Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieluń: Pierwsi mieszkańcy korzystają z gazu ziemnego

Zbyszek Rybczyński
Lipiec 2011 r. Burmistrz z przedstawicielami EWE Energii podczas oficjalnego otwarcie budowy gazociągu
Lipiec 2011 r. Burmistrz z przedstawicielami EWE Energii podczas oficjalnego otwarcie budowy gazociągu Zbyszek Rybczyński
Pierwsi wielunianie mają już stały dopływ gazu ziemnego. Podłączyć może się każdy, kto mieszka w zasięgu gazociągu

Zgazu ziemnego korzysta jak na razie kilkudziesięciu mieszkańców Wielunia, następni czekają w kolejce na odkręcenie kurka. Jeszcze inni oczekują na doprowadzenie gazociągu. Nie potrwa to długo, bo ostatni etap gazyfikacji miasta zakończy się w tym roku. Zarazem inwestor planuje w najbliższych miesiącach doprowadzić sieć do powiatu pajęczańskiego.

Stały dopływ gazu ziemnego zyskali jak dotąd między innymi mieszkańcy ulic Joanny Żubr i św. Barbary. - Z początku były pewne problemy, na przykład ciśnienie było nie takie jak trzeba, ale pod względem technicznym generalnie jest wszy-stko w porządku - mówi Janusz Hadrian, przedsiębiorca z ul. J. Żubr.

W przypadku części wybudowanych w ubiegłym roku przyłączy, a jest ich około 70, trwają przygotowania do uruchomienia odbioru gazu.

- Z dużym prawdopodobieństwem również do tych domów jeszcze w obecnym sezonie grzewczym popłynie gaz - zapowiada Marek Piwiński, zastępca dyrektora działu technicznego ds. budowy EWE Energia.

Przypomnijmy, że biurokracja pokrzyżowała nieco inwestorowi plany związane z uruchomieniem sieci.

Z zapowiedzi gazowej spółki wynika, że w tym roku powstanie przyłączy dużo więcej, niż w ubiegłym. - Nowoczesna infrastruktura umożliwia przyłączenie wszystkich domów zlokalizowanych przy sieci. Zainteresowanie mieszkańców jest coraz większe. W krótkim czasie nasi doradcy podpisali kilkadziesiąt umów, kolejne czekają na realizację - mówi Piwiński.

By zachęcić mieszkańców do korzystania z ekologicznego źródła energii inwestor od kilku miesięcy prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne. I nie chodzi tylko o ulotki. Najnowszym pomysłem na ściągnięcie klientów jest infobus, który pojawia się na wieluńskich ulicach w godzinach 14-18. Kolejny postój obwoźnego biura EWE Energii zaplanowano w najbliższy poniedziałek na parkingu przy kawiarni Eden.

Hasło inwestora to "ekonomicznie, wygodnie, ekologicznie", ale mieszkańcy ostrożnie podchodzą do kwestii kosztów.

- Mam piec olejowy i z powodu ogromnych kosztów planuję go wymienić. Ale mimo tego, że pociągną u nas gazociąg, raczej zainwestuję w piec na ekogroszek, bo wychodzi mi, że będzie taniej - mówi mieszkanka Wielunia.

Zaplanowany na ten rok ostatni etap gazyfikacji Wielunia ma objąć m.in. osiedla w rejonach ulic: Wiśniowej, Grota-Roweckiego, Boja-rowskiej, Sejmu Czteroletniego, Orzeszkowej, czy Kijak. Docelowo sieć gazowa obejmie 80 proc. powierzchni miasta. Gaz ziemny wkrótce popłynie także na terenie Pajęczna oraz Działoszyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto