Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wieluń: Składowisko coraz bardziej eko, ale jego przyszłość mglista

Zbyszek Rybczyński
Linia do segregacji odpadów zapewniła wysypisku status ekologicznego
Linia do segregacji odpadów zapewniła wysypisku status ekologicznego Zbyszek Rybczyński
Kolejnych kilkaset tysięcy złotych wyłoży w tym roku Przedsiębiorstwo Komunalne na proekologiczne inwestycje na rudzkim składowisku. Dzięki temu skażona woda z odpadów nie będzie już wsiąkać do gleby. Te i wcześniejsze duże inwestycje nie gwarantują jednak, że wysypisko będzie miało rację bytu po 2016 roku, gdy wygaśnie decyzja środowiskowa. GO-KO jest gotowe prowadzić działalność przez kolejne lata, ale w kontekście nowelizacji ustawy "śmieciowej" może być różnie

Przedsiębiorstwo Komunalne złożyło już w starostwie powiatowym wniosek o wydanie decyzji, dającej zielone światło dla zrealizowania kilku istotnych inwestycji na gminnym wysypisku. Wcześniej udało się uzyskać pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Najważniejszym elementem przedsięwzięcia jest budowa systemu drenażowego. Powstanie kilka studni, do których spływać będzie woda ze składowiska. Podobną funkcję będą spełniać rowy opaskowe, które zostaną połączone ze zbiornikiem.

- Woda, która będzie się gromadzić w studniach i zbiorniku, będzie następnie wypompowywana i wywożona do Wielunia do oczyszczalni ścieków - tłumaczy Krzysztof Owczarek, prezes PK. - Składowisko w Rudzie już jest ekologiczne, bo mamy m.in. sortownię, ale chcemy, aby było ono możliwie jak najmniej uciążliwe dla środowiska.

Oprócz systemu drenażowego, na wysypisku planowana jest także budowa dróg wjazdowych na skarpę wysypiska oraz rozbudowa sieci wodociągowej z myślą o ochronie przeciwpożarowej. Powstanie też ogrodzenie zbiornika. PK chce rozpocząć inwestycje najpóźniej w październiku.

W spółce podkreślają, że nie jest jasne, jaka przyszłość czeka składowisko i sortownię po wejściu w życie nowego planu gospodarki odpadami w województwie, który właśnie ujrzał światło dzienne. Zmiany w strategii zostały wprowadzone wskutek nowelizacji ustawy "śmieciowej", która nakłada na samorządy nowe obowiązki.

- Poważnie zmieniają się zasady gospodarowania odpadami. Z pewnością ich wdrożenie będzie problematyczne i nie wszyscy, którzy działają w tym obszarze, będą zadowoleni - ocenia Andrzej Chowis, wieluński radny sejmiku wojewódzkiego.

Łódzkie podzielono na pięć regionów. W naszym wiodącą rolę będzie odgrywać składowisko w Dylowie pod Pajęcznem. Natomiast rudzkie ma status zastępczego, podobnie jak te w Zduńskiej Woli, Teklinowie (gm. Wieruszów), Skomlinie i Woli Kruszyńskiej pod Bełchatowem.

- Na pewno będziemy prowadzić działalność do 2016 roku. Co będzie dalej? Trudno na razie przewidzieć. Uważam, że również te składowiska, które zostały zakwalifikowane jako zapasowe, powinny mieć szansę dalszego funkcjonowania - komentuje prezes Owczarek.

Przypomnijmy, że budowa sortowni odpadów i kompostowni miały też na celu przedłużenie żywotności składowiska w Rudzie koło Wielunia. W urządzenia zainwestowano ponad 4 mln zł. W ostatnim czasie linia do segregacji odpadów uległa awarii, ale problem już rozwiązano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto