Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 11 listopada w Osjakowie z wojskową oprawą. Odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
Uroczystość z wojskową oprawą odbyła się 11 listopada w Osjakowie. Uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy z gminy Osjaków, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Zobaczcie zdjęcia i wideorelację

Wystrzały z broni rozległy się przed południem w Osjakowie w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Salwę honorową na placu przed Urzędem Gminy oddali żołnierze Kompanii Honorowej 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Wojskowa oprawa towarzyszyła uroczystości, podczas której poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy z gminy Osjaków, którzy oddali życie z Ojczyznę w wojnie z Rosją Sowiecką w latach 1919-1921.

Uroczystość zwieńczyła projekt pod nazwą „Pamięć zawarta w kamieniu”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Osjakowie z dofinansowaniem z budżetu województwa łódzkiego. Tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami już kiedyś była w Osjakowie. Ta nowa zawiera więcej nazwisk dzięki ustaleniom poczynionym przez badaczy historii ziemi wieluńskiej.

- Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego pozwoliło nam na odtworzenie tablicy, która była umieszczona przed drugą wojną światową na ówczesnym budynku Urzędu Gminy, a widniało na niej 13 nazwisk. Autorzy monografii gminy Osjaków odszukali nazwiska innych jeszcze osób. Dzisiaj przywracamy pamięć o tych wszystkich, którzy zginęli w czasie walk o niepodległość naszą, a można powiedzieć, że także całej Europy, bo było to zatrzymanie nawały bolszewickiej – mówi Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków.

ZOBACZCIE WIDEORELACJĘ:

od 16 lat

Na miejsce uroczystości przemaszerowano uroczystą paradą przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Wierzchlasa. Genezę i przebieg wojny polsko-bolszewickiej przedstawił zgromadzonym historyk Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. To właśnie jego poszukiwania w archiwach zaowocowały ustaleniem nazwisk kolejnych żołnierzy z Osjakowa i okolic poległych w krwawych walkach z lat 1919-1921.

- Tylko na ochotnika z ówczesnego powiatu wieluńskiego stanęło do walki ok. 2 tys. młodych ludzi. Kolejne kilka tysięcy było to wojsko poborowe – mówił Jan Książek. - Ginęli głównie ci najmłodsi, którzy nie mieli doświadczenia bojowego. Były ogromne straty ludzkie, w naszym powiecie to ok. 800 ludzi, którzy oddali życie za ojczyznę, najczęściej bardzo młodych ludzi. Najmłodsi z Osjakowa i okolic mieli może nawet niespełna 18 lat.

Do zgromadzonych przemawiali również wójt Jarosław Trojan, przewodnicząca Rady Gminy Osjaków Sylwia Walczak, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Edward Kiedos, który reprezentował na uroczystości marszałka Grzegorza Schreibera, starosta wieluński Marek Kieler. List od posła Pawła Rychlika odczytał jego współpracownik Michał Mesjasz.

Po poświęceniu i odsłonięciu tablicy umieszczonej na budynku Urzędu Gminy przyszedł czas na Apel Pamięci, odczytany przez ppor. Joannę Wszędobył z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Po nim wybrzmiała salwa honorowa, a następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy pamięci. Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy wysłuchali kilku pieśni patriotycznych w wykonaniu Senioralnej Grupy Wokalnej.

Osjakowskim obchodom 11 listopada towarzyszył też mocny akcent artystyczny. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza odbył się koncert z udziałem solistki i muzyków Teatru Muzycznego w Łodzi. Była to jedna z odsłon 13. edycji „Muzycznych Dróg do Niepodległości”, wydarzenia organizowanego przez Łódzki Dom Kultury pod patronatem marszałka woj. łódzkiego. Fotorelację z koncertu zamieścimy w oddzielnej publikacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto