Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Sokolniki: Rajd rowerowy śladami Powstania Styczniowego

Daniel Sibiak
Ponad 38 kilometrów liczyła trasa rajdu rowerowego upamiętniającego 150 rocznicę Powstania Styczniowego na ziemi wieruszowskiej. Trasa wiodła przez Wieruszów, Stary Ochędzyn, Przywor, Sokolniki do Wieruszowa.

- Pierwszym miejscem na trasie, związanym z powstaniem styczniowym była kapliczka w Starym Ochędzynie. Kapliczka na skraju lasu upamiętnia miejsce, gdzie 20 kwietnia 1863 r. doszło do potyczki powstańców z oddziału Franciszka Parczewskiego ze ścigającym go oddziałem majora Siemionowa - mówi Marzena Ogorzelska.

Kolejnym punktem było najwyższe wzniesienie Powiatu Wieruszowskiego w okolicach wsi Przywory – Góra Szklarka, na którym znajduje się krzyż powstańczy. Według przekazów mieszkańców w miejscu tym dokonywano straceń powstańców, oraz osób sprzyjających powstaniu w latach 1863-64. W tym miejscu czekali na nas przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej w strojach rekonstruujących powstańców styczniowych oraz dyrektor GOK w Czastarach pan Jarosław Kubacki. O wydarzeniach z przed 150 lat, jakie rozegrały się w tym miejscu opowiedział członek Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej" pan Tomasz Jaciuk.

- Ostatnim odwiedzanym miejscem był grób powstańca styczniowego Glieda na starym cmentarzu w Sokolnikach. Historię tego miejsca, jak również historię powstania styczniowego w ciekawy sposób przedstawił nam miejscowy historyk pan Jan Juszczak.Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Zespołu Szkół w Sokolnikach, gdzie na wszystkich czekał gorący poczęstunek przygotowany przez p. dyrektor Annę Frankowską, a uczestnicy mogli wypocząć i podzielić się wrażeniami.W podziękowaniu za udział w rajdzie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci książeczek do zbierania punktów na odznakę regionalną Ziemia Wieruszowska - dodaje Marzena Ogorzelska.

Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach, Wójt Gminy Sokolniki, Oddział PTTK Ziemia Wieruszowska oraz Towarzystwo Historyczno-Kulturalne Arsonium.

Czytaj także w jutrzejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

Foto: Adam Chmielecki, Tomasz Jagielski, Rafał Dąbik, Marzena Ogorzelska.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto