Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 uczniów ZS nr 3 będzie zdawało próbną maturę przez internet

Daniel Sibiak
Zdaniem uczniów, arkusze egzaminacyjne wywołują stres, a komputer uspokaja
Zdaniem uczniów, arkusze egzaminacyjne wywołują stres, a komputer uspokaja Daniel Sibiak
Uczniowie Zespołu Szkół nr 3, jako jedyni w Wieluniu, będą zdawać jutro próbną maturę z matematyki w wersji on-line. Skorzystali z innowacyjnego programu informatycznego"e-matura" stworzonego przez Politechnikę Łódzką. Spośród szkół z woj. łódzkiego zakwalifikowano do programu tylko32 szkoły, w tym 9 z Łodzi i po jednej z 23 powiatów.

Egzamin rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 170 minut. Przewidziane są dwie tury. Zakończenie drugiej zaplanowano na godz. 16. Egzamin będzie zawierał 25 pytań zamkniętych oraz 10 otwartych. Twórcy projektu e-matura postawili na narzędzia graficzne, które pomogą zrozumieć sens pytania oraz w łatwy, przejrzysty sposób na nie odpowiedzieć. Są to m.in. panel wyboru, w którym podświetlone kolorem pomarańczowym zostaną pytania, na które uczeń udzielił odpowiedzi oraz rozwijana lista pytań, które przeczytał uczeń, a nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Jest też opcja powiększania czcionki, szczególnie istotna w przypadku osób słabowi-dzących. Niektóre z pytań zostaną zaopatrzone w narzędzia do rysowania wykresów, zaznaczania na osi liczbowej, przedziałów i pól, gdzie uczeń będzie mógł wpisać obliczoną przez siebie odpowiedź. Na platformie można też umieszczać elementy multimedialne, tj. animacje, nagrania audio i wideo, wykresy.
Przyszłoroczni maturzyści cieszą się, że będą zdawać próbną maturę przez internet. Podkreślają, że w przeciwieństwie do papierowej formy testu, nie będzie się liczył czytelny charakter pisma. Na zwykłym egzaminie zawsze istnieje bowiem obawa, że nauczyciel nie oceni obliczeń, których nie może odczytać. A przez pośpiech nie wszystkie prace są czytelne.
- Dlatego e-matura to o wiele przyjemniejsza forma egzaminu. Bez stresu, szybciej i łatwiej można zdać egzamin. Tym bardziej że praca na komputerze nie stanowi dla nas żadnego problemu, bo uczymy się w technikum informatycznym - mówi Bartosz Drygała, uczeń III klasy ZS nr 3.
Zalety takiej próbnej matury wyliczają także nauczyciele.
- Przede wszystkim uczniowie bardzo szybko poznają wyniki. To też okazja, żeby sprawdzili swoją wiedzę w przyjaznej dla nich formie - uważa Ewa Wachowski, nauczyciel matematyki w ZS nr 3.
W województwie łódzkim e-maturę będzie zdawało 960 uczniów. W wieluńskim "Koperniku" będzie ich 23 . Sala informatyczna jest już przygotowana.
- Będziemy łączyć się z serwerem Politechniki Łódzkiej. Uczniowie zalogują się do systemu w oparciu o swój numer PESEL oraz hasło. Są odpowiednie zabezpieczenia identyfikacyjne, które nie pozwalają na logowanie się z innej przeglądarki - wyjaśnia Tomasz Orłowski, nauczyciel informatyki w ZS nr 3 w Wieluniu.
E-matura jest próbą doprowadzenia do tego, aby każdy absolwent szkoły średniej potrafił posługiwać się komputerem. Jest to też szansa na zwiększenie technik informatycznych w nauczaniu innych przedmiotów oraz zapewnienie niepełnosprawnym możliwości zdobywania wiedzy na odległość. Projekt wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jest więc szansa, że za kilka lat pisemny egzamin maturalny będzie odbywać się tylko w wersji on-line.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto