Co jest przyczyną tak licznych wyłączeń prądu w Wieluniu i okolicach?PGE wyjaśnia

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Udostępnij:
Liczne wyłączenia energii elektrycznej w Wieluniu i okolicach spotykają się ze sporą krytyką mieszkańców. Trudno się dziwić,kiedy dzieje się to np. dzień przed wigilią, w czasie najintensywniejszych prac w kuchni czy zakupów. Pozostaje mieć nadzieję, że w noc sylwestrową niespodzianek nie będzie.

Powiat wieluński bez prądu. Planowane i nieplanowane wyłączenia

O ile do zaplanowanych wyłączeń energii można się przygotować, o tyle te niezaplanowane są w stanie doprowadzić człowieka do szału. W szczególności, gdy prądu brakuje dzień przed wigilią. Tak też się stało w tym roku, gdy 23 grudnia w godzinach popołudniowych połowa Wielunia została całkowicie sparaliżowana przez przerwę w dostawie energii elektrycznej. Oprócz tego, że nie było prądu w domach, na ulicach, to bardzo mocno przerwę odczuły sklepy. Przepełnione klientami markety stanęły na kilkadziesiąt minut. Niektóre, nawet po tym jak prąd już wrócił, wciąż miały problem ze wznowieniem pracy przez np. awarię kas, jak miało to miejsce w Action. Nie trudno sobie wyobrazić zdenerwowanie klientów, którzy właśnie wybrali się na przedświąteczne zakupy. Równie mocne nerwy towarzyszyły przygotowującym świąteczne wypieki.

Cały powiat bez prądu

PGE Dystrybucja przyznaje, że w drugiej połowie grudnia na terenie Wielunia i okolic doszło do kilkukrotnych przerw w dostawach energii elektrycznej do Odbiorców, spowodowanych awariami sieci elektroenergetycznej, jak i planowanymi wyłączeniami w celu dokonania niezbędnych napraw i prac eksploatacyjnych w sieci łódzkiego Oddziału PGE Dystrybucja.

W dniach 18-19 grudnia konieczną przerwę w dostawie energii elektrycznej prowadziliśmy w ciągu 4 godzin nocnych, aby brak dostaw prądu mieszkańcy Wielunia i okolic odczuli w jak najmniejszym stopniu. Przerwa ta była konieczna ze względów technicznych i związana z wymianą uszkodzonego elementu rozdzielni 110/15 kV - informuje Bożena Matuszczak-Królak, specjalista ds. komunikacji.

Co jest przyczyną tak licznych wyłączeń prądu w Wieluniu i o...

21 grudnia również zaplanowano wyłączenie energii, a było ono związane z koniecznością przeprowadzenia, na zlecenie Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ekspertyzy stacji transformatorowej przy ul. Krakowskie Przedmieście w Wieluniu, gdzie trwa spór prawny w związku z prowadzoną inwestycją.

Na tej nieruchomości dokonano rozbiórki obiektu, w tym elementów sieci elektroenergetycznej, bez wcześniejszych ustaleń z PGE Dystrybucja. Prowadzenie takiej inwestycji, zawierającej elementy sieci elektroenergetycznej, wymaga uzgodnień w postaci wydania warunków usunięcia kolizji. Pomimo dokonania przez PGE Dystrybucja licznych przełączeń sieci, aby zasilić z innych obwodów jak największą część centrum miasta, w trakcie kompleksowego przeglądu ww. obiektu bez dostaw energii elektrycznej pozostawała część odbiorców w centrum Wielunia- dodaje Bożena Matuszczak-Królak.

Tuż przed świętami, jak wyjaśnia dalej PGE, dokładnie 23 grudnia w godz. 17.15-18.25 doszło do awaryjnego wyłączenia linii 15 kV Wieluń Miasto 1, zasilającej miasto i okoliczne gminy. Odczuwalne były również krótkotrwałe przerwy w dostawach energii w innych odcinkach wieluńskiej sieci, związane z przełączeniami linii w celu drugostronnego zasilenia jak największej liczby Odbiorców. W tym samym dniu w godz. 17– 0:07 odnotowana została awaria na linii Wieluń – Siemkowice, która dotknęła mieszkańców części Wielunia i gminy Wierzchlas. Przyczyną były zerwane w następstwie wiatrów i opadów mokrego śniegu przewody. 25 grudnia doszło do kolejnego awaryjnego wyłączenia linii Wieluń – Siemkowice z powodu uszkodzenia elementu sieci. Konieczne było wyłączenie tej linii w godz. 21.40-0.30 i usunięcie uszkodzeń (wymiana mostków).

Wszystkie prace (zarówno planowane, jak i awaryjne) prowadzimy z myślą o naszych Odbiorcach, pod presją czasu, dążąc do jak najszybszego przywrócenia dostaw - zapewnia Bożena Matuszczak-Królak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Częste, krótkotrwałe ok 2 sekund wyłączenia prądu oraz spadki napięcia poniżej 20% niszczą elektronikę domową (telewizory, lodówki, płyty indukcyjne itp.) i przemysłową (falowniki, silniki elektryczne itp.). Mam wrażenie, że PGE nie zdaje sobie z tego sprawy, gdyż po kilkukrotnych zgłoszeniach telefonicznych, miła Pani powtarza jak mantrę, że to odbiorca prądu powinien się zabezpieczać przed takimi sytuacjami i nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia odbiorników. PGE nie ma ochoty zmienić swoich układów zabezpieczenia. Ciekawe za co płacimy.
G
Gość
niech nie pier##la najpierw awaria 23 i 25 a teraz twierdzą że to modernizacja. Pierwszy raz słyszę że planowane wyłączenia modernizacyjne nie są ogłaszane nigdzie. Ludzie płacą coraz więcej za prąd a oni nie potrafią sie wywiązać z umowy. Do tego te denerwujące prawie co dzienne migania prądem po 5_10 min w Kraszkowicach idzie szewskiej pasji dostać. Powinni dostać jakiś pozew zbiorowy czy coś. Przez to ludzie nie mieli nawet bierzacej wody w domach bo przepompownie nie mają agregatów.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie