Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu uruchamia pierwszą w Polsce klasę finansowo-skarbową pod patronatem Instytutu Finansów

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu poszerza ofertę edukacyjną. Od nowego roku szkolnego będzie tutaj działać klasa finansowo-skarbowa pod patronatem Instytutu Finansów. To innowacyjna inicjatywa w skali kraju

Przydomek „ekonomik”, który na trwałe przylgnął do placówki przy ul. Wojska Polskiego 32, zobowiązuje. Zespół Szkół nr 1 od wielu lat uczy młodzież na kierunku technik ekonomista, a teraz kształcenie związane z finansami wejdzie na wyższy poziom. ZS nr 1 to pierwsza szkoła w Polsce, w której powstaje klasa finansowo-skarbowa pod patronatem Instytutu Finansów w Warszawie. Nawiązanie współpracy oficjalnie ogłoszono podczas konferencji zorganizowanej w trakcie dni otwartych w szkole.

- Jedną z podstaw naszej działalności jest promowanie edukacji finansowej i ekonomicznej na wszystkich szczeblach oświaty. Naszym najnowszym projektem w tym zakresie jest nowopowstała klasa finansowo-skarbowa, której absolwenci będą mogli w przyszłości rozwinąć swoje kariery naukowe i zawodowe w obszarze administracji publicznej oraz finansów – podkreśla Łukasz Chrobak, dyrektor Instytutu Finansów.

Dyrektor ZS nr 1 Elżbieta Urbańska-Golec nawiązanie prekursorskiego partnerstwa z IF traktuje w kategoriach prestiżu. Klasa patronacka ruszy od 1 września, ale szefowa szkoły już teraz ceni sobie współpracę z partnerem. Nauczyciele ZS nr 1 mieli bowiem możliwość uczestniczenia w przygotowaniu programu nauczania. To samo w sobie było już ciekawym czasem zbierania nowych doświadczeń.

W Wieluniu będzie prowadzony pilotaż programu, do którego z czasem mają dołączać kolejne szkoły w kraju. Na spotkaniu przedstawiono założenia całego przedsięwzięcia, koordynowanego z ramienia Instytutu Finansów przez Michała Polewiaka, absolwenta ZS nr 1 w Wieluniu. Była też prelekcja dla uczniów przygotowana przez przedstawicieli IF.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli władz powiatu, bez których przychylności inicjatywa nie mogłaby zaistnieć. Wpisuje się ona w politykę otwierania wieluńskich szkół ponadpodstawowych na nowinki edukacyjne. Starosta Marek Kieler nie ma wątpliwości, że ZS nr 1 poradzi sobie z nowym wyzwaniem.

Partnerstwo rozszerzy podstawę programową dla klasy ekonomicznej o ekspercką wiedzę z zakresu ekonomii i finansów publicznych. Uczniowie będą mieli dostęp do licznych materiałów opracowanych przez ekspertów i praktyków. Pilotażowy program pozwoli nastolatkom bliżej poznać specyfikę pracy w sektorze finansowym, a także rozwinąć swoją karierę w kierunku m.in. administracji publicznej.

Nowy partner wieluńskiego „ekonomika” jest jednostką sektora finansów publicznych, której celem jest budowa świadomości finansowej w społeczeństwie, w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi. Instytut Finansów prowadzi działalność analityczną oraz wydawniczą, której efektami są raporty, analizy, badania, opracowania.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się 24 kwietnia. Zespół Szkół nr 1 oprócz klasy o profilu finansowo-skarbowym oferuje ósmoklasistom następujące kierunki kształcenia w technikum: architektura krajobrazu, budownictwo, roboty wykończeniowe w budownictwie, rachunkowość, logistyka, żywienie i usługi gastronomiczne, technologia żywności. W branżowej szkole I stopnia szkoła prowadzi nabór na kierunki cukiernik, kucharz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto