Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierska, Rudzka, Błotna, Niedzielska, czyli dawne nazwy ulic w Wieluniu GALERIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
ul. Henryka Sienkiewicza
dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna)
ul. Henryka Sienkiewicza dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna) Zbigniew Rybczyński
Wielka Panieńska, Żołnierska, Błotna, Niedzielska, Źródelna, Żabia, a także Stalina, 15 Grudnia, Nowotki – to niektóre tylko dawne nazwy ulic w Wieluniu. Których? Sprawdź w galerii zdjęć

Z funkcjonujących współcześnie nazw wieluńskich ulic do najstarszych należą Barycz i Różana. Najstarsza wzmianka o tej pierwszej w źródłach pisanych pochodzi z 1402 r. Nazwę tę zmieniono przez wieki tylko raz – w czasie II wojny światowej niemiecki okupant przemianował ulicę Barycz na Rathaus Strasse.

Niektóre ulice w obrębie historycznego Starego Miasta zmieniały nazwy kilkakrotnie. Przykładem może być Augustiańska, która przed wiekami była Szewską oraz Mniszą (w niektórych źródłach Mnisią). Z kolei przez cały niemal okres Polski Ludowej nosiła nazwę Mariana Buczka. W 1990 r. ponownie stała się Augustiańską.

- W czasach PRL z pobudek politycznych dokonano masakry na historycznym nazewnictwie ulic, które stanowi dziedzictwo kulturowe miasta – mówi prof. Tadeusz Olejnik. - W pierwszej kolejności władza komunistyczna bez skrupułów rugowała nazwy związane z Kościołem, czyli Św. Barbary, Augustiańska, Reformacka.

JAKIE NAZWY MIAŁY DAWNIEJ ULICE W WIELUNIU? ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ

Założone z inicjatywy Olejnika Towarzystwo Przyjaciół Wielunia podejmowało również działania związane z miejskim nazewnictwem. To na wniosek TPW w 1979 r. dawny targ zwierzęcy zyskał miano placu Jagiellońskiego.

- O nazwę honorującą zasługi króla Władysława Jagiełły dla Wielunia musieliśmy stoczyć walkę, jako że Milicja Obywatelska miała inną propozycję – wspomina historyk.

TPW miało swój udział w przywracaniu pierwotnych nazw ulic po zmianie ustroju. Tadeusz Olejnik nie może odżałować, że w Wieluniu nie ostała się ulica Niedzielska (pojawia się w źródłach w 1504 r.). Zabiegał o to, aby na odcinku do wiaduktu pozostawić historyczną nazwę. Bezskutecznie – Niedzielska stała się Warszawską.

W okresie międzywojnia przy Radzie Miejskiej funkcjonowała specjalna komisja zajmująca się nazwami ulic. Przewodniczył jej ks. Wincenty Przygodzki.

- Powołanie komisji świadczy o wadze, jaką ówczesne władze przywiązywał do tych spraw. Chodziło o to, żeby nadawać ulicom nazwy mające związek z Wieluniem, a nie „na dziko” - dodaje prof. Olejnik.

W latach 1940-45 w Wieluniu, włączonym do tzw. Kraju Warty, okupanci nadali ulicom nazwy niemieckie. Kilka przykładów: Królewska – Post Strasse, Reformacka – Petrikauer Strasse, Ewangelicka – Am Winkel, Śląska - Landsberger Strasse.

Ostatnie lata przyniosły w mieście zmiany nazw kilku nazw ulicy na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. ZOBACZ: Bilans "dekomunizacji" Wielunia. Takie są efekty ustawy wymierzonej w symbole PRL

ul. Henryka Sienkiewicza
dawne nazwy: Żołnierska, Farna (Kościelna)

Żołnierska, Rudzka, Błotna, Niedzielska, czyli dawne nazwy u...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto