskiego. Tak jak Brama Krakowska, na której wznosi się wieluński ratusz oraz mury obronne miasta. M. in. o tym będzie mowa podczas konferencji naukowej "Jura na bursztynowym szlaku - geoturystyczne wykorzystanie Wyżyny Wieluńskiej", która odbędzie w piątek w ramach I Festiwalu Geologicznego.

ZOBACZ: PROGRAM FESTIWALU GEOLOGICZNEGO W WIELUNIU

Podczas konferencji w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, która rozpocznie się o godz. 14, będzie można się dowiedzieć jeszcze wielu innych ciekawych rzeczy - o jaskiniach i zjawiskach krasowych, najciekawszych stanowiskach geologicznych na Wyżynie Wieluńskiej, geoturystyce. Jako pierwszy wystąpi prof. Andrzej Wierzbowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, niestrudzony badacz geologii naszego regionu.

- Skały budujące obszar Jury Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej wpisują się doskonale w geologię całego kontynentu europejskiego - przekonuje prof. Wierzbowski. - Zapisana w skałach historia geologiczna, sięgająca ponad 160 mln wstecz, niesie w sobie duże walory poznawcze i powinna być obiektem działań edukacyjnych.

Na konferencję może przyjść każdy, ale do Muzeum Ziemi Wieluńskiej powinni szczególnie wybrać się nauczyciele geografii i środowiska. Przygotowane prelekcje to bowiem istna skarbnica wiedzy o geologii regionu.

- Dziś już nie wyobrażamy sobie, aby nauczyciele historii nie mówili o bombardowaniu Wielunia. Tak samo na lekcjach geografii powinno się odkrywać przed uczniami walory Wyżyny Wieluńskiej - mówi Magdalena Kopańska, doradca burmistrza ds. promocji.

Po konferencji zdecydowanie warto pozostać w muzeum. O godz. 17.30 otwarta zostanie wystawa "Życie w czasie i przestrzeni", na której zaprezentowane będą eksponaty ze zbiorów Muzeum Geologii w Warszawie. Będzie można zobaczyć m.in. amonity rodzaju Vielunia. Z kolei o godz. 18 w MZW rozpocznie się projekcja filmu "Krajobrazy jurajskie".
- To film zrealizowany w 1994 roku w rezerwacie Węże, który udało się wyciągnąć z archiwów TVP. Warto zobaczyć, jak przed laty wyglądały tereny, które są znane wielu osobom uprawiającym aktywną turystykę - zachęca Magdalena Kopańska.

W międzyczasie warto udać się na planty przy muzeum, gdzie zorganizowany zostanie piknik geologiczny. Swoje stoiska rozstawią placówki naukowe, muzea, stowarzyszenia, samorządy i inne instytucje. Będzie tam również namiot gminy Wieluń, gdzie będzie można się zapisać na warsztaty geologiczne i wycieczkę do kamieniołomu w Lisowicach. To już atrakcje na sobotę.

Warsztaty i wycieczka nie będą jedynymi atrakcjami drugiego dnia festiwalu. W muzeum będzie można zobaczyć najprawdziwszy, 30-kilogramowy meteoryt, jak również makietę rezerwatu przyrody "Morasko", gdzie miał miejsce największy w Europie Środkowej deszcz meteorytów. Na sobotę zaplanowano również referaty popularnonaukowe. Tak jak w pierwszym dniu, na plantach przy muzeum rozstawione zostaną stoiska, przy których będzie można się dowiedzieć, jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię miliony lat temu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto