Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik na dawnym poligonie w Krzeczowie. W projekcie Stowarzyszenia Bataliony Obrony Narodowej uczestniczyło ponad 150 uczniów FOTO

OPRAC.:
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Ponad 150 uczniów szkół w Kraszkowicach, Mierzycach, Wierzchlesie i Toporowie uczestniczyło w pikniku historycznym, wieńczącym projekt Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, dofinansowanego z budżetu Powiatu Wieluńskiego

W tym roku mija 85 lat od pobytu trzech batalionów pancernych w powiecie wieluńskim. W miejscowościach Ruda, Wierzchlas i Kraszkowice stacjonowały odpowiednio formacje wojskowe z Bydgoszczy, Poznania i Zgierza. Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia postanowiło mocno zaakcentować 85. rocznicę poprzez działania przypominające historię letnich manewrów Pancerniaków na poligonie Krzeczów – Więcławy w 1938 r. Ich zwieńczeniem był piknik historyczny, który zorganizowano 22 września, a wzięło w nim udział ponad 150 uczniów szkół w Kraszkowicach, Mierzycach, Wierzchlesie i Toporowie.

Wcześniej w ramach projektu, na który SHBON pozyskało dofinansowanie z budżetu Powiatu Wieluńskiego, opracowano graficznie oraz wydrukowano trzy rollupy. Na planszach znalazły się informacje dotyczące pobytu trzech batalionów na ziemi wieluńskiej latem 1938 roku oraz walk, które toczyły się we wrześniu 1939 r. na tym terenie. Przeprowadzono również renowację dwóch namiotów.

Tematyka pikniku dla młodzieży i dzieci z terenu gminy Wierzchlas dotyczyła pobytu Pancerniaków na poligonie latem 1938 r. i kampanii wrześniowej w powiecie wieluńskim. Na parkingu w Krzeczowie uczestnicy zostali powitani przez Wójta Gminy Wierzchlas i przedstawicieli SHBON, a pracownik Nadleśnictwa Wieluń omówił zasady obowiązujące w lesie.

Marszowym krokiem udano się na przedwojenny poligon, gdzie zapoznano uczniów z umocnieniami (okopy z okresu I i II wojny), które pozostały do dnia dzisiejszego. Uczestnicy pikniku zapoznali się również z miejscem, w którym znajdowała się dawna strzelnica. Po przemarszu przyszedł czas na zwiedzanie wystawy poświęconej Pancerniakom II RP, zapoznanie z umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem żołnierza wojny obronnej 1939 r. oraz wyposażeniem szpitala polowego.

Przygotowano również konkurencje sportowe – rzut podkową, rzut granatem oraz pole minowe z niespodzianką. Nie zabrakło żołnierskiego poczęstunku, ufundowanego przez Gminę Wierzchlas. Projekt pod nazwą „Piknik historyczny na przedwojennym poligonie” został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu z puli środków rozdysponowanych pomiędzy organizacje pozarządowe. Ogółem dofinansowano w tym roku ponad 70 zadań kwotą 235 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto