Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bayer Full gwiazdą Święta Chrzanu w Osjakowie

Daniel Sibiak
Zespół Bayer Full był gwiazdą III Wojewódzkiego Święta Chrzanu, które zorganizowano w Osjakowie. Koncert zgromadził sporą publiczność. Prawdziwą furorę robiły także stoiska, przy których degustowano lokalne przysmaki z chrzanem. Na degustację zapraszali przedstawiciele Osjakowa, Konopnicy, Działoszyna, Siemkowic, Kiełczygłowa, Ruśca i Pątnowa.

- Przygotowałyśmy na dzisiejsze święto pyszną zupę dyniową. Dynię z naszych ogródków trzeba odpowiednio rozgotować, zmiksować, dodać masełka, śmietany, imbiru, chili, trochę pieprzu i żółtko - mówi Zofia Pagacz z gminy Pątnów.

Równie wielką popularnością cieszyła się Obrowska Zupa Chrzanowa, którą od lat przygotowują panie z gminy Kiełczygłów. W 2008 roku zupa została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Na stoiskach nie zabrakło też innych przysmaków i nalewek.

- Dzisiaj kusimy pierogami, kiełbaską z chrzanem, chlebem ze smalcem i nalewkami - mówi Aneta Chuda z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Osjakowskiej. - Wszystkie wyroby rozeszły się jak świeże bułeczki.

- My oferujemy kaszę gryczaną, żurek, chleb wiejski, ogórki i uśmiech sołtysa - mówiły zadowolone przedstawicielki ze Stowarzyszenia na Rzecz Wsi Raciszyn, które dzieliły stoisko z gminą Działoszyn.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej kusiło zaś chlebem ze smalcem i ogórkami oraz kiełbasą z chrzanem i nalewkami.

- Nasze stoisko cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że ledwo nadążyliśmy ze smarowaniem chleba - mówi Helena Wrzesińska z TPZK.

Na święcie chrzanu nie zabrakło samorządowców na czele z marszałkiem Witoldem Stępniem, wicewojewodą Pawłem Bejdą, przewodniczącym Sejmiku Województwa Łódzkiego Markiem Mazurem i starostą powiatu wieluńskiego Andrzejem Stępniem.

- Rok temu gościłem w Osjakowie na konferencji poświęconej zakładaniu grup producenckich, przetwórstwu chrzanu i marki, którą chcemy tworzyć też w wymiarze europejskim, ale ta dzisiejsza wizyta jest najprzyjemniejsza, bo to jest miejsce wypełnione ludźmi, kolorowe. Dziękujemy za to co robicie. Dorobek tej ziemi, uprawa chrzanu, warzyw, przetwórstwo, to coś czym chwali się całe województwo. Marka Nadwarciańskiego Chrzanu to marka, którą chcielibyśmy propagować i marka która zaczyna budować także międzynarodowe kontakty naszego województwa. Niedługo o chrzanie będziemy rozmawiali nawet w Bawarii - mówił podczas uroczystości marszałek Witold Stępień.

- Cieszę się, że święto odbywa się w Osjakowie, ale całe zagłębie chrzanowe tworzą także sąsiednie gminy: Siemkowice, Kiełczygłów, Konopnica, Rusiec i Działoszyn. Niestety w tym roku nie otrzymaliśmy 500 tysięcy na promocję nadwarciańskiej marki chrzanu, o które się ubiegaliśmy, ale myślę, że dzisiejsze święto pokazuje, że pomimo skromnych środków, którymi dysponowaliśmy ten chrzan jest dobrze promowany, o czym świadczy duże zainteresowanie wielu ludzi i mam nadzieję, że będzie rosło w przyszłości - ma nadzieję Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków

Podczas święta chrzanu nagrodzono także producentów. Wśród nich znalazł się Marian Błaszczyk z Drobnic, który 30 lat temu jako pierwszy założył przetwórstwo chrzanu.

- Było ciężko. Nie było maszyn ani urządzeń. Kładliśmy chrzan do słoiczków. To był opłakany kawałek chleba, ale się opłaciło - mówi Marian Błaszczyk. - Dzisiaj chrzan zdobył taką renomę, że sprzedaje go nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce, Niemczech i Holandii. Kiedy jako pierwszy zakładałem przetwórstwo nie spodziewałem się, że odniosę w tym sukces, ale gdy to się sprawdziło, nagle z sąsiednich gmin m.in. Działoszyna i Siemkowic wszyscy przyjeżdżali do mnie na nauki i tak na naszym terenie powstawało coraz więcej przetwórni chrzanu. Ja mam ponad 2 hektary chrzanu i buraków, a całe gospodarstwo liczy ok. 18 hektarów.

Marian Błaszczyk zachęca do uprawy chrzanu.

- Ludzie muszą przecież jeść, więc na chrzan będzie zawsze zapotrzebowanie, ale w chrzanie najważniejsza jest jakość. Kto tani chrzan kupuje, to z chemią kupuje. Nie można robić nic poniżej kosztów - dodaje Błaszczyk.

Wtóruje ma Jadwiga Freus z gminy Siemkowice, gdzie uprawa chrzanu od lat jest także tradycją.

- My jako gminy ościenne chcemy, żebyśmy wspólnie stworzyli markę województwa. Chrzan naprawdę jest dobry i zdrowy. To roślina, na której ludzie w naszym regionie dorobili się majątków i pobudowali domy - mówi Jadwiga Freus.

Warto dodać, że w Osjakowie zawiązała się także grupa producentów chrzanu i warzyw "Nadwarcianka".

- Tworzą ją rolnicy z Konopnicy, Osjakowa, Siemkowic, Działoszyna, Ruśca, Kiełczygłowa, którzy uprawiają chrzan w ten sposób kultywując tradycję. Ważne jest, aby ona nie zanikała. To dla nas priorytet - mówi Joanna Nanys.

- Mamy bogatą tradycję uprawy chrzanu, co nas wyróżnia. W ubiegłym roku do Kiełczygłowa przyjechała grupa z zagranicy, która była zainteresowana uprawą chrzanu, chcieli go od nas kupować, stąd ta inicjatywa rolników. Jednak w grupie możemy osiągnąć stabilną cenę i być partnerem do rozmów przy większych sprzedażach - dodaje Agata Nowak, dyrektor Lokalnej Grupy Działania Kraina Wielkiego Łuku Warty w Osjakowie.

Podczas święta chrzanu nie zabrakło także ciekawych występów artystycznych przygotowanych przez dzieci ze szkół i przedszkoli w Osjakowie. Gromkie brawa za występ zebrał też Kabaret "Malwinki" z Siemkowic, któremu udało się rozbawić publiczność zabawną opowieścią o chrzanie. Wieczorem na scenie zaprezentował się zespół Bayer Full, a po nim do wspólnej zabawy zaprosił Krzysztof Poznerowicz z Radia Ziemi Wieluńskiej. Imprezę poprowadziła Alina Frejusz, także z RZW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto