Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZS nr 1 w Wieluniu jako jedyna szkoła w Łódzkiem zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu

red.
Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu jako jedyna szkoła ponadpodstawowa w Łódzkiem bierze udział w ogólnopolskim programie – Młody Lean Lider koordynowany przez fundację Lean Education. Program edukacyjny rozwijający uniwersalne kompetencje Lean Thinking poszukiwane przez najlepszych pracodawców będzie trwał 9 miesięcy.

W ZS nr 1 w projekcie bierze udział 6 zespołów. Wszystkim udało się dostać do 2 etapu. Koordynatorami projektu są: Małgorzata Zadęcka oraz Aleksandra Warczak.

LEAN to angielska nazwa na koncepcję ciągłego doskonalenia (KAIZEN) opracowaną w firmie Toyota.

W I etapie uczniowie budują swoją tożsamość, wartości i postawy pracując w oparciu o niekomputerową grę symulacyjną “Lean thinking”. Podczas gry uczą się pracy zespołowej nad wspólnym osiągnięciem celu. Pracują wg. 10 zasad ciągłego doskonalenia. Poznają zasady pracy w procesie, wykorzystania wyników procesu do podejmowania działań doskonalących, uczą się dzielić pracą i rozmawiać o problemach.

Kolejny etap to zestaw działań związany z budowaniem wiedzy młodych lean thinkerów. Nauczyciele, bazując na scenariuszach lekcji i materiałach pomocniczych, przekazują uczniom zadania-wyzwania.

Zadania uczniów są podzielone na 2 grupy:

  • 1. Zadania związane z nabyciem umiejętności definiowania problemów i podejścia procesowego w analizie problemu.
  • 2. Zadania związane z nabyciem wiedzy dotyczącej zastosowania podstawowych technik lean do rozwiązywania problemów.

Ostatni etap ma na celu przeniesienie zdobytej wiedzy na praktyczny grunt przedsiębiorstwa.

Rozwój umiejętności następuje poprzez:

  • rozwiązanie problemu zdefiniowanego przez przedsiębiorstwo

  • opracowanie gry symulacyjnej odzwierciedlającej wybrany proces zachodzący w przedsiębiorstwie oraz mechanizmy jego doskonalenia

W toku etapu 3 uczniowie mają możliwość odbycia trzech trzygodzinnych wizyt w przedsiębiorstwie, które odbywają się co 2 tygodnie.

- Na początku praca była dość złożona, ponieważ do grup byliśmy wylosowali przez bota, przez co mieliśmy szansę zapoznać się z osobami, z którymi nie rozmawiamy tak często, jak byśmy sami się wylosowali i dobrali najbliższych przyjaciół do zespołu. Po tym programie na pewno chciałbym osiągnąć lepszy kontakt z ludźmi i mieć lepsze interakcje między nimi, co ułatwi pracę w grupie w dalszych pracach czy nawet dalszym życiu. Dzięki temu projektowi mamy zamiar osiągnąć nasz cel wspólnie z zespołem. Program da nam bez wątpienia lepsze umiejętności przy pracach z ludźmi i umiejętność przydzielenia zadań do poszczególnych osób i wprowadzania różnych strategii, aby wykonać zadanie jak najlepiej mówi Bartłomiej Sadowy, uczeń klasy 3TX

- Bardzo cieszę się z faktu, że zarówno moja grupa, jak i pozostałe drużyny z ZS1 dostały możliwość uczestniczenia w II etapie projektu "Młody Lean Leader". Program ten jest skierowany do młodzieży nie bez powodu. Uważam, że udział w nim to doskonała okazja do nabycia nowych doświadczeń i umiejętności, które mogą zaprocentować w przyszłości, np. przy szukaniu pracy. Celem I etapu było wypracowanie wartości i postaw w pracy zespołowej, aby była ona efektywniejsza i sprawniejsza. W II etapie, który będziemy realizować do marca, stawiamy na rozwój wiedzy. Wypracowywanie kompromisów, umiejętność słuchania, czy też kreatywność są pożądanymi cechami wśród teraźniejszych pracodawców. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować projekt z powodzeniem aż do samego końca i nasz wysiłek przełoży się na wyniki - mówi Natalia Graczyk, uczennica klasy 2 TG

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto