MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co spędza sen z powiek mieszkańcom polskich miast i wsi

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Czasami pomagamy sobie dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zatyczki do uszu lub maski na oczy – dla spokojniejszego snu korzysta z nich odpowiednio 21% i 16% Polaków.
Czasami pomagamy sobie dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zatyczki do uszu lub maski na oczy – dla spokojniejszego snu korzysta z nich odpowiednio 21% i 16% Polaków. pixabay.com
Nawet niewielki hałas czy drażniąca smuga światła mogą być uciążliwe i zakłócać spokojny sen. Eksperci zwracają uwagę, że zjawisko zanieczyszczenia światłem może zaburzać rytm dobowy i negatywnie wpływać na jakość naszego snu. Jak sobie z tym poradzić i zadbać o swój komfort?

Spis treści

Smog akustyczny i zanieczyszczenie światłem. Co zakłóca nam sen w nocy?

Około jedna trzecia Polaków (32%) co najmniej kilka razy w roku budzi się w nocy z powodu drażniącego oświetlenia, które wpada przez okno sypialni. 16% ankietowanych taki problem doskwiera kilka razy w miesiącu, a 5% - kilka razy w tygodniu. Z kolei 1% badanych doświadcza tego problemu codziennie - wynika z raportu przygotowanego przez Domondo we współpracy z Elephate.

Domondo/materiały prasowe

Innym dokuczliwym zjawiskiem jest zanieczyszczenie hałasem (inaczej nazywane smogiem akustycznym), czyli towarzyszący nam wszechobecny zgiełk. Z badania przeprowadzonego na przełomie kwietnia i maja 2024 r. wynika, że co trzecia osoba ocenia poziom nocnego hałasu w swojej okolicy jako średni, a mniej niż co dziesiąta jako wysoki. Najkorzystniej sytuacja wygląda z perspektywy mieszkańców wsi i małych miast do 50 tys. mieszkańców. Im większe miasto, tym wyższy odsetek osób ocenia poziom hałasu jako średni lub wysoki.

Domondo/materiały prasowe

Władze powinny zadbać o lepszy sen Polaków? Brakuje odpowiednich przepisów

Według 3 na 4 badanych Polaków poziom natężenia hałasu i światła powinien być uregulowany prawnie. 43% sądzi, że takie przepisy należy wprowadzić wszędzie, z kolei 30% jest zdania, że wystarczy zrobić to tylko w miastach.

A więc, gdzie leży problem? Połowa ankietowanych uważa, że władze samorządowe nie dostrzegają zagrożenia zanieczyszczenia światłem i hałasem albo bagatelizują je i nie podejmują wystarczających działań prewencyjnych. W opinii wielu ekspertów konieczne są odpowiednie regulacje.

W przepisach brakuje określenia dopuszczalnego natężenia oświetlenia zewnętrznego. Aby chronić obywateli przed potencjalną szkodliwością nadmiernego oświetlenia, należy ograniczyć zjawisko zanieczyszczenia świetlnego i uregulować oświetlanie przestrzeni publicznej w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Jest to powinność władz, ponieważ od tego zależy komfort i zdrowie Polaków – komentuje Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

Niestety Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie planuje w najbliższym czasie zmiany prawa w tej kwestii, co przekazało na początku roku w odpowiedzi na list RPO.

Domondo/materiały prasowe

Domowe sposoby na spokojny sen. Jak radzimy sobie z problemem?

Pozostaje nam więc ochrona swoich domów na własną rękę – co zresztą robimy! Jak wynika z badania Domondo, większość Polaków decyduje się na montaż zaciemniających osłon okiennych w postaci rolet i zasłon. Co druga osoba stara się ograniczyć ilość świecącej elektroniki w sypialni. Mniej niż połowa zakłada w oknach moskitiery, aby uchronić się przed owadami zakłócającymi sen. Natomiast co piąty Polak radzi sobie z niechcianymi dźwiękami, montując rolety, które tłumią hałas.

Tego typu wnętrzarskie rozwiązania przynoszą efekty. Aż 63% badanych uważa, że sposób urządzenia ich domów i mieszkań sprzyja szybkiemu zasypianiu i wysypianiu się. Czasami jednak pomagamy sobie dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zatyczki do uszu lub maski na oczy – dla spokojniejszego snu korzysta z nich odpowiednio 21% i 16% Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zobacz, co spędza sen z powiek mieszkańcom polskich miast i wsi - Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto