Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tor przeszkód dla psów policyjnych. Eliminacje do Kynologicznych Mistrzostw Policji odbyły się w Łodzi. Zobacz film

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
Przy ulicy Pienistej 71 w Łodzi odbyły się wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji. Wzięło w nich udział 23 funkcjonariuszy policji ze swoimi czworonożnymi partnerami. Wśród zadań z jakimi się mierzyli było pokonanie toru przeszkód, chronienie swojego przewodnika przed agresorem, czy próba odnalezienia ukrytego na terenie jednostki pozoranta.

Zawody policyjnych psów tropiących w Łodzi

W czwartek na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ul. Pienistej 71 egzamin zdawały duety. W piątek druga część konkursu z wiedzy teoretycznej dla policjantów oraz sprawdzenie ich umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej. Każdy zespół patrolowo-tropiący (funkcjonariusz z czworonogiem) miał do wykonania te same zadania konkursowe.

Dwie najlepsze pary funkcjonariusz - pies pojadą na finał mistrzostw, który odbędzie się we wrześniu w Sułkowicach, gdzie znajduje się centrum szkolenia psów policyjnych - mówi podkomisarz Adam Dembiński, z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

W całym województwie pracuje 46 psów, głównie rasy owczarek niemiecki, owczarek belgijski (malinois). Przynajmniej jednego psa z przewodnikiem na stanie posiada każda powiatowa i miejska komenda policji w województwie łódzkim.

Wśród kategorii konkursowych znalazły się:

  • posłuszeństwo ogólne psa
  • pokonywanie toru przeszkód
  • praca węchowa
  • przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta
  • pościg psa bez kagańca za pozorantem
  • obrona przewodnika podczas konwoju

Staramy się rozwijać, żeby tych psów było w policji jak najwięcej o różnej specjalności. W policji są przede wszystkim psy patrolowo-tropiące, ale również psy specjalizujące się w wyszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, czy ludzkich zwłok. Psy mają pełne łapy pracy, bo są cały czas wykorzystywany, bo są to funkcjonariusze bardzo efektywni - dodaje podkom. Adam Dembiński.

Pies policyjny w służbie co rok poddawany jest specjalnym testom. Atestacja pozwala ocenić umiejętności, refleks, szybkość oraz stan zdrowia i kondycję. Z reguły pracują 8-9 lat, ale są wyjątki, które swoją przydatność w służbie potwierdzają w czasie dorocznych testów. Pies stary przechodzi na emeryturę, w większości przypadków dożywa swoich dni w domu swojego opiekuna, wcześniej policyjnego partnera.

Zawsze chciałam pracować z psem w policji. Dwa lata temu udało mi się i zostałam przewodnikiem psa służbowego. Pracuję w ogniwie patrolowo-interwencyjnym, jeżdżę na interwencję, szukamy śladów osób zaginionych lub tych, którzy popełnili przestępstwo - tłumaczy młodszy aspirant Edyta Mądrzycka z Komendy Miejskiej w Skierniewicach.

Żeby zostać przewodnikiem psa policyjnego trzeba przejść 100 dniowe szkolenie, w czasie którego policjanci uczą się wszystkich zachowań psów, które zostały zaprezentowane na zawodach przy ul. Pienistej (posłuszeństwo, ochrona, panowanie nad agresją itp.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto