Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co planują pracodawcy z województwa łódzkiego na pierwszą połowę 2023 roku? Czy firmy będą zatrudniać? Kto może liczyć na podwyżkę

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Czy będą podwyżki pensji albo zwolnienia?
Czy będą podwyżki pensji albo zwolnienia? Archiwum
Sytuacja gospodarcza w kraju wpływa na pogorszenie nastrojów przedsiębiorców, które są już niemal tak samo złe, jak w pandemicznym 2020 roku. Przybywa firm, które w najbliższych miesiącach planują redukcję zatrudnienia, choć ciągle więcej jest tych, które będą poszukiwać nowych pracowników – takie wnioski płyną z 46. edycji badania Plany Pracodawców, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wspólnie z firmą Gfk.

Przewidywania dotyczą pierwszej połowy przyszłego roku. W województwie łódzkim 73 proc. firm zamierza zostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, natomiast 18 proc. stworzy nowe miejsca pracy. Kilka procent firm planuje natomiast zwolnienia, choć zdaniem ekspertów rynku pracy dla wielu jest to ostateczność.

- Pracodawcy, jeśli tylko mogą, powstrzymują się od zwolnień – mówi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. - Wielu z nich w ostatnich latach zmagało się z problemem pozyskania pracowników. Przekonali się, jak kosztowne jest nieobsadzanie wakatów i ile może trwać zrekrutowanie kompetentnych ludzi. Przez ostatnie kilkanaście lat Polska przechodziła przez okresy spowolnienia czy kryzysy albo suchą stopą, albo szybciej niż większość innych państw rozwiniętych odrabiała straty. Planowane podwyżki – średnio dwukrotnie niższe od poziomu inflacji – sygnalizują, że zamiast redukcji liczebności załóg pracodawcy, zmagający się z niższym poziomem przychodów i zysków, mogą próbować ograniczyć wzrost płac.

Czy pracodawcy planują podwyżki pensji?

Większość pracowników z naszego województwa nie ma co liczyć na podwyżki pensji. W regionie 53 proc. firm nie planuje zmiany wysokości pensji, a chce je podnieść 44 proc. Nie będą to jednak okazały podwyżki. Pracodawcy najczęściej zamierzają podnieść wynagrodzenie o 4-7 proc. oraz 7-10 proc. Do rzadkości należą wzrosty, które pozwalają dogonić inflację. Podwyżki o 16-20 proc. planuje 2 proc. firm.

- Warto jednak zwrócić uwagę, że na poziom wzrostów pensji wyraźnie wpływa podniesienie płacy minimalnej – tłumaczy Monika Hryniszyn, dyrektor personalna Randstad Polska. - Gdy w badaniu pytamy wyłącznie o podwyżki wśród osób zarabiających powyżej minimalnego wynagrodzenia, to deklarowane przez pracodawców wzrosty są już nieco skromniejsze. Firmy starają się bowiem zachować równowagę między odpowiedzią na oczekiwania płacowe pracowników a utrzymaniem dobrej kondycji finansowej.

Co czeka pracowników w pierwsze połowie 2023 roku?

Pracownicy muszą się liczyć z dodatkowymi obciążeniami. Jak wynika z badania, w związku ze słabnącą koniunkturą, firmy już podjęły wiele decyzji w kwestii zatrudnienia i wynagrodzeń. W przypadku płac 22 proc. pracodawców przekazało pracownikom dodatkowe zadania w ramach tych samych pensji, a 21 proc. wstrzymało lub ograniczyło podwyżki. 15 proc. rezygnuje lub ogranicza premie uznaniowe, a 9 proc. premie za realizację celów.

Co czwarta firma rezygnuje z działań integracyjnych, 24 proc. ogranicza szkolenia dla pracowników, 13 proc. wprowadziło oszczędności w wyposażeniu pracowników w narzędzia do pracy, a 6 proc. rezygnuje lub ogranicza benefity.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto