Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75-lecie Wieluńskiego Domu Kultury. Ludzie, miejsca, wydarzenia ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Wieluński Dom Kultury na archiwalnych zdjęciach. Zobacz pierwszą z galerii przygotowanych z okazji jubileuszu 75-lecia Wieluńskiego Domu Kultury. Rozpoznajesz te osoby, miejsca i wydarzenia podczas których wykonano te zdjęcia. Wśród nich są perełki sprzed wielu wielu lat.

Jubileusz 75-lecia Wieluńskiego Domu Kultury

Rzadko która instytucja przetrwała przeróżne meandry historyczne, meandry zarządzania i tak dobrze się ma, bo myślę, że Wieluński Dom Kultury ma się bardzo dobrze. Mamy się i czym pochwalić i z czego być dumni. Pewnie, że niektóre rzeczy można by było zrobić jeszcze lepiej, ale obecnie ja i moi koledzy naprawdę jesteśmy szczęśliwi z tego, co zrobiliśmy - mówi Elżbieta Kalińska, dyrektor WDK.

Wieluński Dom Kultury od lat dba o to, aby mieszkańcy mogli korzystać z różnego rodzaju form rozrywki, od tych plenerowych po najróżniejsze zajęcia organizowane w placówce.

Koncerty, plenerowe kino, plaża w miejskim parku, czy teatr uliczny, to tylko niektóre z wielu organizowanych przez Wieluński Dom Kultury wydarzeń. Obecnie dzieje się naprawdę wiele. A jak to wyglądało na przestrzeni lat? Konkurs "Mikrofon dla każdego", wystawy, przedstawienia. Zobaczcie w naszej galerii archiwalne zdjęcia wykonane na przestrzeni lat. Niektóre z nich to prawdziwe perełki. Mamy nadzieję, że wśród osób znajdujących się na zdjęciach znajdziecie swoich bliskich, znajomych, a może i samych siebie! Rozpoznajecie te miejsca i imprezy, na których zostały wykonane te fotografie?

75-lecie Wieluńskiego Domu Kultury. Ludzie, miejsca, wydarze...

To dopiero pierwsza z trzech galerii, jakie przygotowaliśmy dla was z okazji jubileuszu Wieluńskiego Domu Kultury. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich.

Z kart historii....

Wieluński Dom Kultury mieści się w budynku byłej Cerkwi pw. Przenajświętszej Bogarodzicy Maryi w Wieluniu.

Cerkiew wzniesiona została w latach 1900-1902 i zastąpiła pierwszą wieluńską cerkiew św. Włodzimierza z 1852 roku (budynek przy ulicy Palestranckiej), która na początku XX okazała się za mała. Od momentu wycofania się z Wielunia w 1914 roku wojsk rosyjskich obiekt stał się zbyt duży dla topniejącej społeczności prawosławnej. Jednak jeszcze w latach 20. odbywały się tu nabożeństwa. W 1934 Sejmik Wieluński odkupił obiekt przekazując prawosławnym na dom modlitw kamienicę przy ul. Krakowskie Przedmieście. W trakcie prac adaptacyjnych usunięto liczne kopuły wieńczące nawę, kruchtę i boczne kaplice. W 1935 roku budynek przekształcono w Muzeum Ziemi Wieluńskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wojnie budynek został zajęty przez jeden z wieluńskich domów kultury.

ZOBACZ TAKŻE:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto