MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zduńskowolanie oszukani "na akcje Orlenu". Dali się nabrać, policja ostrzega

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Dwaj mieszkańcy Zduńskiej Woli dali się nabrać na oszustwo, w którym skuszono ich na akcje PKN Orlen. Przekazali oszustom swoje dane, również do konta bankowego. Policja i Orlen ostrzegają przed próbami takiego oszustwa.

Dwaj zduńskowolanie, nie znając realiów rynku inwestycyjnego, postanowili kupić akcje PKN Orlen. Dali się oszukać obietnicom szybkiego zysku. Przekazali oszustom swoje dane, również do konta bankowego. Teraz są straty i nie ma zysku.
W GALERII ZDJĘĆ przykładowe ogłoszenia wykorzystywane przez przestępców.

Na portalach społecznościowych, można znaleźć ogłoszenia, dotyczące możliwości szybkiego zysku dzięki inwestowaniu w budowanie nowych stacji paliw PKN Orlen. Wystarczy się dobrze przyjrzeć by zauważyć, że użyte w tekście logo, nie jest oryginalnym wzorem PKN Orlen, a jest jedynie podobne do oryginału. Klikając w ogłoszenie, nie zostajemy przekierowani na oficjalną stronę PKN Orlen, ale na stronę podobną, stworzoną przez cyberprzestępców, którzy wyłudzają w ten sposób dane.

Jak informuje policja w Zduńskiej Woli, 3 sierpnia 2022 roku, do zduńskowolskiej komendy przyszedł mieszkaniec tego miasta. Złożył zawiadomienie, że został oszukany podczas dokonywania zakupu akcji PKN Orlen.

W czasie rozmowy ze zduńskowolaninem okazało się, że nigdy wcześniej nie kupował akcji, nigdy nie inwestował w taki sposób pieniędzy, nie miał w tym żadnego doświadczenia.

Opowiedział o tym, jak 29 lipca 2022 roku wszedł w link jaki mu się pojawił w ogłoszeniu, dotyczącym możliwości zakupu akcji PKN Orlen. Otworzyła się ankieta, gdzie mężczyzna wpisał wszystkie swoje dane. Wkrótce, na numer telefonu zduńskowolanina, jaki podał w ankiecie, zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako „analityk finansowy”. Był to oszust, który namawiał do wpłacenia pieniędzy w kwocie 900 i mamił wizją szybkiego zysku. Poinformował, że za kilka dni skontaktuje się ze zduńskowolaninem inny analityk finansowy z PKN Orlen.

1 sierpnia 2022 roku, do zawiadamiającego zadzwonił inny „analityk” i poprosił o dane z dowodu osobistego, a także zaproponował zainstalowanie na telefonie aplikacji typu "zdalny pulpit", która miała rzekomo poprawić komunikację między rozmawiającymi, a tak naprawdę była aplikacją do przejęcia kontroli nad telefonem zduńskowolanina, jak opisuje policja.

- Cyberoszuści wykorzystują taki program do przejmowania kontroli nad telefonem lub komputerem i wyprowadzają pieniądze z kont pokrzywdzonych. Niestety, ci zaślepieni łatwym zyskiem tracą czujność i za namową oszusta, instalują takie oprogramowanie w swoich urządzeniach. To prowadzi do tego, że oszuści wypłacają z konta wszystkie oszczędności - uczula sierż. szt. Katarzyna Biniaszczyk z KPP w Zduńskiej Woli. - W ciągu tygodnia, do zduńskowolskiej komendy zgłosiło się dwóch mężczyzn, którzy dali się oszukać w taki sposób. Dlatego też przestrzegamy przed oszustami, bo pokusa szybkiego zysku zawsze powinna wzbudzać naszą czujność.

Policja przypomina:

  • nigdy nie instaluj na swoich urządzeniach nieznanych programów, aplikacji
  • nie daj się skusić wizją szybkiego zysku
  • nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pieniędzy pod wpływem emocji

Oszustwo na akcje PKN Orlen. Firma ostrzega

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach Facebook, YouTube, licznych stronach internetowych, w mejlingach, esemesach czy reklamach internetowych.

Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek Grupy ORLEN oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

PKN ORLEN zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych. Poniżej przedstawiliśmy, czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy.

Oto czym charakteryzuje się phishing w internecie, czyli próba podszycia się pod inną firmę w celu wyłudzenia pieniędzy.
1. Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN ORLEN lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
2. Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN ORLEN. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
3. Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy ORLEN czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
4. Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN ORLEN nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
5. Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN ORLEN nie używa w swojej komunikacji.
6. Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN ORLEN lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
7. Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.”

Zduńskowolanie oszukani "na akcje Orlenu". Dali się nabrać, ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zduńskowolanie oszukani "na akcje Orlenu". Dali się nabrać, policja ostrzega - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto