MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

GTA 6 – premiera, fabuła, przecieki i najnowsze informacje. Co wiadomo o nadchodzącej grze od Rockstar?

Anita Persona
Anita Persona
Co wiemy o GTA 6 od Rockstar Games? Jednocześnie dużo i zarazem nic.
Co wiemy o GTA 6 od Rockstar Games? Jednocześnie dużo i zarazem nic. Rocksta Games/materiały prasowe
GTA 6 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat. Co jednak właściwie wiemy o tej produkcji? Postanowiliśmy sprawdzić i zebrać najważniejsze informacje na temat gry, jej debiutu, rozmiaru, fabuły i wielu innych aspektów. Zapraszamy.

Spis treści

Seria GTA, czyli Grand Theft Auto od Rockstar Games, to absolutnie jedna z największych marek w historii gier. Nie tylko przyniosła ona swym twórcom i właściwie nadal przynosi, ogromne dochody, to cieszy się także niesłabnącym zainteresowaniem graczy z całego świata. Poszczególne gry z serii rozeszły się w wielomilionowych nakładach, a GTA Online to jedna z najpopularniejszych produkcji typu multiplayer. Trzeba przy tym przyznać, że najgorzej na tym tle wypadła publikacja studia Rockstar, w postaci GTA Trilogy Definitive Edition, będąca remasterem trzech wcześniejszych odsłon GTA. Produkcja nie przypadła do gustu niemal nikomu, ale i tak przyniosła twórcom znaczne korzyści. Prawda jest jednak taka, że wszyscy fani serii czekają na GTA 6.

GTA 6 - kontynuacja serii

Ostatnia, pełnoprawna odsłona serii Grand Theft Auto, czyli GTA V, zadebiutowała w 2013 roku. Od tamtego momentu minęło już sporo czasu i oczekiwać można kontynuacji, która jednak dotychczas jeszcze się nie ukazała. Nie oznacza to jednak, że tak już pozostanie. Tym bardziej, iż pierwsze plany stworzenia GTA VI pojawiły się już w 2012 roku, czyli przed GTA , ale dopiero w 2015 powołano zespół do realizacji tego projektu. Co więcej, w tzw. międzyczasie pojawiły się mniej lub bardziej oficjalne informacje na temat gry, dotyczące np. nagrywania głosów do produkcji, które odbywały się już w 2018 roku.

Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Na szczęście, nie musimy już spekulować na temat GTA 6 oraz doszukiwać się wiadomości "między wierszami" wśród lakonicznych wypowiedzi twórców. Rockstar Games oficjalnie potwierdziło bowiem prace nad GTA 6 i trzeba przyznać, że na ten moment czekało wiele osób. Niestety przez wiele miesięcy nie otrzymaliśmy od twórców praktycznie nic więcej w tym temacie, poza tym właśnie, iż "kolejny debiut serii jest w drodze", a producent "zawsze stara się dostarczyć coś ponad to, co dostarczył uprzednio".

Producent dodał także, że ujawni więcej informacji, "gdy będzie gotowy" i podziękował fanom za wsparcie, a podobne informacje zamieszczono także na oficjalnej stronie Rockstar Games.

Ogromne przecieki z GTA VI to dramat Rockstar

Jakiś czas temu użytkownik serwisu Reddit był źródłem ogromnego przecieku na temat Grand Theft Auto 6. Opublikował on 120 stronicowy raport obejmujący informacje na temat fabuły gry, bohaterów, rozmiaru i długości produkcji, a to zaledwie ułamek ujawnionych wiadomości. Dowiedzieliśmy się z nich m.in., że:

 • Długość gry to 4500 minut, czyli zajmie ona 75 godzin.
 • Budżet gry wynosi 500 mln dolarów
 • Prezentacja GTA 6 ma się odbyć jeszcze w tym roku.
 • Premiera GTA VI zaplanowana jest na ostatni kwartał 2024 roku.
 • Duża rolę w grze odgrywać będzie gotówka – np. można wziąć kredyt lub zostać pozwanym i musieć wypłacić odszkodowanie.
 • NPC są interaktywne i wszystkie posiadają własne mieszkania oraz pracę. v

Ponad to, według użytkownika kryjącego się pod nickiem u/GTA_VI_Leak w GTA VI będziemy mieli do czynienia z trójką protagonistów:

 • Rose – pierwsza kobieca bohaterka w historii serii GTA, policjantka, która straciła męża.
 • Ricardo – były kolumbijski agent specjalny, unika konfliktów, ale jest żądny władzy i pieniędzy.
 • Casey – były bokser i furiat, podobny nieco do Trevora.

Przeciek ten został po części niemal od razu zdementowany, ale nie przez twórców gry, a przez dziennikarza, a zarazem popularnego leakstera - Jasona Schreiera. Wypunktował on wg niego nieścisłości opublikowanego raportu:

 • Nikt nie ma dostępu do takiej ilości szczegółowych informacji (na temat GTA6 - przyp.red.), jakie przedstawił użytkownik Reddita.
 • Gra jest w trakcie produkcji i wiele z szczegółów jest jeszcze płynna, a decyzje w ich kwestii nie zostały jeszcze ostatecznie podjęte.
 • Nawet liczbę protagonistów podali niewłaściwą, lol.

Do dziś dowiedzieliśmy się także innych informacji na temat Grand Theft Auto VI, które zaprzeczyły wyciekowi, w tym potwierdzenia, że lista i ilość postaci wymienionych w wycieku faktycznie nie jest zgodna z prawdą. Skąd jednak t wiadomo, skoro Rockstar wciąż milczy na ten temat? Cóż, między innymi z innego przecieku.

Ten jest jednak znacznie bardziej wiarygodny ponieważ zawiera nie tylko spis wiadomości, ale przede wszystkim ogromną ilość materiałów z gry. Chodzi o blisko 90 minut nagrań, a do tego screeny i projekty koncepcyjne. O prawdziwości tych materiałów zaświadczyli natomiast wkrótce potem sami twórcy gry przyznając, że padli ofiarą hakera. Nic dziwnego, że tak wielki przeciek został nazwany koszmarem Rockstar Games.

Cała sprawa odbiła się głośnym echem w sieci i całym środowisku, a przerażony rozgłosem haker, który umieścił informacje w Internecie próbował porozumie się z Rockstar Games, nawet ich szantażując. Zosatał on już jednak złapany, a duża część informacji została już usunięta z sieci.

Świat i mapy w Grand Theft Auto 6

W tym przypadku, jak przy większości informacji o grze, trzeba opierać się na licznych przeciekach na temat obszaru, jaki pojawi się w produkcji Rockstar. GTA 6 ma posiadać największą mapę w historii serii, uwzględniającą kilka odrębnych obszarów. Wśród nich, mają się znaleźć znane już z poprzednich odsłon miasta:

 • Vice City
 • Liberty City
 • Los Santos

Według niektórych doniesień mają pojawić się także nowe miejscowości, jak:

 • Rio de Neve – wzorowane na Rio de Janeiro
 • Republic of Castellano – wzorowane na Kolumbii

Pojawiły się także informacje na temat Meksyku, jednak na potwierdzenie tego przyjdzie nam jeszcze poczekać. Niemniej, zapowiada się ogromny obszar do eksploracji.

Znany leakster oraz analityk rynku gier - Michael Pachter, którego doniesienia niejednokrotnie znajdywały potwierdzenie w rzeczywistości także odniósł się jakiś czas temu do tematu GTA 6. Według niego, gra zabierze nas w podróż po "mieszance" lokacji znanych z Vice City, San Andreas i GTA. To jednak nie wszystko, Patcher twierdzi, iż odwiedzimy także Europę, a już na pewno Londyn.

Co do długości samej produkcji, zdaniem leakstera jej przejście może zająć ostatecznie nawet 400-500 godzin, a GTA 6 będzie "pełne fajnych rzeczy".

Fabuła i postacie

Na temat fabuły GTA 6 również niewiele wiadomo. Według poszczególnych doniesień, twórcy wzorowali się na serialu Narcos, a akcja miałaby się dziać na przełomie lat 70. i 80. Inne przecieki mówią z kolei o dużym "rozciągnięciu czasowym" kolejnej odsłony serii Grand Theft Auto. Produkcja miałaby rzekomo obejmować okres od 1985 roku do współczesności, a czas podążałby wraz z postępami fabularnymi. Zdradzający te informacje, kryjący się pod nickiem Onion00048, poinformował również, że w GTA VI będzie trójka głównych postaci.

Nieco odmienne stanowisko w kwestii bohaterów GTA 6 miał dość znany w środowisku leakster - Matheusvictorbr. Według niego, będzie dwóch protagonistów i początkowo scenarzyści planowali, aby był to policjant i przestępca. Ostatecznie jednak koncepcja ta się zmieniła i postawiono na rodzeństwo, brata i siostrę rozdzielonych przed laty. Teraz jednak pogląd ponownie się zmienił i przypuszcza się, że dwoje bohaterów będzie parą lub przeciwnikami (lub jednym i drugim podług fabularnego tła). Choć poszczególne wiadomości różnią się od siebie w kontekście zależności, to wiemy już niemal z pewnością, że faktycznie w GTA 6 będzie dwoje bohaterów - Lucia i Jason.

Tym samym w Grand Theft Auto 6 zadebiutuje pierwsza w historii serii kobieca postać. Co do tożsamości aktorki wcielającej się w postać także krąży wiele spekulacji. W zeszłym roku świat obiegła wieść, że w Lucie ma się wcielić Alexandra Echavarri, a Jasona Bryan Zampella. Od tamtej pory jednak w tych rolach i spekulacjach na ich temat przewinęło się jeszcze kilka nazwisk. Fani zaczęli także tworzyć funarty i własne wizje przyszłych bohaterów GTA 6 na podstawie dotychczasowych informacji i materiałów z wycieku.

Jedyne, oficjalne wskazówki w temacie klimatu produkcji, padły natomiast w jednym z wywiadów z pracownikiem Rockstar. Stwierdził on, że najnowsza część starci nieco ze swego surrealizmu i humoru, znanych z poprzednich części. Grand Theft Auto 6 ma być więc nieco poważniejsze i bardziej realistyczne.

Realizm w grze GTA 6

Gra GTA 6 ma stawiać na realizm pod wieloma względami, co znacznie wpłynie na nasze możliwości i poczynania w grze. Nasza postać będzie mogła nosić przy sobie w ekwipunku mniejszą ilość przedmiotów. Dodatkowe elementy, np. bronie, będziemy mogli przechowywać natomiast w bagażniku swojego pojazdu. Co więcej, broni nie będziemy mogli nosić przy sobie w widocznym miejscu. Jeśli oczywiście nie będziemy chcieli wywołać negatywnych reakcji obserwatorów.

Według samych twórców, którzy w lipcu zeszłego roku ujawnili zaledwie odrobinę potencjalnych informacji na temat GTA 6, znaczną rolę w grze będzie odgrywał nasz pojazd. Będzie to auto przypisane do gracza, które będziemy mogli rozwijać i personalizować. Pokrywa się to więc ze stanowiskiem developerów, że realizm i poszczególne elementy w kolejnej odsłonie GTA mają przypominać rozwiązania zastosowane w RDR 2. Do realizmu można zaliczyć także wpływ głównych postaci na świat gry, a jak donosi Matheusvictorbr, ten będzie znaczący.

Niezwykła jakość gry GTA VI i silnik

Chris Klippel podzielił się z obserwującymi go osobami informacjami na temat GTA VI. Dziennikarz i leakster w jednym twierdzi, że Grand Theft Auto 6 pod względem graficznym "wgniecie nas w fotel" i "wyprzedzi swoje czasy" Powodem tego ma być silnik, na którym powstaje gra. jest to bowiem autorska technologia firmy Rocksta - Rockstar Advanced Game Engine, w skrócie RAGE. w tym wypadku chodzi o RAGE9.

Oczywiście nowa wersja graficznego silnika od Rockstar Games (RAGE9), która będzie użyta w GTA6 będzie pewnie wprost niesamowita. Byłem w stanie uzyskać trochę pozytywnych informacji i naprawdę nie powinniśmy być nim zawiedzeni. Mowa tu o silniku, który wyprzedzi swoje czasy. - Chris Klippel

Tryb on-line w GTA 6

Najnowsza odsłona serii Grand Theft Auto ma podobno otrzymać tryb sieciowy, podobnie jak w Grand Theft Auto V. Będziemy mogli dzięki temu zapraszać znajomych do swojej rozgrywki i wspólnie przezywać przygody, ale w porównaniu do tego trybu z wcześniejszej odsłony ma on ulec kilku zmianom. Jedną z ważniejszych ma być możliwość przenoszenia ekwipunku z trybu online do kampanii, co jednak jest jedynie przypuszczeniem.

Tytuł - GTA 6?

Dotychczas tytuł GTA 6 traktowano jako umowną nazwę dla kolejnej produkcji z popularnej serii Grand Theft Auto. Było tak dlatego, iż nie podano dotychczas oficjalnej nazwy, a i sami twórcy tytułu, studio Rockstar Games, mówili o nim per „następna część”. Wszystko wskazuje jednak na to, iż nadchodząca kontynuacja kultowej już serii faktycznie będzie numerowana. Takie konkluzje wynikają z kilku zamieszczonych na serwisie Linkedin profili osób pracujących obecnie nad rzeczoną grą. Są w nich bowiem pozycje dotyczące pracy nad GTA VI właśnie i takowa nazwa jest wykorzystywana w tym przypadku oficjalnie.

Na jakich platformach dostępna będzie gra GTA 6?

Oczywiście bez oficjalnych informacji ciężko dokładnie wyrokować na jakie platformy trafi GTA 6. Z doniesień jednak wynika, iż firmie Sony zależy, aby choć przez jakiś czas mieć produkcję na wyłączność. To dałoby ogromną przewagę konsolom PlayStation nad urządzeniami Xbox. Ostatecznie jednak, można się spodziewać pojawienia się Grand Theft Auto VI na konsolach zarówno Sony, jak i Xbox, a także (w późniejszym czasie) na PC. Biorąc jednak pod uwagę bieżącą generację konsol i dotychczasową politykę wydawczą Rockstar Games, prawdopodobnie będzie ona przeznaczona już wyłącznie na sprzęty najnowszej generacji, czyli Xbox X/S i PS5.

Ogłoszenie i pierwszy zwiastun GTA VI

Jak widać, choć sporo już wiadomo na temat nadchodzącego Grand Theft Auto VI, to jednocześnie nie wiadomo niemal nic. Oficjalnie bowiem wiemy jedynie, że gra powstaje oraz, że jeden z wycieków faktycznie pochodził z ataku na serwery Rockstar Game. Oficjalnej zapowiedzi spodziewaliśmy się jednak w drugim tygodniu listopada, a wynikało to z informacji od Jasona Schreiera.

Jednakże oficjalną i pewną wiadomością jest zapowiedziana już przez Rockstar Games premiera zwiastuna GTA 6. Ta natomiast ma się odbyć na początku grudnia z okazji rocznicy założenia studia. Już wkrótce przekonamy się więc, ile było prawdy w licznych przeciekach na temat gry.

Premiera GTA 6

Pierwotnie przewidywany przez analityków czas premiery GTA 6 wskazywał 2023 rok, ponieważ firma Take Two (właściciele Rockstar Games) w swoich prognozach finansowych przewidywała w tym okresie „rozliczeniowym” znaczne zyski. Na stosunkowo bliską datę premiery GTA VI wskazywały także doniesienia Dave’a Jacksona. To aktor głosowy zaangażowany przez Rockstar, który ujawnił, że odgrywa postać "Kapitana McClane'a" w produkcji i brał udział w przygotowywaniu do niej trailera.

Niemniej Chris Klippel, popularny dziennikarz branżowy oraz leakster, szczególnie zainteresowany produkcjami Naughty Dog oraz Rockstar Games oznajmił nieco później, iż kamień milowy w produkcji GTA 6 został osiągnięty. Zaznaczył jednak, że pomimo tego premiera gry nie nastąpi przed końcem 2024 roku. Doniesienia korelowały też z wcześniejszymi informacjami, zamieszczonymi na serwisie Twitter przez Jasona Schreiera, jednego z najbardziej znanych dziennikarzy "growych", pracującym wcześniej m.in. w Kotaku i specjalizującym się w branżowym dziennikarstwie śledczym.

Obecnie prognozowana data premiery Grand Theft Auto 6 to 2024 rok, a prawdopodobnie jego ostatni kwartał. Na przyszłoroczny debiut tytułu wskazują m.in. dokumenty ujawnione przez Microsoft brytyjskiemu Urzędowi ds. Konkurencji i Rynków (CMA) w ramach walki o akceptacje przejęcia przez firmę studia Activision Blizzard. Z kolei znany insider związany z tematem GTA – Tez2, ujawnił jakiś czas temu, że najbardziej prawdopodobnym terminem są święta Bożego Narodzenia 2024.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: GTA 6 – premiera, fabuła, przecieki i najnowsze informacje. Co wiadomo o nadchodzącej grze od Rockstar? - GRA.PL

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto