Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski „Łódzkie na plus” - ogłoszono wyniki głosowania. W powiecie wieluńskim wygrał projekt z pszczołami w roli głównej

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Autorzy zadań zgłoszonych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus” poznali wyniki głosowania. Do realizacji w 2021 r. wybranych zostało sześć projektów wojewódzkich i 80 powiatowych. W puli powiatu wieluńskiego najwięcej głosów oddano na "Pszczoły i miód Made in Wieluń".

Mieszkańcy województwa łódzkiego wybierali spośród 34 projektów w kategorii wojewódzkiej i 190 zadań w pulach powiatowych. Wśród tych pierwszych były trzy inicjatywy dotyczące inwestycji na drogach wojewódzkich na terenie gminy Wieluń.

Projekt "Bezpieczny pieszy. Aktywne przejścia na drogach wojewódzkich w gminie Wieluń" o szacowanej wartości 390 tys. zł uzyskał 1066 głosów, ale tyle nie wystarczyło, by znaleźć się w gronie zwycięzców. Zajął 15. miejsce, natomiast spośród projektów zgłoszonych w kategorii wojewódzkiej zrealizowanych zostanie tylko sześć, którym udzieliło poparcia od 3358 do 2223 osób. Na budowę peronów na przystankach komunikacji zbiorowej w Borowcu oddano 506 głosów, a na budowę kolejnego przejścia dla pieszych w Masłowicach – 98.

W puli powiatu wieluńskiego największe poparcie uzyskał projekt "Pszczoły i miód Made in Wieluń". Oddało na niego głos 597 osób.

To projekt edukacyjny, którego myślą przewodnią jest zwiększenie świadomości na temat roli pszczół w środowisku naturalnym, znaczenia miodu w życiu człowieka oraz promocja pszczelarstwa jako tradycyjnej formy gospodarowania na obszarach wiejskich, stanowiącej gwarancję zachowania równowagi pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a skutkami działalności człowieka. Projekt ma ukazać pszczelarską tradycję ziemi wieluńskiej, która stopniowo zanika - wyjaśnia Karol Tomczyk z Fundacji Made in Wieluń, autor pomysłu.

W powiecie wieluńskim finansowanie zapewniły sobie również "Wieluński folklor" (276 głosów) oraz "Rodzina w sieci" (189).

W powiecie pajęczańskim na zadanie „W plenerze z kulturą” zagłosowało 437 osób i był to najlepszy wynik. Kolejne miejsca na podium, gwarantujące realizację w 2021 r., uzyskały „Szkółka na dwa kółka i inne rowerowe atrakcje w Pajęcznie” i „Patrząc w przeszłość myślimy o przyszłości: Pajęczno – historia i ludzie”.

W powiecie wieruszowskim nie było głosowania na projekty powiatowe, bo ich łączna wartość była mniejsza niż kwota do podziału.

Pełne wyniki głosowania w powiatach wieluńskim i pajęczańskim w galerii zdjęć.

Na inicjatywy obywatelskie do podziału było 6 mln zł. Oddanych zostało blisko 55 tys. prawidłowych głosów – najwięcej w powiatach piotrkowskim i sieradzkim. Łącznie w przyszłym roku zostanie wykonanych sześć projektów wojewódzkich i 80 powiatowych. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził 20 października listę zadań do realizacji.

„W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego największym zainteresowaniem cieszyły się projekty o tematyce sportowo-turystycznej, upowszechniające kulturę i folklor regionu łódzkiego, ale również o charakterze ekologicznym, prozdrowotnym, dotyczące ochrony środowiska czy bezpieczeństwa publicznego – informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Regionalny budżet obywatelski rządził się w tym roku prawami, które niejedną osobę zniechęciły do wzięcia udziału w głosowaniu. Nie można było po prostu iść w teren z kartami i zbierać podpisy mieszkańców. Nie dało się też głosować online. Każdy głosujący musiał najpierw wypełnić internetowy formularz, następnie wydrukować dokument, podpisać i wreszcie dostarczyć do którejś z urn. W Wieluniu były one zlokalizowane w dwóch miejscach.

Budżet Obywatelski „Łódzkie na plus” - ogłoszono wyniki głos...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto