Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są już grzyby w regionie łódzkim, ale nie we wszystkich powiatach. Gdzie ich szukać? Zobacz ZDJĘCIA grzybów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pani Basia Szwankowska z Łodzi ze swoimi zbiorami z tego tygodnia z powiatu drawskiego na Pomorzu Zachodnim
Pani Basia Szwankowska z Łodzi ze swoimi zbiorami z tego tygodnia z powiatu drawskiego na Pomorzu Zachodnim Archiwum prywatne
W regionie łódzkim właśnie zaczęły się grzyby. Ale jeszcze nie wszędzie ściółka leśna zdążyła nawilgnąć po suszy. Łatwiej o grzyby w innych rejonach Polski.

Są już grzyby w regionie łódzkim. Pierwsze doniesienia grzybiarzy!

W regionie łódzkim pojawiły się już pierwsze grzyby. To wynik utrzymującej się od tygodnia deszczowej pogody z ciepłymi nocami. Doniesienia o grzybach pojawiają się z różnych miejsc.

Pan Sylwester z Łodzi spędzał ostatni weekend na wsi koło Widawy. Wybrał się na spacer i zdumiony dostrzegł w lesie dawno niewidziane grzyby.

- Znalazłem kilkanaście kurek i dwa koźlaki szare. Ale było ich więcej, tylko przede mną byli już inni grzybiarze - mówi. Jest przekonany, że sezon grzybowy 2023 w tym rejonie zaraz się zacznie. Dlatego w ten weekend wybierze się już na grzyby celowo. - Po tych deszczach będzie wysyp – ocenia.

Coraz więcej mieszkańców Łodzi i regionu ma już za sobą pierwsze grzybobrania. Jednak najlepsze zbiory mają ci, którzy wybrali się na urlop poza Łódzkie. Kilka razy na grzybach byli już w tym tygodniu państwo Basia i Sławek Szwankowscy z Łodzi, którzy spędzają lato nad jeziorem Lubie koło Drawska Pomorskiego. Tam deszcze i burze są już od ponad tygodnia, można znaleźć już m. in. maślaki, kurki i podgrzybki złotawe. Ale w ocenie łodzian grzybów będzie sporo dopiero w nadchodzącym tygodniu.

Doniesienia o grzybach docierają nie tylko z Pomorza. Sporo grzybów jest w sąsiednim województwie świętokrzyskim, a także dalej na południe Polski - na Podkarpaciu. Ale w Łódzkiem też już się one pojawiają.

Zbieraczy grzybów można też spotkać w spalskich lasach, a przy drodze z Tomaszowa do Spały sprzedawane są kurki i pierwsze w tym roku prawdziwki. W tamtejszych lasach są też koźlarze.

Mateusz Pawelec, edukator z Nadleśnictwa Spała, zauważa, że w ostatnich czasach więcej jest pieprzników jadalnych czyli popularnych kurek, ale wysypu jeszcze nie ma. - Może w drugiej połowie sierpnia pojawi się więcej grzybów – ocenia.

Kurki od kilku tygodni można też dostać w supermarketach. W tym roku cena za paczkę 200 gram wynosi najczęściej około 16-17 zł. Jednak na przykład na Górniaku grzyby można dostać jedynie zeszłoroczne suszone. Świeżych sprzedawcy spodziewają się po weekendzie.

Jednak w wielu miejscach regionu grzybów nie ma nawet co szukać. Tak jest na przykład w Łodzi i podłódzkich lasach, czy też w lasach powiatu poddębickiego.

Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic podkreśla, że w tym roku w lipcu opadów było wyjątkowo mało, a susza wstrzymała rozwój grzybów. Jednak teraz sytuacja się zmienia.

- Mam nadzieję, że przy tym nawilgotnieniu gruntu grzybnia pojawi się w przyszłym tygodniu – ocenia Cyganiak. Jego zdaniem największe szanse na znalezienie grzybów mamy na południu regionu, gdzie padały nawalne deszcze, czyli w powiatach radomszczańskim, piotrkowskim i tomaszowskim. - Natomiast w samej Łodzi na północ od niej, czyli na przykład w lasach grotnickich czy w okolicy Kutna grzybów raczej nie znajdziemy – mówi Cyganiak.

Podobnie oceniają sytuację grzyboznawcy pracujący w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Od maja - gdy w regionie królowały smardze- aż do tego tygodnia nie było osób potrzebowałyby porady grzybiarskiej. W czwartek (3 sierpnia) po długiej przerwie pojawił się pierwszy grzybiarz z prośbą o skonsultowanie zbiorów.

Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy WSSE w Łodzi, podkreśla, że zbierać należy grzyby tylko i wyłącznie te, które znamy. A w razie wątpliwości skonsultować się z grzyboznawcą lub sprawdzić w atlasie grzybów.

- Natomiast osoba, która oferuje w handlu grzyby świeże powinna mieć na daną partię atest wystawiony przez grzyboznawcę lub klasyfikatora – wyjaśnia Solarz.

Grzyboznawcy są dostępni w siedzibie WSSE przy ul. Wodnej w Łodzi w godzinach pracy urzędu. Można się z nimi umówić na bezpłatną konsultację dzwoniąc pod nr tel. 42 253 63 69/-60/-16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto