Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohdan Pilarski, znany muzykolog i polityk spoczął na cmentarzu w Piaskach[ZDJĘCIA z UROCZYSTEGO POGRZEBU]

Magdalena Kopańska
Miłośnik muzyki, polityk, kolega Zbigniewa Herberta, opozycjonista, społecznik a także hodowca owiec – to tylko niektóre określenia, które ukazują barwne życie zmarłego kilka dni temu Bohdana Pilarskiego, którego w poniedziałek pochowano na cmentarzu w Piaskach w gminie Bolesławiec.

Szczyt muzycznej kariery Bohdana Pilarskiego przypadł na początek lat 70-tych, kiedy to pełnił funkcję kierownika programowego Filharmonii Narodowej. Jego niezliczone kontakty i ciężka praca zaowocowały rewolucją, jeśli chodzi o udział młodzieży w wydarzeniach muzycznych tej instytucji.

- On wykraczał daleko poza stronę techniczną muzyki. Patrzył na muzykę jako na fenomen kulturowy i zjawisko społeczne - wyraził się kiedyś o nim Marek Dyżewski rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu w wywiadzie dla Polskieo Radia.

Krupka w powiecie wieruszowskim, do której powrócił ze stolicy w latach 70-tych, stała się jego oazą. Zabrał tam pokaźną biblioteczkę i ku zaskoczeniu miejscowych, zajął się hodowlą owiec. Prowadził także ożywioną działalność społeczno-kulturalną i polityczną. Sprawy państwowe nurtowały go niemal do ostatnich dni życia.

Dla wielu osób Bohdan Pilarski zostanie „Panem od muzyki“, który przez długie lata współpracując z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, wspierał m.in. organizację koncertów w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Przez całe życie realizował przesłanie swojego słynnego kolegi Zbigniewa Herberta "idź wyprostowany, wśród tych, co na kolanach..."

- On wykraczał daleko poza stronę techniczną muzyki. Patrzył na muzykę jako na fenomen kulturowy i zjawisko społeczne - wyraził się kiedyś o nim Marek Dyżewski rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu w wywiadzie dla Polskieo Radia.

Bohdan Pilarski urodził się 24 września 1931 w Brzozowcu na Wileńszczyźnie. W latach 1943-1944 był zwiadowcą i łącznikiem AK. W 1956 ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1957 roku został redaktorem "Ruchu Muzycznego", gdzie zajmował się działem muzyki współczesnej oraz działem zagranicznym. W latach 1962-65 studiował historię i estetykę na Sorbonie oraz historię sztuki i antropologię w College de France. W latach 1970-73 pełnił funkcję kierownika programowego Filharmonii Narodowej. W latach 1989-93 byl posłem na Sejm X i I kadencji. Znał języki: francuski, angielski, włoski i rosyjski. Zmarł 4 czerwca 2018. Został pochowany na cmentarzu w Piaskach (gm. Boleslawiec).

Sylwetkę Bohdana Pilarskiego przedstawimy w piątkowym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

Fot 1-6: Piotr Kołodziejczyk
Fot: 7: fot. K. Łukowski, arch. pryw. B. Pilarskiego

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto